У ГРАЧАНИЦИ СПОМЕНИК ЖРТВАМА: На КиМ почело обележавање 20 година од стравичног мартовског погрома нашег народа

Д. Зечевић

13. 03. 2024. у 10:48

НИЗОМ пригодних манифестација у грачаничком Дому културе и Косовској Ми­тровици почела је недеља обележавања 20 година од мартовског погрома на Косову и Метохији, а после две деценије од тог стравичног злочина у Грачаници ће, у недељу, 17. марта, бити откривен споменик жртвама, рад академског вајара Брани­слава Ристића из Штрп­ца.

У ГРАЧАНИЦИ СПОМЕНИК ЖРТВАМА: На КиМ почело обележавање 20 година од стравичног мартовског погрома нашег народа

Фото И. Маринковић

Покровитељи програма су Канцеларија за КиМ, Министарство културе и СГ Приштина, а конци­пиран је као својеврсна недеља сећања на погром у оквиру које ће осим от­кривања споменика бити приређене изложбе фо­тографија и уметничких слика, трибине, пројек­ција филма и академија, кроз које ће се сагледати размере страдања нашег народа, имовине, духовне и културне баштине...

У галерији Дома култу­ре у Грачаници, вечерас у 19 часова, биће отворена изложба слика наста­лих на Колонији "Јесен у Призрену", девети пут одржаној у страдалом манастиру Светих Архан­гела у граду на Бистрици. Изложба на којој ће би­ти представљени радови Невене Костић, Ивана Гаљка, Миљане Драшко­вић, Теодоре Ракиџић, Милана Ђурића, Шандо­ра Шлајфа и Марије Ста­нојловић директна је по­дршка обнови уништеног наслеђа и у којој уметни­ци радом на терену ожи­вљавају кључне духовне и културне тачке на Косову и Метохији.

Сећање на ово стра­вично насиље почело је у понедељак вече на три­бини и изложби фотогра­фија заједничког назива "Погром 17. марта 2004. - Награђени злочин", одржаној у грачаничком Дому културе. Присутни­ма су се обратили др Вла­дан Виријевић, професор Филозофског факултета у Приштини са седиштем у Косовској Митровици, директор Архива КиМ Марко Марковић и исто­ричар Стефан Радојковић из Института за поли­тичке студије.

- Оно што се деси­ло 17. марта 2004, оно што је претхо­дило и што је ство­рило плодно тле за тај стравичан погром у историјском смислу се може упоређивати и ме­рити са Вартолемејском ноћи или са далеко тра­гичнијом по обиму ра­зарања и страдања Кри­сталном ноћи - указао је проф. Виријевић, истичу­ћи да за тај страшни до­гађај српски народ везује осећај бола и немоћи.

Да међународна зајед­ни­ца ни­је успела да спречи, нити је била свесна трагичних мартовских догађаја у том тренутку указао је истраживач-сарадник Института за политичке студије у Београду, исто­ричар Стефан Радојко­вић. Он је подсетио да су дивљањем Албанаца били директно погођени и при­падници Унмика и Кфо­ра, и да је талас насиља спречен брзим доласком нових америчких једини­ца Кфора.

Програмом је планира­но да сутра буде приказан филм "Мрак", редитеља Душана Милића, чија је радња смеште­на у време мартовског погрома.

Трибина о узроцима и последицама злочина одржана у грачаничком Дому културе, Фото приватна архива

На сам дан два­десетого­дишњице погрома, у недељу, 17. мар­та, у 11.00, одржаће се парастос у манастиру Грачаница, ко­јем ће претходити полагање белих ружа испред инсталације MIS­SING у дворишту Дома културе, док ће у 11.30 бити откривен споменик убијенима у погрому. Комеморативна акаде­мија почеће пола сата касније, а учествоваће представници Епархије рашко-призренске, Кан­целарије за КиМ, Владе Србије, Ансамбл "Венац", Призренски богослови, хор Музичке школе "Сте­ван Мокрањац", Балетска школа Грачаница, као и сами сведоци и учесници у страдању током Погро­ма - Драгана Станојевић, др Драган Перић и Нови­ца Столић.

Фото И. Маринковић

Свеопшти, синхронизован напад

ЛАЖНА вест приштинских медија да су тројица дечака, косметских Алба­наца, која су се утопила у Ибру, у Чабри код Зубиног Потока, бежала пред српским нападачима, била је повод да синхронизоване и добро органи­зоване групе Албанаца широм КиМ, 17. марта 2004, започну свеопшти напад на преостале Србе, српску имовину и светиње. Десеторо Срба који су се уздали у заштиту међународних снага је убијено, 143 је теже или лакше повређено, а 4.012 протерано. Порушено је, запаљено или тешко оштећено 935 српских кућа и 10 зграда школа, домова здравља и пошта. Уништен је 41 српски православни духовни објекат, међу којима 19 спо­меника културе прве категорије...

БОНУС ВИДЕО - ПОДКАСТ "НИЈЕ САМО НАСЛОВ" - Немања Старовић: Америчко друштво је подвојено више него икада пре

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ТИТО ТРАЖИО БАТИ ДА МУ ИСПРИЧА ВИЦ О ЊЕМУ: Овај одговор је добио од глумца (ВИДЕО)