БРОЈ ОБОЛЕЛИХ РАСТЕ: Грозницом Западног Нила у Србији заражено 69 особа

Novosti online

11. 09. 2023. у 15:30

ОД грознице Западног Нила закључно са данашњим датумом у Србији је оболело укупно 69 људи, објавио је Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”.

БРОЈ ОБОЛЕЛИХ РАСТЕ: Грозницом Западног Нила у Србији заражено 69 особа

Фото: Профимедиа

- Пријављени случајеви су са територије Града Београда (19), Јужнобачког (20), Западнобачког (7), Сремског (7), Јужнобанатског (4), Средњобанатског (3), Севернобачког (2), Колубарског (2), Мачванског (2), Нишавског (1), Севернобанатског (1) и Поморавског (1) округа. Оболеле особе су мушког (40 случајева) и женског пола (29), старости од 18 до 89 година - саопштили су из Батута.

Како се даље наводи у сезони надзора 2023. године, до 6.9.2023. године у државама Европске уније (ЕУ) и Европске економске заједнице (ЕЕЗ) пријављено је укупно 387 случајева оболевања од грознице Западног Нила у хуманој популацији, и то у: Италији (203), Грчкој (100), Француској (18), Мађарској (19), Румунији (39), Немачкој (3) Шпанији (4) и Кипру (1). Регистровано је и 29 смртних исхода који се могу довести у везу са грозницом Западног Нила, и то: у Грчкој (13), Италији (9), Румунији (6) и Шпанији (1).

У Северној Македонији пријављен је један случај оболевања од грознице Западног Нила.

Болест се преноси убодом комарца

Грозница Западног Нила је сезонско обољење које се преноси убодом зараженог комарца.

Главни вектор, односно преносилац вируса Западног Нила је Цулеx пипиенс, врста комарца која је одомаћена и код нас. Сезона трансмисије вируса Западног Нила у Србији уобичајено траје од јуна до новембра месеца.

У циљу смањења ризика од заражавања вирусом Западног Нила, препоручује се примена мера личне заштите од убода то:

- Употреба репелената на откривеним деловима тела приликом боравка на отвореном.

- Ношење одеће дугих рукава и ногавица, светле боје.

- Препоручљиво је да одећа буде комотна, јер комарци могу да убадају кроз припијену одећу.Избегавање боравка на отвореном у периоду најинтензивније активности комараца – у сумрак и у зору.

- Употреба заштитне мреже против комараца на прозорима, вратима и око кревета.

- Редукција броја комараца у затвореном простору.

- По могућству боравак у климатизованим просторима, јер је број инсеката у таквим условима значајно смањен.

- Избегавање подручја са великим бројем инсеката, као што су шуме и мочваре.Смањење броја комараца на отвореном где се ради, игра или борави, што се постиже исушивањем извора стајаће воде.

- На тај начин смањује се број места на које комарци могу да положе своја јаја.

- Најмање једном недељно треба испразнити воду из саксија за цвеће, посуда за храну и воду за кућне љубимце, из канти, буради и лименки.

- Уклонити одбачене гуме и друге предмете који могу да прикупљају воду.

- У случају путовања у иностранство, поготово ако се ради о тропском и субтропском подручју, обавезно се придржавати свих наведених мера превенције.

- У случају појаве било каквих симптома који су компатибилни са неуроиназивним обликом болести, одмах се јавити изабраном лекару.

(Телеграф.рс)

БОНУС ВИДЕО: Налети мигова 29 и хеликоптера МИ-35 у центру Београда

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!