КАКО ЈЕ “СМЕЊЕНА” ТУЖИТЕЉКА (НЕ) ПОСТУПАЛА У ПРЕДМЕТУ ЕПС

Новости онлајн

12. 04. 2023. у 20:41

ДЕО јавности више од месец дана интригира прича о двема тужитељкама које тврде да су "смењене" и да су им одузети предмети у којима су истраживале злоупотребе у вези са радом ЈП ЕПС, док са друге стране Више јавно тужилаштво у Београду објашњава да су у складу са законом и тужилачким прописима премештене из Посебног Одељења за сузбијање корупције у Одељење за општи криминал због потребе за изменом Годишњег распореда. Ко је овде у праву и шта је стварни разлог премештаја или смене, остаће скривен иза кулиса у самом јавном тужилаштву, али у тексту који следи представићемо податке до којих смо дошли, а који нису никад објављени у јавности.

КАКО ЈЕ “СМЕЊЕНА” ТУЖИТЕЉКА (НЕ) ПОСТУПАЛА У ПРЕДМЕТУ ЕПС

"Електропривреда Србије" и "Србијагас", Фото Танјуг

Наиме, "Новости" су имале увид у извештај о поступању тужитељке Бојане Савовић у предистражном поступку у предмету ЕПС који има везе са фирмом Баувазен, а који баца ново светло на цео случај, али и на њен рад у Посебном одељењу за сузбијање корупције. Овај извештај достављен је надлежним институцијама – Републичком јавном тужилаштву, Државном већу тужилаца и Министарству правде, како би се упознали са током предистражног поступка и потезима које је Савовићка правила, те да би дале свој суд о томе. У том контексту ДВТ ће ценити и исправност одлуке Вишег јавног тужиоца Ненада Стефановића о премештају Савовићке у друго одељење, чију је законитост потврдио и Повереник за самосталност тужилаца у ДВТ у недавно објављеном мишљењу.

Извештај, на жалост, не можемо да објавимо у целости, због обиља података који се односе и на истрагу која је у току против 6 осумњичених због злоупотреба на штету ЕПС, али ћемо указати на кључне моменте који ће јавности бити довољно јасни да разјасне о чему је овде заправо реч.

Бојана Савовић је и сама признала у емисији "Утисак недеље" 26. фебруара 2023. године да није она утврђивала штету за ЕПС, сматрајући да то није релевантно и потребно за хапшење осумњичених и покретање истраге у овом предмету. Потврдила је да је тај део посла урадила прва заменица ВЈТ Бранкица Марић, за коју је чак у истој емисији рекла да је водила "паралелну истрагу", јер је давала налоге полицији за поступање и писање кривичне пријаве...

Све је то Савовић говорила након премештаја у друго одељење истог тужилаштва, изашавши у јавност и са тврдњама да је она "ухапсила" осумњичене, иако то није изводљиво без налога и првог заменика и јавног тужиоца. Сада се Савовић у медијима хвали тим предметом и открићем штете од 7.5 милиона евра за ЕПС коју је признала да није ни утврђивала, док део јавности понесен причом о "борби две храбре тужитељке против корупције" данима дискутује о свему томе, незнајући практично ништа ни о функционисању јавног тужилаштва, ни о његовој организацији, надлежностима и овлашћењима, а нарочито о самом предмету.

Наставак приче:

Хајдемо редом.

Није Бојана Савовић открила злоупотребе у ЕПС, већ је ЕПС сам поднео кривичну пријаву у вези са изградњом индустријског колосека ТЦ Костолац против одговорних и то Тужилаштву за организовани криминал 4. октобра 2019. године уз допуну 10 дана касније.

То тужилаштво је након почетних провера са до тада прикупљеним подацима, проценило да предмет треба уступити на надлежност Посебном одељењу за сузбијање корупције ВЈТ у Београду, којем је достављен 26. маја 2021. године.

Предметом је задужена Бојана Савовић, која је 4. јуна 2021. дала налог полицији да прикупи потребна обавештења, уз захтев да се ЕПС изјасни да ли истиче имовинско правни захтев и у ком износу, а који је послат и 5. октобра исте године.

Потом је 20. октобра 2021. године на састанку са службеницима СБПОК и пореске полиције (о чему је представник пореске полиције саставио службену белешку) Бојана Савовић је констатовала да из списа предмета и података које је прикупило Тужилаштво за организовани криминал произлази "да у поступању одговорних лица из ЕПС-а не може да се констатује постојање умишљаја као битног елемента за постојање кривичног дела и да су исти поступали у доброј намери да избегну штету која би могла настати”, те да се по њеним сазнањима, ЕПС изјаснио да није оштећен.

FOTO: Arhiva novosti

Следећег месеца, како произлази из овог извештаја, 17. новембра Савовић је писарници дала налог да се њен предмет здружи са предметом Јасмине Пауновић (друге премештене тужитељке). Пауновић је претходно 27. октобра 2021. године донела одлуку о одбачају кривичне пријаве у свом предмету формираном 2020. године по кривичној пријави “Италиана Цонструцтиони СПА”. Та одлука јој је укинута од стране Апелационог јавног тужилаштва у Београду са налогом за даље провере.

Извештај МУП-а по захтеву Савовићке из јуна за прикупљање обавештења достављен је 17. јануара 2022. године у којем се ЕПС као подносилац кривичне прјаве изјашњава да остаје при свим чињеницама у вези претрпљене штете као из своје кривичне пријаве.

Пауновићка потом 10. фебруара 2022. године доноси службену белешку у којој наводи да сматра да нема основа за спајање њеног предмета са Савовићкиним, већ да би се право чињенично стање и утврђивање кривичне одговорности могло утврдити искључиво уколико би се ова два предмета раздвојила.

Савовић је потом 25. марта 2022. године пресигнирала предмет на новоупућеног заменика, али јој је предмет због своје сложености враћен 11. маја пошто се руковоство са њим упознало.

У службеној белешци од 11. маја Савовић је навела:”ја сам дала на пресигнацију овај предмет који је на проверама, са којим нисам довољно упозната (осим присуства једном састанку) на ком је договорено одржавање још једног састанка”, а у даљим наводима констатује да није упозната са предметом јер је све податке са СБПОК прикупљало Тужилаштво за организовани криминал.

Након што је тада и Виши јавни тужилац у Београду први пут упознат са предметом и овом службеном белешком, донео је одлуку да се у поступање у предмету укључи и његов први заменик за сузбијање корупције као помоћ и подршка у убрзању вођења преткривичног поступка.

Савовић је упутила захтев СБПОК да састави кривичну пријаву, која јој је достављена 16. јуна, након чега су јој се инспектори СБПОК више пута обраћали ради договора око реализације предмета. Из те кореспонденције следи да ће коначну одлуку о наведеном добити након консултација са првим замеником и јавним тужиоцем, и да је наводно све недоумице реферисала њима, иако то није учинила.

Она је 23. јануара 2023. сачинила Извештај о поступању у предмету на захтев јавног тужиоца, а првог заменика је обавестила да је полиција одлучила да се пријава поднесе редовним путем (без хапшења осумњичених), те да су мењали одлуку о реализацији и да је чекала њихову одлуку.

Том приликом први заменик јој је дала инструкцију да закаже састанак са припадницима СБПОК ради утврђивања свих реленвантних чињеница за подношење кривичне пријаве у погледу својства осумњичених, њихових кривичноправних радњи, последица тих радњи, квалификације кривичног дела, уз напомену да ће о начину реализације одлучитити Више јавно тужилаштво у Београду, односно јавни тужилац на основу предочавања свих битних чињеница у вези извршења кривичног дела.

На састанку првог заменика са припадницима СБПОК, којем Савовић није приступила јер је била ван просторија ВЈТ, 2. фебруара 2023. године, први заменик је дала налог СБПОК-у да изврши додатне провере стања у другим евентулано започетим поступцима, као и да износи утврђени комисијским вештачењем морају бити наведени у чињеничном опису радњи извршења, као и висина утврђене штете од око 7.5 милиона долара.

Следећи састанак са припадницима СБПОК, којем су присуствовале и прва заменица и Савовић одржан је 10. фебруара и на њему је, поред осталог, договорено да по одлуци Вишег јавног тужиоца предмет буде реализован хапшењем осумњичених између 21. и 25. фебруара у складу са техничким могућностима. На истом састанку је први заменик наложила СБПОК-у да у кривичну пријаву унесе износ причињене штете ЕПС-у од 7.5 милиона долара.

Мимо договора са првим замеником о износу причињене штете који треба да буде наведен у нацрту наредбе за спровођење истраге против осумњичених, Савовић је као штету и прибављену имовинску корист определила свега 433.000 долара, а за који износ, према извештају који представљамо, не постоји ниједан једини доказ.

Имајући све ово и у виду Виши јавни тужилац је донео одлуку да наредбу о спровођењу истраге донесе први заменик, као и да са предметом упозна довољан број заменика, како би се ефикасно спровела радња саслушања осумњичених имајући у виду кратке рокове задржавања.

Осумњичени су по претходно издатом налогу Вишег јавног тужиоца у Београду лишени слободе 23. фебруара због сумње да су извршили кривично дело Злоупотреба службеног положаја и Злоупотреба положаја одговорног лица. Против свих осумњичених се води истрага и налазе се у притвору. Такође је покренута и финансијска истрага.

Дан након лишења слободе осумњичених Виши јавни тужилац је донео одлуку да Савовић, као и Пауновић, буду премештене у Одељење за општи криминал. Од тог требутка крецу напади на Више јавно тужилатво у Београду од дела медија, опозиционих народних посланика и пласирају се тезе да су оне "смењене" због поступања у предмету ЕПС.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

ПОЈАВИО СЕ НОВИ СНИМАК! Ево како је Новак Ђоковић погођен флашом у главу (ВИДЕО)