СРБИ ПОСЕБНО ЗАИНТЕРЕСОВАНИ ЗА ГЕНЕТСКА ТЕСТИРАЊА: Штадин Здравствени извештај за фебруар
ДОК грађани Србије у Европи предњаче у интересовању и спремности на генетска тестирања као софистицирани вид превенције, у исто време њих чак 62% изјављује да никада нису отишли ни на један од доступних превентивних прегледа.
Превенција је темељ очувања здравља и раног откривања болести, али чак 62% грађана Србије изјављује да никада нису отишли ни на један од доступних превентивних прегледа, а исто важи и за 44% Европљана, што јасно говори о ниском нивоу здравствене просвећености и високом степену личне неодговорности када је у питању брига о здрављу, упозорава Штадин Здравствени извештај.
И док се на превентивне прегледе не одазивају, у исто време 86% грађана Србије истиче жељу и спремност на генетска тестирања као начин предвиђања потенцијалних здравствених ризика у будућности,
Од рака страхују, а на скрининг не одлазе
Чак 3 од 4 Европљанина страхују да не оболе од рака. Упркос томе чине изненађујуће мало да би осигурали рано откривање и допринели успешнијем лечењу.
Тако рак дојке угрожава не само жене већ и мушкарце, али је одазив на превентивне прегледе низак широм Европе. Од 16 анкетираних земаља, најчешће се на скрининг јављају у Италији и Португалу по 39%, док у Србији, упркос високој стопи оболевања и умирања од ове болести, свега 26%. Гори су једино Пољаци, 17%. Исто важи и за скрининг за рак дебелог црева на који се одазивају у највећем проценту Белгијанци 41% и Французи 38%, док у Србији једва 11%, што је поново најгори резултат међу европским земљама. На скрининг за рак простате јавља се редовно сваки четврти Аустријанац и сваки пети Немац, док у Србији, тек сваки десети.
Срби предњаче у интересовању за генетска тестирања
Грађани Србије 86% уз Португалце 94% и Пољаке 88%, предњаче у Европи по питању спремности да се подвргну генетским тестирањима којима је могуће установити, између осталог, и могући степен здравственог ризика појединца за развој одређене болести у будућности. Грађани Србије посебно наглашавају заинтересованост за генетска тестирање као начин раног предвиђања могућег ризика од оболевања од рака.
Штадин Здравствени извештај открива да већина Европљана има позитиван став по питању генетских тестирања. Међутим, 14% оних који би пристали на тестирање уколико би то био захтев њиховог лекара, кажу да се не би осећали добро при помисли да се испитује специфичност њихових гена. Сваки пети Европљанин изричито би одбио генетско испитивање, од којих 12% као главни разлог наводе да не желе да знају нити да се оптерећују потенцијалним ризицима за будућност који се и не морају остварити.
О Здравственом извештају компаније STADA:
Већ пету годину заредом, мултинационална корпорација Штада организовала је онлајн испитивање јавног мњења европске популације по питању здравствених навика и односа према здрављу. Овогодишње истраживање обухватило је више од 32 хиљаде испитаника, старости од 18 до 99 година, у 16 земаља међу којима је и Србија:
Аустрија, Белгија, Чешка, Француска, Немачка, Италија, Холандија, Пољска, Португал, Румунија, Србија, Шпанија, Швајцарска, Уједињено Краљевство, Казахстан и Узбекистан
ТРАМП ЗАПРЕТИО ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ: Неће моћи тако ако ја победим, платиће високу цену
КАДНИДАТ за председника САД-а Доналд Трамп наставио је са својом предизборном кампањом, а овај пут тема су биле тарифе које Трамп планира да уведе ако победи на изборима заказаним за 5. новембар.
30. 10. 2024. у 14:20
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
"ОД ТОГ БРАКА НЕМА НИШТА" Потез српског младожење посвађао Интернет! За згражавање или за похвале? (ВИДЕО)
ЈЕДАН младожења је током церемоније венчања у Србији покушао да буде занимљив па је одлучио да направи "шаљиви" потез, оставивши младу саму испред матичарке у тренутку када му је постављено чувено питање "да ли жели да ступи у брак".
31. 10. 2024. у 13:28
Коментари (0)