ЗАВРШЕН ЈЕЊЕЊИ НАУЧНО-ИСТРАЖИВАЧКИ КАМП НА ВЛАСИНИ: Забележено је више од 150 различитих врста гљива
НА Власинском језеру од 3. до 29. септембра одржан је научно-истраживачки камп, након неколико одлагања због корона вируса.
Фото: Ј.С.
Студенти и итраживачи традиционално су се окупили на Власини о у оквиру јесењег кампа и распоређени у неколико секција прикупили огроман број података значајан за даљу заштиту Предела изузетних одлика "Власина", али и своје научно усавршавање.
Током кампа забележено је преко 150 различитих врста гљива,неколико врста је потенцијално нових за Србију, а тренутно се раде детаљне анализе. Дневни лептири су на измаку сезоне, али су и поред тога забележене 34 различите врста, а ноћних око 50.
Фото: Ј.С.
Фауна осоликих мува Власине богатија је за једну нову врсту, а то је Еристалинус сепулцхралис. То је врста низијских подручја, а ови подаци са Власине спадају у налазе са највеће надморске висине у Србији.
Истраживања инсеката су обухватала и стенице, скакавце, зрикавце и различите породице тврдокрилаца. Значајан је налаз тврдокрилца из породице Зопхеридае - Носодомодес туберцулату, за којег постоје свега два научна податка у Србији из 1996 године. Прикупљен је велики број геореференцираних података о гмизавцима и водоземцима, са неколико нових локалитета за шарку.
ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".
12. 03. 2026. у 19:25
ГОРИ АМЕРИЧКИ НОСАЧ АВИОНА: Хитно се огласила Централна команда САД
ДАНАС је на америчком носачу авиона USS Gerald R. Ford (CVN-78) избио пожар, који је у међувремену угашен.
12. 03. 2026. у 16:38
ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и "Иранци изађите на улице"
СПЕКУЛАЦИЈЕ о наводној смрти израелског премијера Бењамина Нетанијахуа појавиле су се јуче на друштвеним мрежама, а пренео их је хебрејски веб-сајт иранске новинске агенције Тасним. Шта се с њим догодило - одговор је стигао дан касније. Жив је и здрав и како поручује на првој конференцији од почетка рата - спреман је да борбе приведе крају.
12. 03. 2026. у 22:29 >> 22:37
Коментари (0)