МЕСТО ГДЕ СЕ РАЂА НАДА: Суботички центар за вантелесну, најмлађи код нас, ниже успехе

Јелена Лемајић

17. 10. 2023. у 19:30

СВЕ жене које сањају да их неко назове мајком, а не могу то да постану природним путем, знају колико тај сан док траје може да донесе радости, бола, наде, разочарања...

МЕСТО ГДЕ СЕ РАЂА НАДА: Суботички центар за вантелесну, најмлађи код нас, ниже успехе

Прим. др Александар Радуловић са сарадницом у овом центру, Фото Ј. Л.

Исто тако знају и колико су важни људи који им на различите начине помажу да тај сан постане јава. Колико је важно на том путу наићи на стрпљење, разумевање, поверење, топлу реч и пријатељски загрљај. Управо то су разлози због којих парови из целе Србије долазе у Центар за вантелесну оплодњу (ВТО) при Општој болници у Суботици, најмлађи у нашој земљи. Иако ради тек нешто више од годину дана, већ има прве рођене бебе и 16 потврђених трудноћа.

- Поносни смо што смо за ово кратко време обрадили 40 пацијената и што нам је степен успешности изузетно висок, премашује 40 одсто. Долазе пацијенти и из Београда, који имају велику могућност избора али су чули да се овде добро и квалитетно ради. Имамо и доста позива пацијената из иностранства који се интересују на који начин овде могу да почну поступак вантелесне оплодње - отварајући нам врата Центра за ВТО - поносно прича прим. др Александар Радуловић, супспецијалиста стерилитета и фертилитета.

Фото Ј. Л.

Одабир квалитетне и стручне екипе био је приоритет, али није само то кључно.

- Позитивна енергија уз знање и искуство, наравно и савремену опрему, чине формулу за успех. Топлина и нека домаћинска атмосфера се осећају у нашем Центру, зато нас ни пацијенти код којих први пут није успело не остављају, него долазе поново - додаје наш саговорник, један од првих и највећих стручњака за лечење стерилитета у нашој земљи.

- Приступ пацијентима је веома важан, да се оне добро припреме за цео процес, како физички, тако и ментално. Поред мене, ту се укључује ембриолог, отклањају се све недоумице, дају савети... Нико од нас ово не доживљава као обичан долазак на посао, као обавезу, за све нас ово је неописива љубав и задовољство. То преносимо и на пацијенте и зато успех не изостаје.

А када се потврди трудноћа, у Центру је посебан дан.

- Ми пролазимо кроз тај процес са нашим пацијентима. Посебна срећа је када видимо да је успело, али када чујемо први откуцај срца, то је неописив осећај. Тада нас све преплаве емоције и та радост коју сви осећамо даје нам ветар у леђа да наставимо овим путем - искрено ће доктор Радуловић.

- Долазе нам старији пацијенти, они који прелазе 40 година код којих је цео процес захтевнији. Тиме је и наш постотак успешности значајнији. Када се породе, жене кажу, ово је и ваше дете и то је опет за све нас један мали празник. Помоћи некоме да после толико година оствари највећу жељу нешто је што се тешко речима може описати.

По грубим статистикама, у Србији се сваки пети пар бори са неплодношћу, а једнако је присутна и код мушкараца и жена. До тога, по мишљењу доктора, у првом реду доводи касно планирање трудноће, јер се током живота суочавамо са разним штетним факторима и болестима. Ту су и проблеми са самом материцом, као и системске болести које утичу на плодност. Код мушкараца су, уз инфекције, узроци пушење, алкохол, стрес, простатитис и друге имунолошке болести.

- Некада су биле препоруке да се чека годину дана па тек онда крене на лечење, али ја својим пацијентима, без обзира на године саветујем да то учине већ после шест месеци. Да већ тада крену са консултацијама, прегледима, неким мање инвазивним захватима - поручује др Радуловић. - Нема потребе да се чека дуго јер наша држава заиста има снажан сет мера у пронаталитетној политици. Држава комплетно финансира цео процес, чак и замрзавање ћелија или трансфер из донације јајних ћелија, верујте, то ни богате земље у Европи не чине. Многи нису ни свесни колико је то велика и значајна ствар за наше грађане.

Фото М. Анђела

Тим

УЗ гинеколога др Радуловића, у тиму су и ембриолози Алфред Книвалд, стручњак са више од четири деценије искуства, који је био део екипе која је урадила прву вантелесну оплодњу у Немачкој, Катарина Митровић из Новог Сада са дипломом са Оксфорда, Инес Конц и Чила Бартуц.

Прва беба Николина

НИКОЛИНА Војнић Хајдук је прва беба потекла из суботичког Центра за ВТО.

- Свима који се још увек двоуме да ли да дођу овде, рекла бих да ништа не чекају. Ми смо били и у другим центрима, а онда смо дошли овде. Нисам имала много наде, јер Центар тек почиње са радом. Али, ето, Бог је тако хтео, да све буде добро - каже Николинина мајка Мирјана. - Овде се ниједног тренутка нисам осетила другачијом, знате, није то свуда тако.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Можете ли да замислите лепоту свакодневице која почиње на обали Саве до које стижете лаганом шетњом кроз јединствену луксузну пешачку зону, а завршава се испијањем вина на вашој пространој тераси с погледом на реку или у врхунском ресторану до ког стижете пешке? У истом дану сте с лакоћом обавили посао, одрадили тренинг, уживали у куповини нових комада гардеробе најлуксузнијих брендова у непосредном комшилуку, а стигли сте и да са децом проведете време у зеленилу, јер се све што вам треба налази надохват руке.

14. 05. 2024. у 10:00

Коментари (0)

РЕШИЛИ ДА КАЗНЕ - САМИ СЕБЕ! Ова земља је повукла најлуђи потез од увођења санкција Русима