ОРГАНЕ ЗА ТРАНСПЛАНТАЦИЈУ ПОВЕЗАЛИ СА КРВОТОКОМ СВИЊЕ: Српска научница о открићу о коме прича цео свет

Милена Марковић

29. 07. 2020. у 12:00

НАЈНОВИЈЕ откриће да је уз помоћ крвотока свиње сасвим могуће вратити живот болешћу оштећеним и „отписаним“ плућима, и то за само 24 часа – не престаје да фасцинира научни али и читав свет.

ОРГАНЕ ЗА ТРАНСПЛАНТАЦИЈУ ПОВЕЗАЛИ СА КРВОТОКОМ СВИЊЕ: Српска научница о открићу о коме прича цео свет

И. Маринковић

Тим којим на престижном универзитету Колумбија наша проф. Др Гордана Вуњак Новаковић овимоткрићем померио је границе могућег у биоинжењерингу и вратио наду десетинама хиљада људи који чекају на трансплантацију оболелог, виталног органа. Многи од њих, нажалост, не дочекају спасоносну хируршку интервенцију.

И БУБРЕЗИ, СРЦЕ, ЈЕТРА

* Да ли је овај захват који сте показали на плућима, примењив и на друге органе?

– Да. Ова технологија, са модификацијама, могла би да се примени и на друге органе као што су јетра, бубрези, срце. Наше клеге хирурзи поздравили су ови технологију са пуно ентузијазма али нама тек предстоји да реализујемо овај потенцијал. Иначе, као и за сваку другу медицинску терапију, и за овај наш захват обавезна је рогорозна процедура коју прописује и надзире америчка Федерална агенција за лекове (FDA) како би се потврдило да је терапија безбедна и ефикасна пре него што уђе у клиничку праксу.

Криза донорства јесте била мотивација за овај пројекат, каже за Новости проф. Др Вуњак Новаковић.

– Истовремено и могићност да се оштећена плућа ревитализују применом биоинжењериских технологија. Окупили смо у тиму 25 стручњака из разних области: пулмологије, хирургије, патологије, ћелијске биохемије,... радили смо заједно, протеклих осам година, вођени идејом да решимо озбиљан клинички проблем.

* На то су упозорили хирурзи који се баве трансплатацијом плућа?

Да, сећам се кад су дошли код мене у лабораторију да разговарамо. Били су суочени са свакодневним проблемима са недостајаћих донора за пацијенте којима је трансплатација једина опција да преживе. Додатни проблем био је и тај што је велики број донорских плућа морао да буде одбачен јер није задовољавао стандарде за трансплатацију због различитих повреда и оштећења. Тада смо кренули у истраживање како да оштећњна плућа излечимо, вратимо им снагу и живот. Радили смо баш тако као да је судбина свих тих људи са проблемом трансплатације наша, лична судбина. И успели смо.

И. Маринковић

* Како је дошло до одгонетке да је свињски крвоток управо та снага која може дарехабиллитује „отписана“ људска плућа?

СПАСОНОСНО ЗА ХИЉАДЕ ПАЦИЈЕНАТА

* Како је почео овај чудесни пројекат?

- Повезали смо оштећена плућа која су била на респиратору са крвотоком свиње и тиме обезбедили услове најприближније оним у нашем организму. На тај начин успели смо не само да их оржавамо у животу већ и да се она и регенеришу и после 24 сата плућа су профункционисала до мере која обећава клиничку примену. Овај поступак не угрожава животиње. Свиње су могле да се чак и крећу, играју играчкама и хране док су прикључене на систем за ревитализацију плућа.

Размижљајући како да вратимо функције плућим, схватили смо да би циркулација крви између плућа и организма, хуманог или животињског, обезбедила плућима преко потребне системске факторе. Тко смо повезали плућа на вентилацију (респиратор) и крвоток свиње, да би им обезбедили услове сличне онима у нашем организму. На тај начин, успели смо, да обновимо плућа која су била одбачена за трансплатацију због повреда и оштећења... Плућа су један од најкомпликованијих органа, са површином за размену кисеоника од 145м2, нешто мање од тениског терена. Истовремено је један од најосетљивијих органа. Најсавременије медицинске технологије могу да одрже плућа ван нашег организма од 6 до 8 сати. Али, уз комбинацију вентилације помоћу респиратора и циркулације флуида који плућа снабдева кисеоником. После тог време плућа губе вијабилност и функцију јер се одржавају у изолацији, без јетре која разграђује штетне материје, бубрега који их елиминишу и низа других критично важних функциј нашег организма оргнизма.

* Шта после овог открића предстоји науци, посебно биоинжењерингу?

Ово је само почетак. Ми смо показали да је могуће обновити плућа, али има још пуно тога да се уради пре него што технологиј коју смо развили буде доступна пацијенту. Желели бисмо да системтски испитамо већег броја донорских плућа, како бисмо дефинисали услове за њихову регенерацију и боље разумели где су границе ове технологије. Ми смо применили режим имуносупресије који се уобичајено користи код пацијената, и нисмо могли да нађемо никакве акутне реакције. Важно је. Међутим, да се детаљно и на дужи рок испитају имунолошки параметри.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (4)

ШЕШЕЉ НИЈЕ ЗНАО О ЧЕМУ СЕ РАДИ: Круна у програму уживо устала и дошла до лидера радикала (ВИДЕО)