КОНЦЕПТ ПОВРАТКА АМБАЛАЖЕ БИ ЗНАТНО СМАЊИО КОЛИЧИНУ ОТПАДА, АЛИ И ОТВОРИО НОВА РАДНА МЕСТА

Novosti online

19. 05. 2023. у 16:00

ЗАШТИТИ животне средине последњих година посвећена је велика пажња у нашој земљи, а план Владе Србије и ресорног Министарства заштите животне средине је да поновно уведу депозитни систем за поврат амбалаже познат као "систем кауције".

КОНЦЕПТ ПОВРАТКА АМБАЛАЖЕ БИ ЗНАТНО СМАЊИО КОЛИЧИНУ ОТПАДА, АЛИ И ОТВОРИО НОВА РАДНА МЕСТА

Фото: Промо

 На основу спроведених истраживања Центра за унапређење животне средине готово 95 одсто грађана подржава увођење депозитног система, а Министарство заштите животне средине већ је почело консултације са стручњацима и кључним привредним субјектима за увођење овог депозитног система.

Сакупљање и рефундација би се обављала ручно или путем аутомата

Концепт поврата амбалаже подразумева да потрошачи при куповини пића плаћају додатни износ за саму амбалажу који могу да врате при поновном одласку у продавницу или друго место где постоји могућност поврата новца. Тако се крајњи купац финансијски мотивише да учествује у систему.

Фото: Промо

Сакупљање амбалаже и рефундација депозита на продајним местима може да се обавља ручно или путем аутомата у којима се скупља амбалажа. Упркос томе што су аутомати скупља опција, имају велику предност што могу помоћу сензора и очитавањем баркода са амбалаже да је сортирају према бренду, типу материјала и боји.

Сања Кнежевић Митровић, менаџерка за регулаторну реформу у НАЛЕД-у каже да, иако је Министарство започело консултативни процес у вези са унапређењем система амбалажног отпада, не мора нужно да доведе до закључка да је депозитни систем за Србију најповољније решење.

 - Резултати би се видели јако брзо, тако да би прича о заштити животне средине која некад људима звучи апстрактно или далеко, јер се суочавају са егзистенцијалним изазовима, била директно видљива - каже она. - У овом случају би им конкретно река, језеро или купалиште у њиховој непосредној близини било чисто, не би наилазили на отпад дуж пута, пешачких стаза...

Фото: Промо

Она се осврнула на истраживање које је НАЛЕД спровео и према коме је утврђено да се амбалаже прикупљене на овај начин могу готово 100 одсто рециклирати. Истиче да бројне анализе показују да становништво врло брзо прихвати овај систем, поготову у урбаним срединама. Сакупљени материјал је овде мање запрљан од амбалаже која је прикупљена на класичан начин из комуналног отпада, а то произвођачима дозвољава да те рециклиране боце поново користе.

 - Амбалажа се враћа на места за прикупљање и том приликом добија се повратни депозит у одређеном износу. У малопродајним објектима потрошачи би искоришћену амбалажу враћали или директно особљу у малопродајном објекту или одлагањем у посебне машине намењене поврату. Овај систем подсећа на "кауцијски систем" који смо некада имали за стаклену амбалажу, али се он базирао на уговорном односу произвођача и малопродајног објекта, док депозитни систем подразумева системско решење кроз оснивање централне депозитне организације која би била задужена за укупно функционисање овог система – објашњава Кнежевић Митровић.

Фото: Промо

Овај систем омогућава повећање стопе рециклаже и истовремено смањује количину отпада што на крају резултира смањењем ефекта стаклене баште, јер се троши мање сировине за производњу нове амбалаже. Поред тога, отвара простог за стварање нових радних места. Према Еуномиа студији неопходно би било између 1.000 – 1.500 нових радних места да би систем добро функционисао, наводи Кнежевић Митровић. Ипак, она напомиње да су ограничења овог система његова сложеност и то што утиче на велики број привредних субјеката.

 - Ту говоримо о изменама у производњи амбалаже и њеном додатном обележавању и серијализацији, о повећању цене производа који улазе у депозитни систем, о логистичким ограничењима малопродаје у Србији. То све вуче са собом велика финансијска улагања свих у процесу и зато је битно да се што прецизније и боље уради анализа тренутног стања и предвиде све околности - каже она.

Фокус на све врсте отпада

ЖЕЛИМО да се фокусирамо на укупан амбалажни отпад, не само на пластику, јер алуминијумске лименке и се стакло могу бесконачно рециклирати, а да притом у том процесу не остаје готово никакав отпад. Када се говори о систему управљања амбалажним отпадом, битно анализирати све амбалажне и он мора бити ефикасан и економичан - закључује наша саговорница.

Фото: Промо

 

 

 

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (2)

КАКВА ЧИСТКА... Новак Ђоковић се одлучио на драстичан потез!