ПОПЛАВЕ У СРБИЈИ: Ванредно у више од 50 градова и општина, отклањају се последице

Новости онлајн

18. 06. 2023. у 07:21 >> 10:03

ВАНРЕДНА ситуација проглашена је у 53 града и општине. Евакуисано је више од 300 људи. Бујице су оштетиле путеве, носиле мостове и покренуле клизишта и одроне. Поплаве су направиле проблеме широм Србије. Саобраћај на Ибарској магистрали у Адранима, где се урушио мост, биће оспособљен за десет дана, најавио је ресорни министар. Војска је поставила понтонски мост преко реке Трнавице у селу Клече. Мост преко Западне Мораве у Мрчајевцима пао је пред налетом бујице.

ПОПЛАВЕ У СРБИЈИ: Ванредно у више од 50 градова и општина, отклањају се последице

Фото: МУП

Велика Плана: Излиле се Велика Морава, Јасеница и Рача

Велика Морава, Јасеница и Рача су се у протекла 24 сата излиле из својих корита и поплавиле значајне површине под ораницама у Великој Плани.

Како су рекли надлежни из ЈКП "Милош Митровић", захваљујући добром систему канала и њиховом солидном одржавању ниједна кућа на територији општине за сада није поплављена.

Локални атарски путеви нису проходни, па је механизацији био отежан приступ.

Постављени су џакови са песком, како би се одбранила три домаћинства код хиподрома.

Дежурне екипе и даље прате ситуацију на терену, како кажу, ноћ је протекла мирно.

Весић: Нови мост у Мрчајевцима до годину и по дана, у Адранима за четири месеца

Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић истакао је да се од раније знало да је мост, срушен под налетом бујице, који је спајао Слатину и Мрчајевце, био у лошем стању.

Каже да је општина Чачак још 7. новембра прошле године забранила коришћење тог моста за све аутомобиле који су тежи од три тоне.

Такође, навео је да је прошле године Влада Србије определила 500 милиона динара за реконструкцију тог моста и да ће сада бити осигуран новац који недостаје за изградњу новог.


Адрани: У току црпљење воде из поплављених објеката

Око 50 кућа је у Адранима код Краљева и околним селима било под водом. Неке су и даље поплављене, а у току је црпљење воде из тих објеката.

Један од власника, којем је кућа поплављена, каже да је вода петнаестак центиметара у кући. Истиче да ће читав намештај морати да баци, као и да је кућа била поплављена и пре неколико година.

Радован Пековић из Цивилне заштите наводи да су као и увек до сада били једна од карика у одбрамбеном ланцу који чини Штаб сектора за ванредне ситуације.

- Ми смо, поред бројних активности, које су биле и превентивне и у помагању подизања одбрамбених насипа, пуњењу џакова, евакуацијама, првенствено завређивали осмехе наших грађана, а са друге стране добијали похвале које су највећа награда и најбоља плата, јер људски је примати, а божански давати - каже Пековић.

Црвени крст помаже у санирању последица поплава у домаћинствима

Стручни сарадник за деловање у несрећама Црвеног крста Србије Ранко Демировић изјавио је да су њихове екипе тренутно у 24 средине, као и да делује преко 250 јединица које су оспособљење за деловање у несрећама.

- Помогли смо у делу евакуација где то било потребно, извршили збрињавање људи. Прексиноћ је организација Црвеног крста у Прокупљу формирала привремени смештај за случај евакуације и збрињавања људи, када су прошли бујични водотоци Црвени крст је извршио процену потреба угрожених људи и направили пакете хране, хигијене - рекао је Демировић.

Поред тога, помажу и у санирању последица поплава у домаћинствима.

- У Поморавском округу су организације Црвеног крста биле поприлично активне, помагале око прављења бедема у Јагодини, делиле помоћ у Свилајнцу - додао је Демировић за РТС.

Креће фаза отклањања последица

Милош Миленковић из Сектора за ванредне ситуације МУП-а изјавио је да су све акције спасавања и евакуација успешно изведене и да се креће у фазу отклањања последица.

Миленковић је казао да су данас екипе у поплављеним подручјима и да се ради на црпљењу воде.

- Током јучерашњег дана припадници Сектора за ванредне ситуације евакуисали су 20 становника, а од почетка овог периода, односно 26. маја, укупно 317. Тако да сви грађани који су директно били угрожени су сада на безбедном, обезбеђено им је све у делу збрињавања и верујемо да ће ускоро бити нормализовани и други сегменти живота – критичне инфраструктуре, електроснабдевања и водоснабдевања - рекао је Миленковић.

Истиче да је јуче најкритичније било на територији општине Кучево, где је било највише евакуација.

Опрез у вожњи због наноса земље и камена на путевима где су се излиле реке

У Србији се, због најављеног сунчаног времена данас и наредних дана, очекује стабилизација путних праваца, али је потребан опрез због могућих наноса землје и камена на оним путним правцима на којима је дошло до изливања река, саопштио је Ауто-мото савез Србије (АМСС).

Због поплава падавина које су претходних дана задесиле неке делове Србије, уследиле су поплаве и одрони, па на тим местима АМСС саветује повећану опрезност возачима. Нека од тих подручја су Кралјево, Чачак, Младеновац, Нови Пазар, Јагодина.

Одрони су на подручју Мајданпека, Кучева,Кралјева, Крушевца, Овчар Бање претходних дана условлјавали прекиде у одвијању саобраћаја а њихова учесталост очекивана је и у наредним данима па АМСС саветује пажлјивију вожњу кроз усеке и клисуре.

Према информацијама Управе граничне Полиције РС, добијеним у 5:30 часова, нема задржавања возила на путничким терминалима граничних прелаза. Теретна возила чекају три сата на прелазу Хоргош, на излазу из Србије, као и 120 минута на прелазу Батровци, на излазу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СИ АПЛАУДИРАО ВУЧИЋУ: Ове моћне речи председника Србије одушевиле најмоћнијег човека света (ВИДЕО)