ШЕСТИНА НАЦИЈЕ ИМА ПРОБЛЕМ СА ПИЋЕМ: У Србији се од почетка пандемије ковида значајно повећао број алкохоличара

В. Црњански Спасојевић

20. 12. 2023. у 11:27

ОД избијања пандемије ковида 19 драстично се повећао број хроничних алкохоличара и оних који злоупотребљавају алкохол, па "под гасом" возе, изазивају инциденте и склони су насиљу.

ШЕСТИНА НАЦИЈЕ ИМА ПРОБЛЕМ СА ПИЋЕМ: У Србији се од почетка пандемије ковида значајно повећао број алкохоличара

Фото: Free Images Pixabay

Према речима примаријуса др Ивице Младеновића, начелника Клинике за болести зависности у оквиру Института за ментално здравље, у Београду, студија рађена две године од појаве ковида код нас, показала је да је проценат зависника од алкохола међу одраслима скочио са пет на 7,6 одсто.

- С обзиром на то да је потребно да прође три до пет година док се развије болест, у наредним годинама очекујемо додатно повећање зависника - каже Младеновић.

FOTO: Arhiva novosti

Алко тест

 

Ако узмемо да Србија има 5,1 милион пунолетних грађана, то значи да је број зависника од алкохола био око 255.000, а сада је око 387.600. Проценат оних који злоупотребљавају алкохол је око 10 одсто одрасле популације, што, опет, значи да најмање још пола милиона пунолетних има проблем са алкохолом, па због њега изазива саобраћајне незгоде или насилне инциденте. Када се томе додају и малолетници, број прелази милион људи. Дакле, шестина нације има проблем са пићем или због пића!

- Трошкови повезани с алкохолом (апсентизам, изгубљени животи, лечење...) годишње из буџета Србији извуку више од милијарду евра. Реално би то стигло до 1,3 милијарде - каже др Младеновић.

Национална комисија за борбу против алкохолизма, на чијем је челу наш саговорник, израдила је Стратегију борбе, коју је пратио акциони план. По њему, на годишњем нивоу потребно је између 100.000 и 150.000 евра да би се видно смањио број алкохоличара и оних који злоупотребљавају пиће, и да би се ублажиле последице. Ова национална стратегија, међутим, иако позитивно оцењена, није заживела.

Foto: Zoran Jovanovic

Др Ивица Младеновић

Као мере, она, између осталог, предвиђа бољу контролу у саобраћају (ту су остварени најбољи резултати) и едукацију оних који продају и служе алкохол. Наиме, свако пијење алкохола испод 18. године третира се као злоупотреба. Па ипак, иако је законом забрањено продавати алкохол малолетницима, истраживање Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" међу шеснаестогодишњацима показало је да три одсто дечака и 0,2 одсто девојчица свакодневно пије.

- Како је ово могуће ако је малолетницима забрањено давати и продавати алкохол - пита се др Младеновић.

Комисија је предвидела и оснивање канцеларија за младе.

- Ово је веома важна мера, јер подразумева да едуковано особље ради са младима на неутралном терену, у заједници, и да се тако избегне стигматизација. Предвидели смо и едукацију лекара опште праксе, као и мрежу дневних болница у 10 највећих градова у Србији. Бесмислено је да људи из Суботице или Врања долазе код нас на Клинику, у дневну болницу. Потребно је и подизање свести о штетности алкохола, што је такође важно у срединама као што је наша, која има хипертолеранцију према најраспрострањенијој болести зависности - истиче наш саговорник.

Он додаје да је велики проблем то што се алкохолизам третира искључиво у високоспецијализованим установама, као што је ова у Палмотићевој, где су сва места константно попуњена, док се злоупотреба алкохола уопште не третира, а морала би, у домовима здравља. Тако се дешава да се типичан алкохоличар, стар 40 година, ситуиран (има стан и посао), јавља лекару опште праксе због проблема са срцем или желуцем. Овај га лечи од коронарних болести, аритмије или гастритиса, а да ниједном не посумња у алкохолизам. Тако се изгуби по неколико година за лечење.

"ПОД ГАСОМ" 66.000 ВОЗАЧА

ВОЖЊА у алкохолисаном стању чест је узрок саобраћајних несрећа, и оних са смртним исходима. Статистика показује да пијани возачи на друмовима нису реткост. Златко Беленцан из Управе саобраћајне полиције рекао је да је 66.000 возача током 2022. затечено за да управља возилом под дејством алкохола, а да је чак 3.000 возача учествовало у саобраћају под дејством психоактивних супстанци.

- Да би мере заживеле и дале резултате, све и да сутра почну да се примењују, потребно је 10 до 15 година. А да се ситуација даље погорша довољна је само једна нова стресна ситуација - упозорава др Младеновић.

Не смемо заборавити ни да се старосна граница стално спушта. Деца често код куће уче да је алкохол друштвено прихватљив, а ко га је пробао пре 13. године има три пута већи ризик да постане алкохоличар. Колико је граница спуштена показује и то што у оквиру Института постоји клиника за младе политоксикомане од 12 до 18 година. Кроз њену дневну болницу годишње прође до 150 најтежих пацијената из целе Србије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КНАУС: Француска и Немачка блокирају гласање о Приштини у Савету Европе, Вучић ефектно апеловао на Макрона

КНАУС: Француска и Немачка блокирају гласање о Приштини у Савету Европе, Вучић ефектно апеловао на Макрона

ЏЕРАЛД Кнаус, шеф ЕСИ института и главни протагониста и менаџер кампање Аљбина Куртија, рекао је да постоји неколико држава чланица Савета Европе које се спремају да блокирају гласање за пријем тзв. Косова у Комитет министара, где помиње и две савезничке државе лажне државе - Француску и Немачку.

04. 05. 2024. у 12:59

ЈОШ ЈЕДАН ПРЕДСЕДНИК НА ПОТЕРНИЦИ РУСИЈЕ: После Зеленског, Москва сада тражи њега

ЈОШ ЈЕДАН ПРЕДСЕДНИК НА ПОТЕРНИЦИ РУСИЈЕ: После Зеленског, Москва сада тражи њега

МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова Русије ставило је на потерницу бившег председника Украјине Петра Порошенка, а одговарајућа потерница се појавила у бази података ресора.

04. 05. 2024. у 15:20

Коментари (0)

ИСПОВЕСТ РОДИТЕЉА УБИЈЕНЕ АНГЕЛИНЕ АЋИМОВИЋ: Годину дана од масакра у Рибникару (ВИДЕО)