ДАН КАДА ЈЕ 12 СРПСКИХ МАЛИШАНА ЗАУВЕК ЗАКЛОПИЛО ОЧИ: Због операције "(Не) милосрдни анђео" угашени животи недужне деце

Милица Шкорић
Милица Шкорић

24. 03. 2024. у 09:09

АГРЕСИЈА Северноатлантске војне алијансе на нашу земљу, без сагласности СБ УН, почела је 24. марта око 20 часова, кад су се огласиле прве сирене за ваздушну опасност.

ДАН КАДА ЈЕ 12 СРПСКИХ МАЛИШАНА ЗАУВЕК ЗАКЛОПИЛО ОЧИ: Због операције (Не) милосрдни анђео угашени животи недужне деце

Фото: Новости

Пре 25 година, 24. марта око 20 часова, сирене за ваздушну опасност широм наше земље огласиле су почетак агресије НАТО на Савезну Републику Југославију, изведену без дозволе Савета безбедности Уједињених нација, и то због оптужби да су српске снаге безбедности вршиле етничко чишћење косовских Албанаца, док су непосредан повод за акцију била дешавања у Рачку и одбијање југословенске делегације да потпише споразум из Рамбујеа.

Ова операција трајала је тачно 78 дана, од 24. марта до 10. јуна 1999, и била је највећи војни сукоб на простору Србије и Црне Горе од времена Другог светског рата.

Иако су ваздушни напади те 1999. године најпре били усмерени на војне циљеве у СРЈ, врло брзо је почело и бомбардовање привредних и цивилних објеката. То је резултирало великим бројем људских жртава, а према неким проценама, убијено је око 1.300 до чак око 3.500 душа. Истовремено, процењује се да је рањено више од 12.000 људи.

У једном од најјачих напада НАТО погинуло је 20 цивила, међу којима и 12 деце. Реч је о нападу који се десио 27. априла у 12.10 часова, кад су два од 15 НАТО пројектила намењених тог дана Сурдулици и околним војним објектима, завршили усред насеља Чубрине ливаде, недалеко од центра града и насеља Пискавица. Том приликом је повређено више од 100 грађана, а срушено је или оштећено преко 500 кућа, због чега је Сурдулица добила назив српска Хирошима.

Претходно, у ноћи између 10 и 11. априла авијација НАТО засула је мало место Мердаре код Куршумлије касетним бомбама и тада је живот изгубила 11-месечна Бојана, најмлађа жртва бомбардовања, као и њен отац Божин Тошовић (29). Симбол страдања од НАТО бомби је и малена, тада трогодишња Милица Ракић, која је погинула док је седела на ноши у стану у Батајници. Малена Милица би данас, да јој НАТО бомбе нису угасиле живот, била 28-годишња девојка. 

У нападима су тешко оштећени инфраструктура, привредни објекти, школе, здравствене установе, медијске куће, споменици културе, цркве, манастири... а процењује се да је укупна штета од 30 милијарди до чак 100 милијарди америчких долара. С друге стране, и НАТО је претрпео одређене губитке, па су им тако оборена два авиона (Ф-117 и Ф-16), 47 беспилотних летелица, 45 крстарећих ракета и четири велика пројектила. Напади су обустављени 10. јуна након потписивања војнотехничког споразума о повлачењу југословенске војске и полиције с Косова и Метохије, а истог дана је у Савету безбедности усвојена резолуција 1244.

БОНУС ВИДЕО: ПОТРЕСНЕ СЦЕНЕ НА МОСТУ У ВАРВАРИНУ - Обележена годишњица НАТО бомбардовања и убиства 10 цивила

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (0)

ШЕШЕЉ НИЈЕ ЗНАО О ЧЕМУ СЕ РАДИ: Круна у програму уживо устала и дошла до лидера радикала (ВИДЕО)