ДАРИЈА КИСИЋ ТЕПАВЧЕВИЋ: Ситуација све повољнија, али ризик и даље постоји

Танјуг

29. 08. 2020. у 13:16

ЕПИДЕМИОЛОГ и члан Републичког кризног штаба Дарија Кисић Тепавчевић изјавила је данас да је епидемиолошка ситуација у Србији све повољнија, али да без обзира на ублажавање мера, сви треба да буду стрпљиви и да покажу одговорност.

ДАРИЈА КИСИЋ ТЕПАВЧЕВИЋ: Ситуација све повољнија, али ризик и даље постоји

Фото: Новости архива

Кисић Тепавчевић је упозорила да је сваки излазак из куће и даље потенцијални ризик од инфицирања вирусом Ковид-19 и да се треба понашати у складу са тим, односно, примењивати превентивне мере заштите.

- Сада поново имамо стабилну епидемиолошку ситуацију, али идемо ка периоду године када почиње сезона респираторних инфекција, тако да све то морамо имати на уму. Колико год се наше знање о вирусу мењало, оно што је константно јесте да број новооболелих искључиво зависи од тога колико примењујемо превентивне мере - рекла је Кисић Тепавчевић за ТВ Пинк.

Она је казала да је, имајући у виду епидемиолошку ситуацију у земљи, прави тренутак да почне настава у школи и нагласила да ће се ситуација свакодневно пратити и да је важно што је школски систем спреман за све видове наставе.

Кисић је подсетила да су дате стриктне препоруке за извођење наставе у школама са највише 15 ђака у учионици, док ће у свакој клупи седети по један ученика.

Како каже, примењиваће се све мере за боравак у затвореним просторима, а на првом месту ношење маске.

- Најмлађи ученици ношење маске прихватају много лакше и брже него старији. Биће едукације наставника и осталих запослених, читав први школски дан биће посвећен едукацији о безбедном боравку у школи - казала је Кисић Тепавчевић.

Подвукла је да су јасно одређене процедуре уколико се зарази ученик или запослени, а свака школа имаће просторију за изолацију.

- Ако ученик или запослени осете било какве симптоме заразне болести, не треба да дођу у школу тај дан. Уколико се током наставе развију одређени симптоми, наставник треба да прекине час и оде у најближу ковид амбуланту, а по ученика долазе родитељи или старатељ и одводе га на прегед - казала је Кисић Тепавчевић.

Како је објаснила, ако се утврди да је дете позитивно, ради се епидемиолошко истраживање у разреду и процењује степен ризика, а примењиваће се одређене мере у складу са проценом ситуације, од кућне изолације читавог одељења у период до појединачних мера према појединим ученицима.

- Чак и под претпоставком да је у одељењу била инфицирна особа, уколико су се поштовале превентивне мере, ризик преношења инфекције је сведен на минимум - нагласила је Кисић Тепавчевић.

Додала је да ће се,када је реч о часовима физичког васпитања, поштовати све мере превенчије и редовно чистити и дезинфиковати сале, реквизити, лопте, а имајући у виду да је физичка активност важна за здравље деце, настава ће бити базирана углавном на индивидуалним вежбама.

Упитана и за одлуку Кризног штаба да се више неће радити раде три контролна теста, Кисић Тепавчевић је казала да је то препорука СЗО од 17.јуна и да ју је већина земаља усвојила пре више од месец дана, а да је Србија због епидемиолошке ситуације задржала конзервативни приступ.

Говорећи о трајању антитела на короба вирус, казала је да о томе још нико нема одговор, али да ниво антитела временом пада код свих болести.

- Али постоји ћелијски имунитет, односно меморијске ћелије. Када падне ниво антитела који је мерљив, уколико организам поново дође у контакт вирусом који је већ прележао, меморијске ћелије га брзо препознају и ствара се нова количина антитела - објаснила је Кисић Тепавчевић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (2)

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна престала да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)