"ПРЕЖИВЕО САМ 12 УБОДА ПО ТЕЛУ" Потресна исповест Драгана који ће заувек памтити стравични мартовски погром 2004. (ВИДЕО)

Novosti online

17. 03. 2024. у 14:26

ПРВА епозода новог подкаста "Новости", под називом "Мислим да је важно", посвећена је стравичним дешавањима на КиМ марта 2004. године и погрому српског народа. Наши гости били су Слађана Зарић, ауторка многобројних филмова који између осталог сведоче и о овом тужном догађају, те Драган Смиљанић који је и сам био жртва албанског терора пре 20 година.

ПРЕЖИВЕО САМ 12 УБОДА ПО ТЕЛУ Потресна исповест Драгана који ће заувек памтити стравични мартовски погром 2004. (ВИДЕО)

Фото: Новости

Зарићева је истакла, да је људима обично прва асоцијација на погром, то што је тада на простору Космета запаљено неколико цркава, али да је позадина свега много страшнија.

- Тог дана је етнички очишћено шест градова и девет села. Тога дана је расељено 10 хиљада људи, од чега трајно 4 хиљаде - истакла је.

Додала је и то да српске жртве тог дана нису само убијени већ мучени и линчовани, те да архивски снимци сведоче зверству које је наш народ у том периоду проживео.

Смиљанић нам је открио како је он имао ту срећу да је преживео, те се са кнедлом у грлу присетио најтрагичнијих догађаја који су обележили његово одрастање.

- Преживео сам 12 убода ножем по телу, од чега четири у пределу абдомена... Преживео сам захваљујући једном броју Ираца који су на дан Светог Патрика мимо војне хијерархије изашли и покушали да спасу корпус од 150 Срба, махом старијих људи и деце који су живелу у згради Ју програма у центру Приштине. То је био централни део имеђу Универзитета, универзитетских домова и болнице где је у једној згради живело отприлике 150 људи, а у остатку Приштине можда још 50ак до 100 људи. Сви су лоцирани у чуване градске делове... У једном тренутку, некде око 22 часа група људи је ушла у зграду, ја сам негде покушао да видим шта се догађа и када сам се враћао са бочних ходника у трећи улаз, изашла су два младића и физички ме напали - рекао је Смиљанић.

Додао је и то да је 17. марта већ на целој територији све што је било неалбанско од стране организоване групе људи, била је таргетна група.

Смиљанић је рекао да у том моменту нико није могао да спаси наш народ, те да се у тим тренуцима осећао немоћно.

- Када си немоћан, и немаш никакав ни штап ни моћ... У свом одрастању мој највећи страх је кад помислим на све оно што се догађало у Аушвицу. То вече сам делио емоцију тих људи - казао је он.

Целу потресну причу Смиљанића, и став Зарићеве о дешавањима тог кобног марта 2004. можете погледати у видеу који следи:

БОНУС ВИДЕО: ПАРАСТОС ЗА ЖРТВЕ АЛБАНСКОГ БЕЗУМЉА: У Грачаници се обележава 20 година од Мартовског погрома

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ХАОС У РИМУ! Новак Ђоковић гледа и не верује шта се дешава