ГЕНЕРАЛУ МЛАДИЋУ ПОГРЕШНИМ ЛЕЧЕЊЕМ У ХАГУ УГРОЗИЛИ ЖИВОТ: Породица се једва изборила да га не оперишу, Руси траже да се пусти на слободу

С. Ј. М.

18. 12. 2023. у 13:17

ЗДРАВСТВЕНО стање српског генерала Ратка Младића је екстремно лоше и кад се уз то у обзир узму и његове године, сасвим је довољно основа да он буде пуштен на слободу, или да се пребаци да настави да казну издржава у Србији у условима у којима може да добије адекватну медицинску помоћ.

ГЕНЕРАЛУ МЛАДИЋУ ПОГРЕШНИМ ЛЕЧЕЊЕМ У ХАГУ УГРОЗИЛИ ЖИВОТ: Породица се једва изборила да га не оперишу, Руси траже да се пусти на слободу

Фото: ЕПА

Ово је став Русије, који је пре неколико дана изнет на седници Савета безбедности Уједињених нација. Њихова представница је затражила да се примењују исти аршини према свима и указала je на пример Фелисијана Кабуге, којем се судило за злочине у Руанди, а којем је због лошег здравља суђење прекинуто и он пуштен. Ако би се поредило, Младић је у много лошијем здравственом стању.

Да је здравље његовог оца јако лоше потврдио нам је и Драко Младић. Он каже да су грешке у лечењу генерала протеклих месеци угрозиле његов живот.

- Ми се са медицинском службом трибунала боримо већ четири месеца. Чак смо их председници суда тужили за погрешно лечење и недостављање здравствене документације породици и његовим адвокатима, али она је одбила нашу притужбу и захтеве - каже нам Дарко Младић. - Три српска лекара кардиолог, пулмолог и неуролог су Ратка прегледали у септембру и новембру и установили озбиљне грешке у лечењу и значајан пад генераловог здравственог стања и когнитивних способности. Тих месеци смо водили велику борбу да се не уради операција на којој су њихови лекари инсистирали.

Дарко нам каже да су тражили да се суоче сви лекари пред председницом суда, да изнесу своја мишљења и да се види шта се дешава и како се Младић лечи, али она то није прихватила.

- Ни њихови лекари не споре да му је стање лоше, али га ублажавају да не би био пуштен на слободу да се лечи - наводи генералов син. - Он тамо више не може да добије одговарајућу негу, без обзира на то што се чувари труде око њега и помажу му све. Он је последња три месеца четири пута био у болници. Прошли викенд му је моја мајка била у посети и он је три дана био у болници, а онда је поново враћен у притворску собу. Има озбиљне проблеме са срцем, а ни пулмолошки није лечен како треба још откако је пре годину и по дана прележао корону. Погрешним лековима су му обарали пулс испод 40, јер су му давали троструке дозе бета блокатора. На то смо реаговали кад смо сазнали и онда су му их они укинули, а то не сме нагло да се прекине са узимањем, па опет тек после наше жалбе, дали су му други лек у нормалној дози и одмах му је било боље.

Дарко наглашава да је стално тако и да стално за све генералове здравствене проблеме морају да се боре и указују како треба лечи:

- Годинама нам не дају ни његову здравствену документацију, или нешто дају, а оно главно недостаје и стално морамо да се боримо да је добијемо. Један кардиограм снимак чекамо већ 15 месеци. Променили су сада и правила, пооштрили их и сада је још теже да добијемо све те снимке, налазе, анализе и извештаје лекара. То је у супротности са људским правима.

Како каже генералов син, због свих тих пропуста траже да се Младић пусти у Србију на лечење и да се саслушају сви експерти и да се расправи да ли га у Хагу добро или лоше лече.

СМЕШТАЈ ПРЕМА УСЛОВИМА МЕХАНИЗМА

СТАЛНИ представник Србије у УН Немања Стевановић рекао је да је Србија спремна да прихвати све српске хашке осуђенике да у Србији наставе да издржавају казне. Он је подвукао да је одлука да се казне издржавају у другим европским државама донета 1993. године, када је на овим просторима био рат.

- Према нашим информацијама, Ратко Младић не добија одговарајућу негу у хашком притвору. Механизам за кривичне судове је обавезан да поштује права осуђених и ако Младићу не може да се пружи адекватна нега онда треба да му се да хуманитарни отпуст на лечење у Србији. Држава ће обезбедити лекаре и смештај под условима какве Механизам одреди - рекао је Стевановић.

Он је навео да је неопходно саслушање српских и холандских лекара у Хагу да би се утврдило какво лечење генерал добија и да је кључно да његова породица и адвокати одмах добијају здавствену документацију.


ЗАУВЕК ЗАТВОРИТИ

РУСКИ представник у Савету безбедности је указала и да према одлуци о оснивању, Механизам за кривичне судове треба временом да смањује своје функционисање, а да сада када више нема предмета за суђење, тужилаштво и председник суда покушавају да створе неке основе за његово проширење, како би радили до 2055. године.

- Када у јуну 2024. године буду представљени нови извештаји о раду, тражимо опис о преносу функција и завршетку рада заувек. Рок Хашког трибунала је био 30 година, а они хоће да га продуже још 30. Вештачки покушавају да покрену суђења због непоштовања суда, иако тиме Механизам не треба да се бави и то могу сасвим добро да раде национални судови - рекла је руска представница. - Гледају кроз прсте земљама, које не поштују услове у затворима, па осуђеници у Естонији не могу уопште ни са ким да комуницирају већ годинама. Неће да пусте осуђене Милетића и Ђорђевића, који су издржали две трећине казне, а друге су пуштали. Однос према Србима је дискриминаторски у односу на све остале. Албанац Хашим Тачи је чак пуштен да види родитеље и то баш у периоду када су се дешавали притисци на сведоке.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!