УВЕДЕНА ВАНРЕДНА ОДБРАНА ОД ПОПЛАВА: Нагли пораст водостаја у општини Прибој
ЗБОГ погоршања хидролошке ситуације и повећаног ризика од даљег плављења, ЈВП "Србијаводе" је увело ванредну одбрану од поплава на делу сектора Ц.7 - Лим (Прибој - Пријепоље - Сјеница), и то на водотоку Поблачница.
Фото: Танјуг/Драган Николић
Ванредна одбрана од поплава је уведена јуче, у складу са Оперативним планом одбране од поплава за 2026. годину, саопштило је ЈВП "Србијаводе".
Услед обилних падавина и наглог отапања снега у претходном периоду, у јутарњим часовима 26. јануара дошло је до наглог пораста водостаја и изливања бујичних водотокова на подручју општине Прибој, пре свега реке и водотока Поблачнице, што је проузроковало поплаве у више насеља.
Истовремено је проглашена ванредна ситуација у месним заједницама Крајчиновићи и Забрњица, као и на делу месних заједница Бучје и Саставци.
Бујични потоци су на појединим локацијама изазвали плављење домаћинстава и помоћних објеката, значајна оштећења путне инфраструктуре, као и угрожавање три моста, што је додатно отежало кретање и свакодневно функционисање становништва.
На основу обиласка терена и пријава грађана, констатовано је да је стање озбиљно и нестабилно, да је на појединим деоницама онемогућен прилаз објектима и домаћинствима, као и да редовне мере нису довољне за санацију последица без примене мера ванредне одбране од поплава.
Посебан проблем представљају оштећења путева и појава клизишта, због чега је неопходно хитно предузимање санационих радова.
На терену су ангажоване екипе ЈВП "Србијаводе" и водопривредног предузећа "Хидротан" доо Београд, које у складу са уведеном ванредном одбраном од поплава предузимају све потребне мере на заштити људи и имовине.
Активности се спроводе у координацији са локалном самоуправом, Сектором за ванредне ситуације, предузећем "Србијашуме", као и другим надлежним службама, уз континуирано праћење кретања водостаја и стања на терену.
Иако је тренутно стање под контролом, рад на терену се наставља, а мере ванредне одбране од поплава остају на снази до стабилизације хидролошке ситуације.
Апелује се на грађане да буду максимално опрезни, да не прилазе набујалим водотоцима и да избегавају кретање оштећеним путевима и деоницама под водом.
Заштита људских живота и материјалних добара остаје апсолутни приоритет, а ЈВП "Србијаводе" ће благовремено обавештавати јавност о даљем развоју ситуације, наводи се у саопштењу.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО: Указао се крст на небу током пливања за Часни крст
Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника
Подршка америчком председнику Доналду Трампу пала је на најнижи ниво у његовом тренутном мандату, а Американци су све више незадовољни његовим поступањем са трошковима живота и ратом са Ираном, показују резултати нове анкете Ипсоса.
28. 04. 2026. у 20:51
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
Шта се то десило на граници Украјине и Белорусије? Зеленски бесан, прети комшијама: "Спремни смо!"
ПРЕДСЕДНИК је такође најавио да Украјина припрема неколико нових пакета санкција који ће бити уведени одмах и у блиској будућности.
03. 05. 2026. у 09:37
Коментари (0)