После школског задатка о Сава Центру гимназијалци обишли реконструисани конгресни и пословни део

Промо

14. 02. 2024. у 16:00

Готово тридесет ученика завршних разреда Девете гимназија „Михаило Петровић Алас“, обишло је обновљени Сава Центар. Заједно са професорком математике Миленом Марић, гимназијалци су имали прилику да се упознају са историјатом, наменом и капацитетом, као и изгледом и ентеријером, после реконстукције, једног од симбола Београда.

После школског задатка о Сава Центру гимназијалци обишли реконструисани конгресни и пословни део

Фото: Промо

Позив да посете највећи конгресни и пословни центар у овом делу Европе уследио је након школског пројектног задатка о примени знања из области стереометрије на објекту Сава Центра. Гимназијалци су у оквиру пројектног задатка истраживали како познавање стереометрије поможе у ефикасној искоришћености простора и капацитета, оптимизацији функционалности, па све до тога како планиметрију и стереометрију искористити за боље планирање и организацију догађаја у центру. Професорка математике, Милена Марић, каже да ју је позив од запослених Сава Центра да посете објекат немало, али пријатно изненадио.

- Нисам очекивала не само позив, него да ће неко из Сава Центра, када смо на мреже поставили ученички рад, видети хасхтаг Сава Центар. Моја жеља је првенствено била да јавност, па самим тим и Сава Центар, упознамо са оним што ученици Девете гимназије раде и уче на часовима математике - истиче Милена Марић.

Домаћини, запослени у Сава Центру, одржали су кратко предавање и организовали су обилазак гимназијалаца током којег су им појаснили да је темељна реконструкција трајала 22 месеца са циљем да Београд добије модеран конгресни и пословни центар који ће још боље позиционирати наш град и Србију на мапи конгресних дестинација. Јелена Милинчић, менаџер продаје у Сава Центру каже да им је било задовољство да угосте ученике Девете гимназије и њихове професорке.

- Били смо затечени када смо се упознали са ученичким радом из пројектног задатка. Темељно, професионално урађено од тако младих људи и оно што нас је посебно дирнуло су идеје и предлози гимназијалаца који су потпуно на трагу онога што смо ми реализовали током реконструкције Сава Центра. Надамо се и радујемо се да ћемо имати прилику да угостимо још оваквих школараца како у обновљеном конгресном и пословном делу, тако и у културној зони и Плавој дворани чија врата ће бити отворена од септембра ове године.

Душица Видаковић, маректинг менаџер у Сава Центру додаје да је обрадовало обавештење што су ученици одабрали управо Сава Центар као тему за свој пројекат: „Када смо видели хасхтаг Сава Центар и разлог због кога је то учињено било нам је задовољство да ове ученике позовемо у посету. Посебно ме радује што су се многи током обиласку распитивали не само о објекту него и нашем пословању уз жељу да једног дана своју професионалну каријеру започну у конгресној индустрији. Драго ми је да смо успели да представимо и да их заинтересујемо за делатност која из године у годину расте и значајно доприноси развоју Београда, Србије и региона“.

И поред великог значаја и улоге коју је Сава Центар имао у друштвеном животу, како бивше Југославије тако касније и Србије, већина осамнаестогодишњих школарца до сада није имала прилику да обиђе центар. Поједини од њих још као деца били су само у културној зони, популарној Плавој дворани где су гледали неки светски филмски хит или слушали неку од музичких звезди. Коста, један аутора пројектног задатак каже да су истражујући и прикупљајући материјале сазнали многе чињенице не само о Сава Центру, него и о времену када је настао и радио и додаје:

- Толико пута сам пролазио поред Сава Центра не знајући шта се све у њему одржавало. Обично бих нешто сазнао из приче старијих, својих родитеља и њихових пријатеља. Током већег дела мог живота објекат је био затворен, а последњих година у реконструкцији. Сада, када сам први пут ушао, поносан сам што изгледа светски, а наше.

Василије који је такође радио на пројекту каже да је изненађен колико Сава Центар има утицаја на туристичку понуду Београда, односно, његово позиционирање као конгресне дестинације: „Нисам знао да Сава Центар у истом тренутку може да угости више од 5.000 учесника. Када помислим да само највећи део од њих прошета нашим градом, руча у неком ресторану, посети музеј и преноћи у неком од хотелу, препознајем да је то велика ствар за развој различитих делатности... Било би то занимљиво математички обрадити у неком пројектном задатку“.

Професорка Милена Марић наглашава да је начин да се кроз математику учи о другим областима ученицима посебно занимљив. Овај задатак пошао је од стереометријске архитектуре, а ученици су истраживали о објекту и давали конкретне предлоге како га унапредити да буде што више одржив и енергетски ефикасан, односно „зелен“.

- Величина и облик Центра идеални су за постављање соларних панела, стаклена фасада омогућава максималну искоришћеност дневног светла и наши предлози су били у том правцу. Током посете одушевили смо се када су нам запослени у Сава Центру причали како је током реконструкције овај објекат посао „зелен“ - каже Миа.

Њени школски другари додају да су сазнали још много чињеница и занимљивости о објекту и додају да једва чекају да виде обновљену Плаву дворану.

Из Сава Центра истичу да ће наставити сарадњу са школским и образовним инсититуцијама, као и да ће увек бити спремни да угосте наше најмлађе како би приближили лепоту овог објекта свим генерацијама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ФИНАЛЕ ЕВРОВИЗИЈЕ 2024: Теја Дора одувала Рамондом, цензура за Израел, највеће овације Хрватима - завршени сви наступи