ЛОГОПЕДИ УПОЗОРАВАЈУ: Родитељи, обратите пажњу - деца не развијају говор, а ово је узрок

Љ. Бегенишић

02. 11. 2023. у 07:00

СРБИЈА је, захваљујући ангажовању стручњака из 29 установа, први пут добила два стандардизована инструмента за процену говорне или језичке способности, што ће нарочито бити важно у откривању потешкоћа у комуникацији код најмлађих.

ЛОГОПЕДИ УПОЗОРАВАЈУ: Родитељи, обратите пажњу - деца не развијају говор, а ово је узрок

архива

То је све чешћи проблем, јер је савремени начин живота који подразумева одсуство комуникације и "посвећеност" технологији уместо раговора са децом, довео до тога да скоро половина малишана има неку потешкоћу у комуникацији.

На светском нивоу тај проценат је званично - 50 одсто, док код нас још нема званичних истраживања на ову тему, али подаци којима се барата указују да проблеме са говором данас има чак 60 одсто предшколаца, док су пре само неколико деценија говорно-језички поремећаји откривани тек код осам одсто деце!

Овај проблем, али и многе друге теме, били су у фокусу недавно одржаног Међународног научно-стручног скупа логопеда под називом "Логопедија данас" у организацији Српске логопедске асоцијације.

Професор др Неда Милошевић из ове асоцијације каже нам да светски тренд указује на опште повећање поремећаја комуникације у свим деловима света, међу којима су најупечатљивији поремећаји говора, језика, али првенствено говорног понашања, односно потребе за комуникацијом.

Др Јадранка Оташевић / Фото Приватна архива

Проф. др Јадранка Оташевић

Она наглашава да је савремени начин живота довео до изузетно ограниченог времена које се проводи у комуникацији са децом, а које је неопходан услов да би се говор уопште развијао.

- Стога данас имамо велики број деце која немају првенствено развијено комуникативно понашање у којем би могла да уче говор - каже проф. Неда Милошевић. - Дакле, изостаје потреба да се говори, тако да на светском нивоу готово 50 одсто дечје популације има неку тешкоћу у комуникацији. Развој технологије нам не иде наруку у правцу подстицања развоја говора.

Наша саговорница указује да су узуси веома јасни: говор ће се развити уколико постоји окружење које говори.

- Морамо постати свесни да је једини начин да подстакнемо развој и смањимо тешкоће - забрана коришћења технологије до друге године живота, на чему Светска педијатријска асоцијација инсистира већ деценију. Превенција и превентивни програми, обука родитеља је пут како умањити тренд пораста тешкоћа у комуникацији.

 

Траже статус здравствених радника

Професор др Јадранка Оташевић навела је да подаци показују да се број деце са присутном говорном патологијом на предшколском узрасту повећао у односу на 2015. годину, што указује на потребу интензивнијег праћења деце у развојним саветовалиштима и благовременог укључивања у логопедске третмане.

- Управо је ово један од разлога због чега би логопеди требало да добију статус здравственог радника, уместо да буду као сад здравствени сарадници, како би били равноправни учесници у процени и праћењу развоја деце. Надамо се да ће се ово десити до краја године - каже др Оташевић.

Да је на стручном скупу у Београду акценат стављен на логопеда као неопходног члана тима у процени дечјег развоја, рекла нам је проф. др Јадранка Оташевић:

- Данас је све више деце којој је неопходна подршка и стручна помоћ у говорно-језичком развоју, а број деце са присутном патологијом у континуитету се повећава. Зато се указала потреба за организовањем стручњака - логопеда, који ће логопедску професију у Србији дефинисати као професионалну, одговорну и правно регулисану струку.

На скупу у Београду представљен је први стандардизовани логопедски тест на српском језику за испитивање језичких способности деце узраста од две до седам година, са називом "Реyнел развојне језичке скале", као и први педијатријски стандардизовани инструмент "Узраст и развој детета (ASQ-3)".

Аутор српске верзије Реyнел теста је наша саговорница проф. др Неда Милошевић, која каже да су нове Реyнел развојне језичке скале - српско издање са скраћеним називом НРДЛС-СР одговор на деценијски недостатак објективног и стандардизованог теста за процену језичких способности на плану разумевања и продукције на српском језику.

Она напомиње да у Србији до сада није рађена стандардизација ниједног инструмента којим би се проценила говорна или језичка способност деце или одраслих говорника и да је НРДЛС-СР први адаптирани, стандардизовани и нормирани инструмент за ту процену. Овај тест прихватиле су многе земље, а адаптација за Србију започета је 2020. године, у раду на њој је учествовало 25 логопеда и 29 установа, а укључила је 523 деце из целе земље.

Иначе, Реyнел тест је намењен искључиво логопедима, а њиме се процењује разумевање и продукција од појединачне речи до првих једноставних, а касније и сложених синтаксичких структура.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

ШЕШЕЉ НИЈЕ ЗНАО О ЧЕМУ СЕ РАДИ: Круна у програму уживо устала и дошла до лидера радикала (ВИДЕО)