РЕВИЗОРИ ТРАЖЕ СМЕНУ ДИРЕКТОРА: Кривична пријава одбачена. Вујић: Новац исплаћен кадровима на обуци

В. Црњански Спасојевић

19. 01. 2024. у 13:24

ДРЖАВНА ревизорска институција (ДРИ) спровела је ревизију финансијских извештаја и правилности пословања Правосудне академије у Београду за 2020. и 2021, и утврдила неправилности које је Академија морала да исправи. Будући да до исправки, како су навели, није дошло, ДРИ је Управном одбору Правосудне академије поднела захтев за разрешење одговорног лица, односно директора Ненада Вујића, а о тешком кршењу обавезе доброг пословања обавестила је и Народну скупштину.

РЕВИЗОРИ ТРАЖЕ СМЕНУ ДИРЕКТОРА: Кривична пријава одбачена. Вујић: Новац исплаћен кадровима на обуци

FOTO: Arhiva novosti

Осим тога ДРИ је, у новембру прошле године, поднела кривичну пријаву против Вујића због наводног ненаменског трошења буџетских средстава, коју је Више јавно тужилаштво у Београду одбацило као неосновану.

У обраћању ДРИ наводи се да је ревизор утврдио како Правосудна академија тешко крши обавезу доброг пословања, јер није отклонила значајне неправилности везане за исплату плата, додатака, накнада и припадајућих социјалних доприноса корисницима почетне обуке којима је радни однос на одређено време у Правосудној академији трајао дуже од прописаних 30 месеци. Правосудна академија је вршила исплату плата корисницима почетне обуке и пошто су ту обуку завршили, а радни однос им је после обуке продужаван на одређено време више пута по шест месеци. У 2021. години утврђен је износ неправилности од 86.149.000 динара, у 2022. од 96.712.000 динара, а од децембра 2022. године до септембра 2023. - 80.682.000 динара.

Како је директор Ненад Вујић потврдио за "Новости", проблем је настао када је Уставни суд 2014. прогласио неуставним давање предности кандидатима који су завршили почетну обуку приликом избора за судску, односно тужилачку функцију. Међутим, Законом није решено питање положаја полазника по завршетку обуке, а у чију обуку су уложена средства из буџета.

- Обука траје укупно 30 месеци и за то време полазници раде код ментора у судовима и тужилаштвима. Будући да је услов за упис на Правосудну академију положен правосудни испит, то значи да су ови људи пре тога негде имали заснован радни однос, који су, по закону, морали да прекину. Закон не предвиђа могућност неплаћеног одсуства. У њих је током обуке уложен велики новац и по завршетку обуке наставили су да раде у тужилаштвима и судовима, који имају проблема са мањком кадрова - објашњава Вујић.

Међутим, с обзиром на то да су избори за судије и тужиоце релативно ретки, јавио се проблем. Судовима је било важно да их задрже као квалитетан кадар до избора. У супротном, свршени полазници прешли би у адвокатуру, па би уложен новац био бачен, а правосуђе би остало с мањком кадрова. Овај став Правосудне академије подржао је и Високи савет судства и постигнут је договор да се њихове плате исплаћују и даље на име додатних обука преко Правосудне академије, све до избора на судијску, тј. тужилачку функцију. О овоме је Правосудна академија обавестила ДРИ још пре две године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

КНАУС: Француска и Немачка блокирају гласање о Приштини у Савету Европе, Вучић ефектно апеловао на Макрона