НАЈМАЊИ БОРАЦ ЗА ЖИВОТ РОЂЕН СА 430 ГРАМА: У Институту за неонатологију у Београду јуче обележен сверски дан превремено рођене деце

Д. Матовић

18. 11. 2023. у 08:05

ОНИ су мали дивови: седмомесечне близнакиње Неда и Нина Старовлах, као и тројке Милица, Даница и Стефан Петковић. И још много деце рођене пре времена, која су се јуче са својим родитељима окупила у Институту за неонатологију Србије, а поводом Светског дана превремено рођене деце.

НАЈМАЊИ БОРАЦ  ЗА ЖИВОТ РОЂЕН СА 430 ГРАМА: У Институту за неонатологију у Београду јуче обележен сверски дан превремено рођене деце

Foto: Zoran Jovanovic

У свету се сваке године пре времена роди око 15 милиона беба, а у Србији око 4.000.

- Гледати њихову борбу и снагу коју су показали од самог почетка ме је испуњавало стрепњом. Захваљујући докторки Гордани Секуловић и сестрама, које су од првог дана водила бригу о њима, извојевали су победу. Имали су тек нешто више од једног килограма, а сад су предшколци - каже поносни отац Драган Петковић.

Foto: Zoran Jovanovic

 

И за маму и тату мале Лане Планић ово је посебан тренутак:

- Лана сутра пуни годину дана. Рођена у 38. недељи, била је дугачка 38 центиметара. Имала је много компликација, била је 76 дана у Институту. Било је страшно. Не може се речима описати колико нам је тада значила подршка и разумевање које смо добили од лекара и сестара - причају нам Сања и Владимир Планић.

У Институту за неонатологију у Београду годишње се збрине између 750 и 800 деце са телесном тежином испод 1.500 грама, а тренутно је на Одељењу интензивне неге 20 беба, а укупно у овој установи 100 малишана.

- Родитељи хоспитализованих беба данас брину да ли ће оне да преживе и буду добро. Ви им уливате наду. Неке бебе нису добиле битку, друге имају проблеме, али највећи број превремено рођене деце буде добро - рекла је Радмила Милеуснић Миленовић, директорка Института.

Foto: Zoran Jovanovic

 

НЕДОСТАЈЕ МЕДИЦИНСКО ОСОБЉЕ

ИНСТИТУТУ недостаје 15 одсто лекара и скоро 60 одсто сестара. На 20 превремено рођених беба долази једна медицинска сестра.

- Имамо довољно центара, али нам недостаје медицинско особље - каже Јелена Зајгановић Јаковљевић. - Уницеф је помогао опремења института у Нишу и Крагујевцу, али треба још много да се улаже и у људске ресурсе, институције и праксу. Иако се број превремено рођене деце не смањује, медицинска наука напредује и пружа већу шансу за нормалан живот.

На Институту је тренутно најмања беба рођена са свега 430 грама.

- Свакодневно се боримо за живот најмање и најнезрелије деце - каже Милеуснић Миленовић. - Поред тога што морамо да имамо савремену апаратуру и знање, морамо да имамо и адекватан контакт са родитељима. Добро смо опремљени, а то значи имамо велики број инкубатора.

Многи фактори утичу на превремено рађање - различите болести мајке, стање плода и стање постељице. За бебу која је рођена пре 37 гестационалних недеља каже се да је превремено рођена.

- Сусрећемо се са медицински најзахтевнијим пацијентима - каже нам Борко Вељковић, педијатар неонатолог. - Успешно смо решили проблеме са "незрелим плућима", тако да наши пацијенти више не умиру због респираторне недовољности. Али, крварења и инфекције су највећи изазови са којима се сусреће модерна неонатологија.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЛЕГЕНДА КОШАРКЕ ШОКИРАЛА ЕВРОПУ: Ево снимка на коме краде парфеме у Београду (ВИДЕО)