ОД МУЗЕЈА МИЛАНКОВИЋА САМО ДОБРА ВОЉА: Да ли ће великан српске науке коначно добити место које заслужује

Драгана Матовић

09. 07. 2023. у 16:30

ПРЕ три године у медијима се појавила најава о отварању Музеја Милутина Миланковића која је изазвала велику радост међу поштоваоцима дела великана српске и светске науке. Међутим, изузев подршке многобројних институција, чини се да се од тада није десило ништа. Иако су Министарство културе и Секретаријат за културу Београда неформално подржали ову идеју, нису предузели конкретне кораке.

ОД МУЗЕЈА МИЛАНКОВИЋА САМО ДОБРА ВОЉА: Да ли ће великан српске науке коначно добити место које заслужује

Фото: Депоситпхотос/Википедија

Чланови Удружења "Милутин Миланковић" сматрају да изговори о надлежности, недостатку простора и средстава не оправдавају оволико одлагање. Јер, научник светског гласа заслужује своје место у историји и култури Србије. Његови радови о климатским променама и астрономским циклусима су пионирски, а његов допринос науци је од суштинског значаја за разумевање планете на којој живимо.

- Постоји добра воља свих који одлучују, али још нема музеја - каже за "Новости" мр Славко Максимовић, председник Удружења "Милутин Миланковић". - Миланковић је обележио светску науку 20. века. Спада у врх најцитиранијих српски истраживачa и један је од најчешће цитираних научника у светској научној заједници, истраживач кога с разлогом и с правом убрајају у пет највећих научника двадесетог века и међу петнаест највећих научника свих времена који су се бавили нашом планетом.

Максимовић истиче да је Миланковић исказао неизмерни патриотизам према свом народу:

- Док су остали великани српске науке одлазили за бољим условима у свет, Миланковић је на позив српске владе напустио удобан живот и финансијски веома уносан посао грађевинског инжењера у Бечу и дошао у Београд за професора на Филозофском факултету. Одолео је свим искушењима и читав свој стваралачки век провео у Србији, одакле је своје капитално дело "Канон осунчавања Земље и његова примена на проблем ледених доба" послао у свет. Српски народ му се, нажалост, није одужио на прави начин. Ту неправду морамо да исправимо.

Фото: Printskrin

 
Научник светског реномеа у Србији нема чак ни задужбину, што је неприхватљиво

Чињеница да за разлику од других српских великана, међу којима су Тесла, Пупин, Вук, Доситеј, Цвијић, Андрић, овај научник светског реномеа у Србији нема ни задужбину, па ни пристојну спомен-собу, говори о недостатку поштовања према наслеђу које је оставио. Генијални научник не би требало да буде лишен прилике да се његово дело сачува и предастави јавности.

- У Академији наука и уметности налази се спомен-соба, али је она претворена у канцеларију - истиче Максимовић. - Некад је та соба два дана недељно била отворена за посетиоце. То је, нажалост, укинуто. И у ректорату се налази спомен-соба Миланковића, али у њој скоро да нема његове заоставштине.

Фото Архива

 
Највећи проблем што је грађа о истраживачу разбацана, а материјали необрађени

Трагови Миланковићевог живота, научног опуса, богате грађевинске праксе, рада на реформи Јулијанског календара, као и подаци о самој његовој личности, расути су у архивима, музејима, институтима и библиотекама од Даља, Осијека, Беча, Београда , Будимпеште до Граца, Хамбурга, Фрајбурга, Лаjпцига и Минхена. Највећи део ове заоставштине налази се у Архиву Српске академије наука и уметности.

- Највећи проблем је што је све о Миланковићу разбацано по свету. Материјали су необрађени, у изворној форми, често и оштећени и тешко доступни корисницима - каже Максимовић.

Потомци обећали заоставштину

ИНИЦИЈАТИВУ Удружења "Милутин Миланковић" за оснивање музеја су подржале многобројне научне и образовне институције и државни органи. Међу њима су САНУ, Синод СПЦ, Народна банка Србије, Министарство одбране, Музеј Војводине и многи факултети. Идеја је обрадовала и Миланковићеве потомке, који су обећали да ће поклонити и део породичне заоставштине.

Удружење је до сада прикупило и дигитализовало више од 1.500 различитих докумената, али и других артефаката о животу и раду Миланковића. Међу њима су оригинали старих издања књига од којих највећи број спада у веома ретке, научна документа, личне ствари, фотографије, преписка са познатим светским научницима...

- Све то може да буде ембрион будућег музеја - истиче Максимовић. - Као део музејске грађе могу се искористити и експонати са изложбе коју је 2009. организовала Српска академија наука и уметности. Оснивање музеја је прилика српском народу да се потпуно одужи своме великану, а још више да његова велика дела, добију заслужено признање и трајно место које му припада у светској и српској научној заједници. Време је да се обећања претворе у дело и да се исправи неправда према великом научнику.

Удружење "Милутин Миланковић" је такође суочено са бројним изазовима. Изгубили су просторије у београдској Поп Лукиној улици, а нове још нису добили.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТЕРИТОРИЈА ПОТПУНОГ БЕЗАКОЊА: Лавров загрмео - Срамна одлука ПССЕ да тзв. Косову да зелено светло за пријем

"ТЕРИТОРИЈА ПОТПУНОГ БЕЗАКОЊА": Лавров загрмео - Срамна одлука ПССЕ да тзв. Косову да зелено светло за пријем

РУСКИ министар спољних послова Сергеј Лавров оценио је данас као срамно то што је Парламентарна скупштина Савета Европе дала зелено светло да тзв. Косово буде примљено у пуноправно чланство Савета Европе.

05. 05. 2024. у 23:50

Коментари (0)

КАДА ЈЕ РАК ПЛУЋА ИЗЛЕЧИВ? Докторка Ђурђевић дала одгоор на питање о страшној болести (ВИДЕО)