Откријте 10 тајни техничког прегледа вашег возила!

Промо

11. 03. 2024. у 13:59

ТЕХНИЧКИ преглед возила представља обавезну процедуру, којом се утврђује да ли је возило безбедно за учешће у саобраћају.

Откријте 10 тајни техничког прегледа вашег возила!

Фото: pexels.com

Ипак, многи возачи прилазе техничком прегледу с нелагодношћу, услед неизвесности у погледу стања и пролазности свог четвороточкаша.

Тајна број један: Како припремити возило за Технички преглед у Београду

Припрема возила за технички преглед Београд можда делује као сложен и захтеван задатак, али с правим приступом може постати једноставан процес. Најпре, возило треба темељно очистити како споља, тако и изнутра, чиме се инспекторима омогућава лакши приступ свим деловима возила и боља видљивост потенцијалних неправилности. Провера нивоа свих течности, као што су уље у мотору, кочиона течност и течност за ветробранско стакло, спада у неопходне кораке, као и контрола исправности свих светлосних сигнала.

Препоручује се и преглед пнеуматика, уверавање да је дубина газећег слоја одговарајућа и да нема оштећења која би могла утицати на безбедност. Такође, не заборавите да проверите и функционалност сигурносних појасева, јер су они чест разлог одбијања на техничком прегледу. Кад су у питању већи технички проблеми, као што су неисправни амортизери или системи издувних гасова, саветује се посета поузданом сервису пре доласка на технички преглед.

Чишћење и преглед каросерије

Чистоћа каросерије није само естетско питање — она може указати на скривене дефекте.

Сјај каросерије може прикрити трагове оштећења, али пажљив преглед ће открити истину.

Детаљан преглед каросерије може открити труле делове, неравнине или трагове корозије, који могу бити разлог за непролазак на техничком прегледу.

Редовно прање и одржавање возила не само да очувају његов изглед, већ и олакшавају идентификацију проблема који би могли настати услед корозије или других спољних фактора.

Функционалност светлосне сигнализације

Светла су од суштинског значаја за безбедност свих учесника у саобраћају.

Правилан рад светала омогућава сигнализацију намераваних маневра, чиме се смањује ризик од несрећа. Неисправна светла на возилу могу узроковати озбиљне проблеме, па је њихова провера императив пре техничког прегледа.

Визуелна инспекција светлосне сигнализације подразумева проверу рада свих светала: позиционих, дневних, магленки, стоп светала, као и правилно усмеравање светлосног снопа фарова.

За успешан пролазак техничког прегледа, неопходно је и проверити исправност показивача правца, тј. мигаваца, као и светла за вожњу уназад. При томе треба водити рачуна и о исправности светлосних индикатора на инструмент табли.

Најзад, функционалност "трећег стоп светла" и осветљења регистарских таблица такође се проверава и не сме се занемарити приликом припреме возила.

Провера нивоа течности и пнеуматика

Пре техничког прегледа, обавезно је проверити ниво свих течности у возилу, укључујући моторно уље, расхладну течност, кочиону течност и течност за прање стакла, како би се осигурало њихово адекватно функционисање и избегли потенцијални проблеми.

Пнеуматици морају бити исправно напумпани и без видних оштећења.

Детаљан преглед пнеуматика укључује контролу дубине шаре, ступња истрошености, али и провере да ли има неправилности на бочним странама које могу указивати на потребу за замену. Такође, важно је да сви пнеуматици буду једнаке марке и спецификација, како би возило било безбедно за управљање.

Радна течност хидрауличног система управљача и течност аутоматског мењача такође треба бити на оптималном нивоу, јер ово може имати директан утицај на перформансе возила. У случају ниских нивоа или значајних одступања у квалитету течности, неопходне су одговарајуће интервенције пре техничког прегледа како би се осигурала ефикасност система и избегле компликације током и након прегледа.

Разоткривање митова: Шта стварно утиче на поступак регистрације возила и пролазност код Техничког прегледа

Регистрација возила зна да буде баук у главама људи, а када се спомене технички преглед, често на површину испливају бројни митови и нагађања о томе шта заправо одлучује о пролазности. Важно је разјаснити да естетски изглед возила, као што су мање огреботине или стање фарбе, генерално не утичу на исход прегледа, осим ако не компромитују безбедност. Оно што је кључно јесте исправност и замена потрошних елемената попут кочница, светала, гума, те функционалност виталних сигурносних система.

Многи возачи су у заблуди да ће мала неисправност бити пренебрегнута или да "блага" загађеност издувних гасова може проћи незапажено. Међутим, инспектори на техничком прегледу раде строге и детаљне провере у складу са актуелним прописима. Преглед се фокусира на сигурност возила и заштите околине, те чак и минорни недостаци попут неисправне сијалице могу бити разлог за неуспешан пролазак.

Важност емисионе контроле издувних гасова

Емисиона контрола издувних гасова је суштински аспект техничког прегледа који одражава степен еколошке прихватљивости возила. Процес проверава да ли нивои штетних емисија остају унутар законски дозвољених граница.

У савременим оквирима заштите животне средине, возила су под повећаном лупом када је реч о квалитету емисије гасова. Регулативни стандарди су стриктни и дизајнирани да минимизују негативан утицај моторних возила на квалитет ваздуха и јавно здравље. Нивои угљен-моноксида (ЦО), угљоводоника (ХЦ), азотних оксида (НОx), и честица су подробно анализирани током техничког прегледа.

Правилно одржавање система за контролу издувних гасова представља кључ за задовољавање ових стандарда. Редовни сервиси и замене филтера, коришћење одговарајућег горива и избегавање непотребног оптерећења мотора могу значајно побољшати перформансе емисионог система. Сваки недостатак у функционисању ових компоненти може резултирати повећаним емисијама које премаше дозвољене нивое.

Последице непровођења адекватне контроле издувних гасова могу бити далекосежне, како за власника возила, тако и за околину. Не само да возило неће проћи технички преглед, већ његово коришћење доводи до већег загађења ваздуха. Осим тога, постоји ризик од већих финансијских трошкова због потребних поправки и казни за неиспуњавање еколошких стандарда издувних гасова.

Истине и заблуде о стању кочница

Поуздан кочиони систем кључан је за безбедну вожњу, али није свака информација која кружи о кочницама истинита.

  • Истина: Кочнице које шкрипе могу бити знак истрошених кочионих плочица.
  • Заблуда: Ако кочнице функционишу, не треба их прегледати пре техничког.
  • Истина: АБС систем (Анти-лоцк Бракинг Сyстем) мора функционално да прође на техничком прегледу.
  • Заблуда: Кочиону течност је довољно мењати само кад кочнице подбацују.
  • Редовно проверите стање кочница без обзира на њихово понашање током вожње.

    Занемаривање редовног сервиса кочница може водити у озбиљне проблеме, укључујући отказивање на техничком прегледу.

    Детаљан преглед сваке компоненте: Шта инспектори заиста проверавају

    Током техничког прегледа возила, инспектори спроводе свеобухватан преглед низа компоненти како би се уверили у њихову исправност и усклађеност са законским прописима. Међу најбитнијим елементима су систем кочења, амортизери, светлосна сигнализација, уређај за управљање, пнеуматици, емисија издувних гасова, појас за везивање и многи други. Инспектори детаљно проверавају рад сваке компоненте, тражећи знаке оштећења, истрошености или неправилног функционисања, што може директно утицати на безбедност возила на путу.

    Обавезно је и испитивање трагача - прецизног уређаја који мери геометрију точкова, кључну за правилан положај точкова и стабилно управљање возилом. Све компоненте морају задовољити ригорозне стандарде како би возило прошло технички преглед и било безбедно за учешће у саобраћају.

    Сигурносни системи и појас

    Сигурносни системи вашег возила су кључни за успешан пролазак техничког прегледа. Осим функционалности кочница и аирбагова, посебна пажња посвећује се и исправности појаса за везивање.

    • Провера механизма закључавања појаса како би се осигурало да правилно функционише у тренутку потребе.
    • Испитивање тракица појаса за видљиве знакове оштећења које могу утицати на његову ефикасност.
    • Анализа копче и прикључка, да ли се лако спајају и отпуштају.
    • Контрола еластика тракица појаса, које не смеју бити превише истегнуте или дотрајале.

    Исправност појаса за везивање није само законски захтев већ и фундаментални елемент безбедности свих путника у возилу.

    Заштита коју пружају појасеви за везивање и сигурносни системи не може се преценити, а њихова функционалност директно утиче на исход техничког прегледа.

    Управљачки механизам и огледала

    Систем управљања мора бити прецизан.

    Управљачки механизам је основа сигурне вожње, стога се његова функционалност детаљно проверава на техничком прегледу. Експерти врше контролу луфта на управљачу, проверавају стање споне и крајника, као и интегритет сервомеханизма, ако је возило опремљено истим. Такође, прегледају се и стабилност волана и одзиви управљачког система на команде.

    Стање огледала такође иде под лупу.

    Визуелна контрола спољашњих и унутрашњег ретровизора је критична. Морају бити чиста, непрекинута и правилно постављена - то су елементи који се стриктно оцењују како би се осигурала адекватна видљивост и сигурност за учеснике у саобраћају.

    Оштећена огледала могу довести до одбијања.

    Важно је обратити пажњу на правилну регулацију и позиционирање огледала, као и на одсуство пукотина или замагљености која може компромитовати возачеву способност процене ситуације на путу. Непоштовање ових критеријума може резултирати неуспехом на техничком прегледу.

    Како избећи честе грешке и проблеме приликом Техничког прегледа

    Прелиминарна провера аутомобила може значајно смањити ризик од непредвиђених проблема током техничког прегледа. Пре него што возило доведете на преглед, обавите детаљан визуелни преглед свих светала, регистарских ознака и каросерије возила. Посебну пажњу треба обратити на исправност свих сигналних уређаја, као и на потпуно чистоћу возила које може утицати на преглед.

    Периодично одржавање возила ће такође допринети избегавању грешака приликом прегледа. Редован сервис и замена истрошених делова, као што су диск плочице или гуме с недовољном дубином шаре, су кључни за одржавање безбедности и техничке исправности аутомобила. Увек је препоручљиво консултовати се са стручњаком који може идентификовати и решити потенцијалне проблеме који би могли бити повод за неуспех на техничком прегледу.

    Исход прегледа – документација и рокови

    Након обављеног техничког прегледа, исход и релевантни документи су од суштинског значаја за наставак вожње.

  • Саобраћајна дозвола – Ажурирање података након успешног прегледа.
  • Потврда о техничкој исправности – Доказ да возило задовољава прописане услове.
  • Рок важења – Услови под којима потврда останаје важећа, обично 12 месеци.
  • Записник о техничком прегледу – Детаљан извештај са евентуалним недостацима.
  • Ознака о техничком прегледу – Налепница која се поставља на видно место.
  • Документација која се издаје мора бити чувана у возилу и показана на захтев надлежних органа.

    Приликом евентуалног отказа, неопходно је исправити све уочене недостатке и поново се пријавити за технички преглед у прописаном року.

    Редовно одржавање и сервисирање

    Редовним одржавањем возила повећавате вероватноћу проласка на техничком прегледу, а уједно сачувате вредност свог аутомобила.

    • Провера нивоа моторног уља и замена по потреби
    • Провера рада кочница и њихова правовремена замена
    • Замена и контрола свих светала и сијалица
    • Контрола профила пнеуматика и притисака у гумама
    • Периодична замена зупчастог каиша
    • Провера акумулатора и електроинсталација
    • Проверавање и замена филтера (уљни, ваздушни, кабински)
    • Редовно контролисање систему издувних гасова

    Очувајте сервисну историју возила, како би имали доказ о редовном одржавању.

    Недостатак адекватне бриге о возилу може довести до непотребних трошкова и отежати пролазак на техничком прегледу.

    Паметни трикови и савети: Како осигурати успешан пролазак Техничког прегледа

    Пре техничког прегледа добро очистите возило, како спољашњост, тако и унутрашњост и пртљажник.

    Визуелна провера је битан предуслов: осигурајте да су регистрационе таблице читљиве, а број шасије и мотора лако доступни за преглед.

    Редовна контрола сигнализације и рада светлосних уређаја избегава једноставне разлоге за одбијање.

    Користите поуздан сервис прије прегледа

    Припрема возила за технички преглед почиње избором квалификованог и поузданог сервиса. Професионалност и искуство сервисера су кључни за детектовање и решавање потенцијалних проблема.

    Обавезно проверите референце сервиса. Поуздан сервис има лиценцу за рад и задовољне клијенте.

    Квалитетни сервиси користе оригиналне или атестиране резервне делове. Ово гарантује дуготрајност поправке и избегавање каснијих компликација.

    Редовне провере код овлашћених сервисера помажу у очувању возила. Зато је важно пратити препоручени интервал сервисирања за ваше возило.

    Поразговарајте са сервисером о историји возила и потенцијалним ризицима. Квалитетан дијалог може знатно помоћи у идентификацији скривених проблема пре техничког прегледа.

    На крају, све зависи од вашег одабира. Изаберите сервис који гради поверење и нуди транспарентну комуникацију о извршеним поправкама.

    Савети за возаче са искуством и новајлије

    Не претпостављајте да искуство гарантује пролазак, редовно одржавање и поштовање прописа је кључно. И нови возачи морају бити упућени у техничке аспекте свог возила.

    Проучите приручник за ваше возило. Знајте његове спецификације и лимите.

    Пре прегледа оперите возило. Чистоћа може открити скривене недостатке који би иначе промакли.

    Контролишите нивое течности (моторно уље, кочиона течност) и притисак у гумама редовно, не само пред технички преглед.

    Уверите се да су сва светла исправна и правилно подешена. Светлосна сигнализација је често критична тачка на прегледу.

    Правовремено реагујте на било какве необичне звуке или промене у понашању возила. Проблеми се лакше решавају у раној фази.

    Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

    Pratite vesti prema vašim interesovanjima

    Novosti Google News
    САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

    САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

    ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

    29. 04. 2024. у 07:00

    Коментари (0)

    ТИТО ТРАЖИО БАТИ ДА МУ ИСПРИЧА ВИЦ О ЊЕМУ: Овај одговор је добио од глумца (ВИДЕО)