СВЕТСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ АСТМЕ: Једно од најчешћих хроничних стања - погађа чак 260 милиона људи широм света
ДА ли сте знали да се 7. маја обележава Светски дан борбе против астме - обољења које представља једно од најчешћих хроничних стања и које погађа чак 260 милиона људи широм света?
Фото: Промо
Глобална иницијатива за астму (ГИНА) за обележавање Светског дана борбе против астме одабрала је као овогодишњу тему “Едукација о астми оснажује- информација је кључ“.
Кључне тачке где је потребна континуирана едукација и пацијената и здравствених радника јесте неправовремена дијагноза, недовољна употреба инхалационих кортикостероида који лече упалу, прекомерна употреба и превелико ослањање на лекове за брзо отклањање симптома, као и прекомерна употреба оралних кортикостероида која може довести до појаве многих нежељених последица као што су: дијабетес типа 2, оштећења бубрега, катаракта, кардиоваскуларне болести, остеопороза, пнеумоније, депресија и анксиозност.
Велики проблем представља и неадекватно препознавање пацијената са тешком астмом којима је потребна специјалистичка процена на вишем нивоу, јер чак 1 од 10 пацијената са астмом има тешку астму. Упркос примени високих доза инхалационих кортикостероида и других лекова који се користе у лечењу астме, пацијенти са тешком астмом свакодневно имају симптоме и боре се за дах, а често доживљавају погоршање стања, које се углавном завршава хитном хоспитализацијом.
Могућност за побољшање ситуације лежи у правовременој дијагностици и примени савремене биолошке терапије, која представља иновативну методу лечења. Биолошка терапија код већине пацијената са тешком астмом доводи до потпуног повлачења свих манифестација болести и постизања добре контроле астме, а квалитет живота пацијената се драстично побољшава, пацијенти постају поново радно способни, функционални у својим породицама и социјално активни. Процењује се да у Србији око 3000 људи има тешку астму која захтева овај вид лечења , а биолошком терапијом се у Србији тренутно лечи око 400 пацијената са тешком астмом.
ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана
РУСКА Спољна обавештајна служба (СВР) наводно је разматрала планове за утицај на изборе у Мађарској, укључујући и инсценирање атентата на премијера Виктора Орбана, у циљу јачања подршке Орбану, показује интерни документ до којег су дошле европске службе безбедности, пише данас Вашингтон пост (WП).
21. 03. 2026. у 13:35
КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром
ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.
17. 03. 2026. у 19:10
МИЛЕО АУТО-ПУТЕМ: Полицајци били у чуду кад су видели КО је за воланом (ВИДЕО/ФОТО)
КАДА су због споре вожње на ауто-путу зауставили аутомобил марке Доџ, полицајци из Огдена у америчкој савезној држави Јута, помислили су да је возачу позлило.
22. 03. 2026. у 22:25
Коментари (0)