ГРАДИ СЕ РЕГИОНАЛНИ ИНОВАЦИОНИ ЦЕНТАР: Министарка науке, технолошког развоја и иновација посетила Лесковац
Људи су наше највеће богатство и где год да живе ми желимо да њихове идеје претворимо у нешто врло конкретно. Жеља нам је да дођемо до сваког иноватора у Србији и зато смо ове године подржали 23 регионална иновативна центра који се и у Лесковцу гради – поручила је Јелена Беговић, министарка науке, технолошког развоја и иновација.
фото: И.Митић
Она је током обиласка градилишта регионалног стартап центра у овом граду на југу Србије истакла да је то део активности министарства усмерен ка развоју иновација и комуникацији са приватним сектором.
фото: И.Митић
- У овом центру ће се развијати компаније које су засноване на неким иновативним идејама и често могу брже да напредују од класичних послова. Ту веома битну улогу има и научна заједница. Ово је место које треба да помогне иновативним компанијима које су врло осетљиве у првим годинама свог развоја – истакла је министарка Беговић и додала да ће у иновациони центар моћи да дођу и грађани и да наиђу на стручну помоћ како да развију своју идеју и да је доведу до тржишта.
Центар се гради, улагањем 85 милиона динара, уз помоћ локалне самоуправе и Министартсва грађевине, саобраћаја и инфраструктуре, док ће његово опремање наредне године финансирати надлежно министарство.
Министарка Беговић је посетила и лесковачки Центар за стручно усавршавање у образовању где се налазе, како је казала, три ентитета везана за науку: Парк науке, Мејкерс-спејс лабораторија и Научни клуб, као места комуникације науке са грађанима.
фото: И.Митић
- То јесте један од циљева нашег министарства. Много боља комуникација са грађанима је веома важна посебно са развојем нових технологија које врло често изазивају и сумњу и зебњу само зато што ми, можда, као научници недовољно добро објаснимо о чему се ради – закључила је министарка Беговић.
ИНКУБАТОРИ
Министарство науке је отворило и програм инкубатора који треба да подрже да се „из лабораторије односно идеје у нечијој глави добија конкретан производ или услуга“. Отварање таквог инкубатора министарство је подржало и у оквиру лесковачког Технолошког факултета који је за те намене добио пет милиона динара и треба да започне рад наредне године.
Препоручујемо
(МАПЕ) ТЕМПЕРАТУРА ИДЕ И ПРЕКО 20 СТЕПЕНИ: Тачно овог дана све се мења
09. 03. 2026. у 19:01
ПРЕМИНУЛА ПОСЛЕДЊА СРПКИЊА У ГЊИЛАНУ: Бака Милена (90) живела сама у трошној кући - познато ко ће је сахранити
09. 03. 2026. у 17:27 >> 17:28
ТРАМП ХИТНО ПОЗВАО ПУТИНА: Разговор трајао сат времена
РУСКИ председник Владимир Путин разговарао је телефоном са америчким колегом Доналдом Трампом.
09. 03. 2026. у 20:34
ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице
АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.
06. 03. 2026. у 08:23
НОВИ ЕКСПЛИЦИТНИ СНИМЦИ МИРЈАНЕ ПАЈКОВИЋ: Полиција сумња КО је на снимку, други мушкарац - одмах саслушана
РАНИЈЕ је објављен и видео за који је део медија написао да је снимљен у просторијама Владе. Тим поводом огласили су се из Владе Црне Горе, и демантовали те наводе.
07. 03. 2026. у 22:55 >> 23:05
Коментари (0)