СВЕ ЈЕ ПРАШТАЛО ОД ПИРОТЕХНИКЕ, НИЈЕДНА ПРИЈАВА: Током празника више особа повређено, удружења животиња траже забрану, МУП спрема нови закон

В. Црњански Спасојевић

11. 01. 2024. у 07:45

ТОКОМ новогодишњих и божићних празника праштало је, чини се, више него икад: петарде, ватромети, тзв. реденици-више петарди спојених једним фитиљем... У општој пуцњави, у приватној режији, повређено је од петарди више деце и младих. Ипак, како нам је потврдила председница Прекршајног суда у Београду Оливера Ристановић, није било ниједне пријаве.

СВЕ ЈЕ ПРАШТАЛО ОД ПИРОТЕХНИКЕ, НИЈЕДНА ПРИЈАВА: Током празника више особа повређено, удружења животиња траже забрану, МУП спрема нови закон

Фото: Н.Живановић

- Можда ће бити достављене кроз редовни поступак, а те пријаве стижу неколико месеци после догађаја - каже Ристановић.

Само у новогодишњој ноћи, у Институту за мајку и дете прегледали су осморо повређених малишана, а због тешких повреда шака оперисали су три дечака од осам до 17 година. Директор Института професор др Радоје Симић рекао је да су код око 10 њих повреде биле много теже. Примљени су са озледама меких ткива, костију, чак је било и ампутације делова прстију.

Последњег дана старе године дечак из насеља Јабука остао је без два прста, после експлозије петарде у парку. Отац га је довезао са повредама руке у Општу болницу у Панчеву, после чега је превезен у Дечју болницу у Тиршовој, где је извршена хируршка интервенција. Јавност је узнемирио и случај двадесетогодишњака из Земуна, ком је у новогодишњој ноћи експлодирала петарда у руци. Са тежим повредама пребачен је у Ургентни центар.

Познату певачицу Марију Шерифовић у Зеници гађали су петардама, због чега је прекинула новогодишњи концерт, док је четрдесетогодишњи мушкарац у Кикинди, у првих пола сата нове године, изазвао пожар активирајући ватромет испред своје куће, у близини предузећа које је на отвореном складиштило 250 тона рециклажног отпада. Гашење ватре трајало је 12 сати.

Нису помогли ни бројни надзори које је МУП и ове године спровео у потрази за илегалном продајом пиротехничких средстава, ни спотови упозорења. Исти сценарио "пуцања и праштања" разне пиротехнике поновиће се вероватно и за дочек Српске нове, а онда ће опет неко остати без прста, шаке, руке.

Фото: М. Лабудовић

Неодговорне родитеље, који су деци куповали петарде, нису одвратиле ни строге запрећене казне. Наиме, за нарушавање јавног реда и мира и угрожавање сигурности паљењем експлозивних направа прописана је казна од 50.000 до 100.000 динара или рад у јавном интересу од 40 до 120 часова. Уколико су три особе или њих више учествовале у томе, прети им и затвор 30 до 60 дана.

Према подацима које је објавио Републички завод за статистику пред саму Нову годину, због недозвољене производње, држања, ношења и промета оружја и експлозивних направа, у 2022. години одговарало је 13 малолетника и 996 пунолетних. Од пунолетника, осуђено је њих 861, од чега око 200 због промета оружјем, а сви остали због држања или промета пиротехнике. Казне су условне и нешто мало новчане.

Статистика МУП показује и да је у последњој деценији најмање 102 деце тешко повређено од петарди, а већина је завршила на операционом столу. Такође, око 5.000 животиња сваког празника премине од страха због буке - откаже им срце. У децембру смо у Краљеву имали и случај малолетника који су, играјући се петардама, разнели главу теријерки Мили, док је човек у Крагујевцу у последњи час спасао пса, ког су дванаестогодишњаци покушали да убију петардама завученим у хлеб.

БИЋЕ ВЕЋЕ КАЗНЕ

МУП Србије припрема нацрт новог закона о експлозивним материјама, који би до краја године требало да донесе и веће казне. Према речима Владимира Баковића из Сектора за ванредне ситуације, из године у годину све је више заплена на просторима где није дозвољена продаја пиротехнике - на бувљацима, улицама итд.

Зато се више удружења за заштиту животиња огласило, тражећи забрану пиротехнике.

- Наших неколико удружења послало је МУП-у допис тражећи да покрене иницијативу за забрану пиротехничких средстава. Уједно, похвалили смо њихове спотове којима позивају људе на одговорније понашање кад су у питању ватромети и петарде. Захтев ћемо поновити по формирању нове владе - каже за "Новости" Милица Ранковић из Удружења за заштиту животиња "Феникс".

И организација "Енимал рескју Србија" покренула је петицију за потпуну забрану пиротехнике.

- Идеја је смањити нездраву и стресирајућу буку која долази од експлозија петарди, ватромета и осталих бучних пиротехничких средстава. Ова бука је огроман извор стреса за кућне љубимце, бебе, старије и особе са аутизмом, и друге - поручују.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (3)

КАКВА ЧИСТКА... Новак Ђоковић се одлучио на драстичан потез!