Регионална група стручњака у области реадмисије на тродневном састанку у Београду

Промо

28. 03. 2024. у 16:49

Регионална група стручњака у области реадмисије (РГРС), окупила се на првом тематском састанку посвећеном унапређењу сарадње са земљама порекла по питању повратка, реадмисије и реинтеграције, одржаном протекла три дана у Београду.

Регионална група стручњака у области реадмисије на тродневном састанку у Београду

Фото: Владимир Живојиновић

Састанак је отворио Њ.Е. Едвард Фергусон, амбасадор Уједињеног Краљевства у Републици Србији, а у уводном обраћању о значају ефикасног управљања миграцијама, повратка ирегуларних миграната и одрживе реинтеграције говорили су и Фредерик Дамгард Јенсен, заменик шефа мисије-први секретар амбасаде Краљевине Данске у Србији, Ричард Голдшмит, представник Делегације Европске уније у Србији, Зорица Вулић из Министарства унутрашњих послова Републике Србије и Донатела Брадицћ, в.д. шефа мисије Међународне организације за миграције (ИОМ) у Србији.

“Успешно управљање миграцијама подразумева и ефикасно балансирање свих сложености, изазова и контекста у вези са повратком, реадмисијом и реинтеграцијом, уз омогуц́авање сигурних, уређених и редовних миграторних кретања,“ рекла је Донателла Брадић, додајуц́и да се ИОМ залаже за свеобухватне стратегије које дају приоритет добробити и правима миграната, уз признавање сувереног права држава да управљају миграцијама у оквиру својих надлежности.

Фото: Владимир Живојиновић

Састанку су присуствовали представници Бангладеша и Ирака (укључујући Курдистан), као и представници Белгије који су члановима Групе пренели своје искуство у сарадњи са земљама порекла. Током тродневног састанка, формулисани су заједнички приоритети за будуц́у сарадњу и размењене политике и праксе у области легалних миграција, повратка и реадмисије.

Представљен је нови Закон о странцима и Закон о запошљавању странаца у Србији, размењени су алтернативни модалитети за унапређење сарадње на пољу реадмисије, а различите перспективе земаља порекла пружиле су корисне увиде у њихове праксе у сарадњи у области повратка, али и реинтеграцији миграната, нарочито оних који припадају рањивим категоријама.

Шест година од почетка мешовитих миграционих токова у региону Западног Балкана, постоји значајна разлика између броја одлука о повратку и реализованих повратака у земље порекла, због ограничене сарадње између партнера Западног Балкана и земаља порекла. Да би се ефикасно и одрживо реаговало на постојеће изазове, неопходна је координисанија регионална сарадња.

Фото: Владимир Живојиновић

Теме које су стручњаци за реадмисију покренули током ова три дана, допринеће унапређењу система управљања миграцијама и реадмисијом на Западном Балкану и развоју одрживог система повратка уз поштовање људских права миграната у складу са међународним стандардима.

Регионална група стручњака за реадмисију је јединствена платформа за размену знања, искустава и развој одрживог и ефикасног система за управљање повратком на Западни Балкан. Група је основана прошле године у оквиру пројекта за јачање капацитета за реадмисију на Западном Балкану, који спроводи ИОМ уз подршку Министарства спољних послова Краљевине Данске. Овај, први у низу тематских састанака, организован је уз подршку Владе Велике Британије и Европске уније.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!