ДАМЊАНОВИЋ: Увидели смо значајну улогу младих у области превенције корупције

Танјуг

11. 12. 2023. у 16:30

ДИРЕКТОР Агенције за спречавање корупције Дејан Дамњановић изјавио је данас да млади имају значајну улогу у области превенције корупције.

ДАМЊАНОВИЋ: Увидели смо значајну улогу младих у области превенције корупције

Foto: Tanjug/NEMANJA JOVANOVIĆ

- Увидели смо значајну улогу младих у области превенције корупције кроз укључивање ове теме у ваннаставне и факултативне активности и програме основних, средњих и високошколских установа, а у свему имамо и подршку кровних институција, Министарства просвете и Министарства науке, технолошког развоја и иновација - истакао је Дамњановић на међународној конференцији "Образовање младих у функцији спречавања корупције: Пут ка јачању друштвеног интегритета".

Навео је да је Агенција фокусирана на унапређење спровођења режима пријављивања имовине функционера, обезбеђивање процедура за решавање сукоба интереса, праћење финансирања политичких активности, увођење планова интегритета, спровођење обука о етици и интегритету и друге антикорупцијске превентивне механизме са циљем смањења корупције.

Foto: Tanjug/NEMANJA JOVANOVIĆ

- Улажемо значајне напоре у остваривање сарадње са свим релевантним међународним актерима у области сузбијања корупције, а о резултатима рада редовно извештавамо како Европску комисију, тако и друге међународне организације попут Савета Европе, Уједињених нација и других - рекао је Дамњановић и изразио посебну захвалност мисији ОЕБС у Србији.

Поред наведених антикорупцијских механизама, према речима Дамњановића препозната је и важност увођења теме превенције корупције у све нивое образовања младих људи у нашој земљи. Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић истакла је да је веома важно што ће се говорити о значају образовања младих у функцији спречавања корупције.

- Сматрам да борба против корупције мора бити тачка која ће ујединити највећи број добронамерних грађана сваке средине и сви треба да буду свесни своје улоге и одговорности у овом задатку - рекла је Ђукић Дејановић и додала да је препознавање корупције и борба против ње заједнички посао како појединаца, тако и иниституција.

Министарка је нагласила да кроз програме школа и различите ваннаставне активности ученици већ имају извесну прилику да се информишу о овој теми и да разговарају о свим аспектима корупције.

- Укључивање антикорупцијског образовања у планове и програме основног и средњег образовања и васпитања има за циљ јачање превенције корупције у раду са младима у оквиру и формалног и неформалног образовања - рекла је Ђукић Дејановић.

Foto: Tanjug/NEMANJA JOVANOVIĆ

Сузбијање корупције, према речима министарке, доприноси промовисању транспарентности, јачању одговорности, интегритета и неговању културе која одбацује корупцију као било какав модел за нешто чему млад човек треба да тежи.

- Желим да истакнем досадашњу добру сарадњу Министарства просвете, Агенције за спречавање корупције и ОЕБС-а када је реч баш о овој теми. Наставићемо са заједничким активностима како бисмо спровели наш заједнички циљ, а то је спречавање корупције - истакла је она.

Министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић подсетила је да постоји 17 циљева одрживог развоја које су донеле УН и истакла да тема борбе против корупције такође представља један глобални изазов.

- Када причамо о корупцији она је последица слабог друштвеног интегритета, а када говоримо о друштвеном интегритету, говоримо о етичким и моралним принципима у оквиру једног друштвеног контекста и то обухвата различите аспекте етичког понашања, поштовања других и посвећеност промовисању праведности и једнакости у оквиру једне заједнице - рекла је Беговић.

Додала је да етичко понашање укључује и искреност и транспарентност и посвећеност да се ради оно што је исправно, чак и када смо суочени са изазовима и да одговорност укључује и одговорност према себи, али и одговорност и осјећај према заједници и према другима. Истакла је да су изузетно битни програми образовања и додала да ти програми треба да буду прилагођени новим генерацијама које су навикле на нове технологије.

- Вештина етичког доношења одлука од најмлађих дана па до универзитета представља исто један велики изазов на којем морамо да радимо и уколико будемо успешни наравно и друштво ће да напредује у позитивном смеру - рекла је Беговић.

Заштитник грађана Зоран Пашалић истакао је да се борба против корупције углавном гледа са два аспекта, превентивно и репресивно. "Овде се превенција и репресија преплићу, јер репресија је у ствари један вид превенције, разлози су врло једноставни", објаснио је Пашалић.

Додао је да је о корупцији размишљао као болести зависности и да једном ко уђе, једном ко крене у том правцу, тешко може из тога да изађе.

- Младима треба указати на то, управо на то да се не упуштају у нешто за шта ће им се учинити да им живот чини лакшим или лепшим, али су последице несагледиве - истакао је он.

Шеф мисије ОЕБС у Србији Јан Барту истакао је да је мисија ОЕБС-а у Србији опредељена за подршку борби против корупције у блиској сарадњи са нашим партнерима у српским институцијама и цивилном сектору.

Корупција се не зауставља на границама и као што су то признале и препознале државе ОЕБС-а, само са међународном сарадњом тај проблем се може решити. Додао је да је мисија ОЕБС-а у Србији у сарадњи са Националним омладинским саветом Србије направила програм обуке како би се представила борба против корупције младима и додао је да је до сада обучено око 40 учесника из разних омладинских организација као и да ће се тај рад наставити.

У недељи борбе против корупције која траје од 9. до 16. децембра ће поред Међународне конференције, бити организоване трибине у Београду, Нишу, Крагујевцу и Новом Саду као и шаховски турнир "ШАХ-МАТ корупцији".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ! Ево шта је Рафаел Надал управо рекао о Нолету у Мадриду