"УЛАЖЕМО У КАПИТАЛНЕ ПРОЈЕКТЕ, НЕ У МАРКЕТИНГ": Министарка за заштиту животне средине говорила о Закону о управљању отпадом

Новости онлајн

25. 04. 2023. у 14:34

МИНИСТАРКА заштите животне средине Ирена Вујовић говорила је данас у Народној скупштини, где је пред посланицима и предлог Закона о изменама и допунама Закона о управљању отпадом.

УЛАЖЕМО У КАПИТАЛНЕ ПРОЈЕКТЕ, НЕ У МАРКЕТИНГ: Министарка за заштиту животне средине говорила о Закону о управљању отпадом

Фото: Министарство заштите животне средине

Министарка Ирена Вујовић истакла је да је важно говорити о изменама и допунама Закона о управљању отпадом, али и да се мора навести шта су све Влада Републике Србије и Министарство заштите животне средине урадили у претходном периоду. Њен говор преносимо у целости.

- Када причамо о Закону, важно је рећи и шта су све до данас урадили Влада Републике Србије и МЗЗШ у претходном периоду. Наравно да то није довољно, али је исто тако срамно да то минимизирају они који ништа нису урадили када су могли. 

Наравно да постоје градови и општине у којима се мери прекомерно загађење ваздуха и знамо да је то вишедеценијски проблем. Баш зато што смо свесни тог проблема, уложили смо оволика средства у побољшање квалитета ваздуха, колико нико никада пре нас није уложио. 

Поједине посланике који причају да ништа не ваља, подсетићу да су, када су они, или њима блиски били на власти, остављали 0 динара за пошумљавање или озелењавање као једну од важних мера за поправљање квалитета ваздуха. Иако су имали велике буџете, не као сада, али значајне за животну средину 2011. и 2012. године, 0 динара је остављано за пошумљавање, али је остављано 500 хиљада евра за маркетинг.

Ова Влада, ово Министарство, определило је значајна средства за замену котларница у јавним установама и домаћинствима, и то трећу годину заредом. Више од 50 јединица локалне самоуправе учествује у конкурсима, труде се да што боље пројекте предају и да ураде нешто за побољшање квалитета ваздуха у својим општинама. И наставићемо да радимо на томе. 

Апропо тога да ништа није урађено и да се ништа не ради, морам да подсетим да смо некада за сметлишта и дивље депоније и сами одговорни и зато још једном апелујем на све нас да водимо рачуна о животној средини јер је свакоме од нас, из дана у дан, она све важнија. Мислим да смо пуно тога већ урадили на подизању свести и да чак и ова седница, када о овоме причамо, доприноси томе да следећи пут размислимо о томе где ћемо бацати отпад. 

Влада Републике Србије одвојила је значајна средства и како би изградила неопходну зелену инфраструктуру, како бисмо сви ми могли да се понашамо у складу са прописима, да раздвајамо отпад, и да подижемо стопу рециклаже.

Такође, Влада Републике Србије и МЗЖС одвајају значајна средства за затварање несанитарних депонија, а то су локације на којима смо ми преко 50 година одлагали отпад. Сада их затварамо, рекултивишемо, на тим локацијама су сада зелене површине, неретко и паркови, и свакако су здравије и утичу на бољи квалитет ваздуха. 

У овом тренутку очекујемо потписивање уговора за затварање несанитарних депонија у Руми, Зрењанину и Пожеги, а претходне године смо затворили део великих несанитарних депонија. 

Што је још важније, радимо на изградњи регионалних центара. Требало нам је две године да припремимо документацију, не само ми у Министарству, већ и јединице локалне самоуправе, како би тај пројекат био препознат од стране Владе и било улагано у њега. 

Неколико пута сам понављала да имамо средства које је држава обезбедила од Европске банке за обнову и развој - 150 милиона евра за изградњу регионалних рециклажних центара. Оно што желим свима да кажем, а дуго је најављивано – управо се прегледа документација која ће нам казати ко је изабрани извођач за почетак радова на депонији Каленић. Очекујем да у наредних месец и по дана, најкасније два, пођемо сви заједно, ко буде могао и хтео, да обиђемо почетак радова на изградњи овог Центра, који је највећи у Србији, с обзиром на број становника и општина који ће гравитирати ка њему – 11 општина и 500.000 становника. 

Након тога крећемо у завршну фазу пре избора извођача радова за депоније у Пироту, Сомбору, Ужице-Дубоко, проширење регионалног центра у Сремској Митровици. 

Паралелно са тим што затварамо несанитарне депоније које смо користили деценијама и што градимо регионалне центре, имамо и конкурс за чишћење и уклањање несанитарних депонија. То је оно на шта ми као друштво морамо посебно да обратимо пажњу - да локације које једном уклонимо остану трајно чисте. Наравно да нам у томе помажу грађани Србије, јер ми сада морамо да будемо корективни фактор једни другима, али исто тако нам помаже и инспекција. 

Нисмо ми ти који не можемо ни код кога да одемо на врата и никоме не можемо да напишемо казну. Напротив, то је био раније тренд и зато сада и имамо проблеме на терену, и зато сада морамо да доносимо измене допуне овог Закона који није ваљао и који је имао пропусте ка многим неодговорним појединцима који су се бавили третманом опасног и неопасног отпада. И да, сада ћемо то променити. 

Бројке и статистика, у смислу затварања објеката, привредних преступа, кривичних пријава и уопште обиласка инспекције, говоре о томе да можемо да одемо код сваког и да ћемо ићи код сваког ко може на било који начин да угрози животну средину или да видимо како послује неко ко жели да се бави третманом отпада. 

Зато ћу вас сваки пут подсетити колико је Влада Републике Србије урадила за заштиту животне средине и колико ће тек улагати. Наравно да то није једноставан процес, наравно да морамо заједно да нижемо резултате, наравно да морамо да обезбедимо зелену инфраструктуру. То је оно на чему сви инсистирамо, и наравно да морамо да завршимо један процес да бисмо започели други. Нису ово једноставне ствари, нико не каже да вишедеценијски проблеми могу да се реше у дану, али, да, ми смо једини који желимо да решимо ове проблеме. Наши буџети и наша улагања говоре о томе. И свако може да види резултате у граду или општини у којој живи као и то да се сигурно најмање један еколошки пројекат завршио или се успешно одвија. То су ствари које су лако проверљиве. 

Понављам: Затварамо несанитарне депоније зато што су то грађани тражили, радимо линију за сепарацију отпада у Панчеву како би процедура била поједностављена, и наглашавам изузетно важну ствар – поред трансфер станице у Петровцу на Млави која се ових дана завршава и почиње са радом, почињемо са изградњом трансфер станице у Смедереву. Ја бих стварно волела да се ово радило у прошлости, а не да се улагало у маркетинг, јер бисмо данас свакако имали много више резултата и много више добрих примера.“ 

БОНУС ВИДЕО: ХИЉАДЕ ФРАНЦУЗА НА УЛИЦАМА И ТРГОВИМА - Протести у Паризу против реформе пензионог система

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

ШЕШЕЉ НИЈЕ ЗНАО О ЧЕМУ СЕ РАДИ: Круна у програму уживо устала и дошла до лидера радикала (ВИДЕО)