ПРВИ НЕМАЧКИ БРОД СЕ ВАДИ СА ДНА ДУНАВА: Почиње уклањање нацистичке речне флоте

В. Н.

12. 02. 2024. у 07:00

ПОМОЋНИК ми­нистра за водни саобраћај Предраг Петровић рекао је да Ми­нистарство грађевинар­ства, саобраћаја и инфра­структуре тренутно ради истраживање на пројекту "Уклањање потопљене не­мачке флоте код Прахова" и да се очекује да први брод из Дунава буде извађен ове године.

ПРВИ НЕМАЧКИ БРОД СЕ ВАДИ СА ДНА ДУНАВА: Почиње уклањање нацистичке речне флоте

Потопљени немачки бродови увек "изроне" при ниском водостају Дунава, Фото Б. Субашић

Он је рекао да ће истра­живање показати на који начин ће моћи да се из­месте бродови и да је циљ уклањања флоте да се омо­гући прописана ширина пловног пута и да се плов­ни пут учини безбедним за све учеснике.

Петровић је објаснио да је пројекат изузетно сло­жен и да ће трајати пет го­дина, као и да ће од неких 200 или 180 бродова који су потопљени, гледати да из­вуку 21, а можда чак и 23, у зависности од тога колико они сметају пловном путу.

Потопљена немачка флота угрожава пловни пут, јер га сужавају са 180 метара, на 90 метара, до­дао је он.

- Када падне вода, одно­сно у условима нижег водо­стаја, имамо ситуацију да се бродови буквално на том делу Дунава мимоилазе, због потопљене флоте, што никако није безбедно - ре­као је он.

Самим уклањањем, како објашњава Петровић, биће омогућена безбедна пло­видба, али и бржи проток људи и робе.

- Комплетне инфор­мације имаћемо када се поднесе истраживачки извештај, који опет зависи од стања и услова на тере­ну, могућности роњења, снимања, јер вода је жива ствар, а временски услови некада иду наруку, некада не - рекао је Петровић.

Како је рекао, сумња се да на тим бродовима има мина.

- Људи који раде су про­фесионалци, тако су и би­рани и због тога ћемо овај пројекат довести безбедно и успешно до краја - рекао је он.

Он додаје да има разли­читих историјских прича и извора и да на то обраћају пажњу људи који раде на овом пројекту, а истражи­вање ће рећи како ће се уопште вадити бродови ко­ји су 80 година под водом.

- Дефинитивно је у том конвоју постојао брод-бол­ница, били су и миноловци са минско-експлозивним средствима. Сама флота је бројала негде око 220 бро­дова, а неких 20 је успут потопљено - рекао је Пе­тровић.

Постоји одређени ниво воде када могу да се ваде бродови из реке.

- Како ће бити уклањање, да ли ће се бродови вадити у целости или ће се вадити из делова, или ће неки де­лови бити само склоњени са пловног пута то ћемо ви­дети.

Урадићемо то да буде најбезбедније и најбоље, да се задовољи сврха циља и пројекта, али првенствено морамо пазити на безбед­ност свих који учествују у том пројекту - рекао је он.

Петровић је рекао да се нада да ће ове године пр­ви брод бити извађен из Дунава.

- У току ове године си­гурно ће почети вађење. Све зависи од метеороло­шких услова, од брзине воде, од видљивости, од могућности роњења. На крају, морамо задовољити и одређене факторе за­штите природе, јер у не­ким периодима године не може ту да се ради, због мрешћења моруне и је­сетре. Надам се и мени је жеља да то буде у току ове године - рекао је он.

Операција "Дунавски вилењак"

ОПЕРАЦИЈА "Дунавски вилењак" је представљала неуспешан покушај пробоја око 200 патролних чамаца, санитетских бродова и баржи немачке црноморске флоте Дунавом од Црног мора до Београда у септембру 1944.

Одлуку да се флота потопи донео је адмирал Паул Зиб, јер су и совјетске јединице почеле да стижу до Дунава, а потапање је урађено 7. септем­бра код Прахова и 14, 16. и 17. септембра код Брзе Паланке.

Процењује се да је током операције "Дунавски вилењак" потопљено из­међу 160 и 220 немачких бродова на путу од Црног мора до луке Пра­хово у близини Неготина, а према неким историјским документима, са бродова је евакуисано 1.600 рањеника. Неколико бродова је извађе­но после рата и служили су у речној флоти ЈНА.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

СКАНДАЛ У РИМУ: Новак Ђоковић погођен флашом у главу! (ВИДЕО)