ЗАВЕТ КОЈИ ИМАЈУ САМО СРБИ: Професор др Јован Делић о вечној косовској бици

Д.Б.М.

27. 03. 2024. у 13:28

НА научном скупу "Косово и Метохија - историја и културно наслеђе", који је одржан на Православном богословском факултету Универзитета у Београду проф. др Јован Делић, потпредседник Матице српске је поручио:

ЗАВЕТ КОЈИ ИМАЈУ САМО СРБИ: Професор др Јован Делић о вечној косовској бици

Фото В. Данилов

-Настављамо нашу вечну косовску битку и утврђујемо Косовски завет понављајући светосавски и светолоазарски избор царства небеског. Косово Поље је, како написа песник Васко Попа, поље као свако, длан и по зеленила, али је истовремено поље као ниједно, над њим небо, под њим небо. Такво поље између два неба и такав завет нема нико осим Србија. Нико тако не памти као црква и језик, односно књижевност и поезија и историја. Андрић је рекао да у светској књижевности нема страшније лозинке од Његошевог косовског стиха "нека буде што бити не може". Овај народ и његова Матица српска никад неће заборавити да су му на Косову и Метохији три престонице - две царске Призрен и Приштина и једна Божија Пећка патријаршија. Небеским и земаљским варварима супростављамо културу и памћење.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана

ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана

РУСКА Спољна обавештајна служба (СВР) наводно је разматрала планове за утицај на изборе у Мађарској, укључујући и инсценирање атентата на премијера Виктора Орбана, у циљу јачања подршке Орбану, показује интерни документ до којег су дошле европске службе безбедности, пише данас Вашингтон пост (WП).

21. 03. 2026. у 13:35

КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром

КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром

ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.

17. 03. 2026. у 19:10

Шта је заправо реaктор Димона, најстроже чувани израелски објекат - где свега има, а Израелци све строго крију? (ФОТО)

Шта је заправо реaктор Димона, најстроже чувани израелски објекат - где свега има, а Израелци све строго крију? (ФОТО)

У балистичком ракетном нападу на Димону, град на југу Израела, повређено је 47 људи, који су запослени у болници. Већина повреда је узрокована шрапнелима, према израелској служби за хитне случајеве Маген Давид Адом. Димона се налази око 13 километара од нуклеарног истраживачког центра Негев.

21. 03. 2026. у 21:44 >> 22:08

Коментари (0)

ВОЈИСЛАВ ШЕШЕЉ: Морам да саопштим вест која су ми јавили пре неколико минута