"НОВОСТИ" ИСТРАЖУЈУ КОЛИКО КОШТА ШКОЛОВАЊЕ: Школовање на буџету једини пут до студија за радничку децу

Е.В.Н.

03. 03. 2023. у 15:49

СТУДЕНТ који се школује о трошку државе и до пет пута мање кошта породицу него самофинансирајући академац. Тако родиотељи добрих ђака имају много мање финансијских брига, јер средњошколци са "Вуковом дипломом" у џепу, или просечном оценом од око 4,80 "упадају на буџет", добијају смештај у студентским домовима у којима се и хране, а могу да рачунају и на стипендије.

НОВОСТИ ИСТРАЖУЈУ КОЛИКО КОШТА ШКОЛОВАЊЕ: Школовање на буџету  једини пут до студија за радничку децу

Фото Ж. Кнежевић

Рачуница показује да дете које се школује о трошку државе, живи и храни се у студентском дому у неком од универзитетских центара у Србији, породицу кошта око 150 евра месечно. Истовремено, стан и храна за самофинансирајућег студента износе око 500 евра у Београду, 350 у Новом саду и 200 у Нишу, док за школарину треба додати још 70 до 100 евра месечно, зависно од центра.

У београдским студентским домовима места има за 10.500 академаца, а цене смештаја нису мењане од 2013. године. У зависности од категорије собе и броја кревета, месечна станарина је од 1.020 до 2.230 динара, односно око 20 евра. Поређења ради, студент који сам плаћа стан и то ако га дели са цимером, не може проћи са мање од 250 евра.

Када је реч о храни, у некој од 14 менза у престоници, за три оброка дневно академац издваја 272 динара, што је нешто више од два евра. За 30 дана потребно је 8.160 динара, или око 70 евра. Доручак кошта 56 динара, ручак 120, а вечера 90 динара. Тако укупни месечни трошкови за смештај и храну студента на буџету, који живи и храни се у дому, износе око 90 евра, док самофинансирајућем студенту у престоници за исхрану у сопственом арнжаману треба да издвоји бар 250 евра. Трошак за књиге је исти без обзира да ли се плаћа школарина или је индекс добијен за школовање о трошку државе, и када се дода 70 евра месечно, колико је потребно за скрипта и уџбенике, рачуница покаже да је буџетском академцу у престоници за месец дана довољно 150 евра, "да се провуче".

У Новом Саду цене хране су исте као у Београду, а студенти који су успели да добију смештај у неком од осам домова са укупно 2.653 места, за станарину у "првој категорији", морају месечно да издвоје 2.790 динара, а у "другој категорији" 2.150 динара, што је око 20 евра. Приватни стан студента који трошкове дели са цимером у Српској Атини кошта 200 евра.

И у студентским мензама у Нишу храна кошта исто као у Београду или Новом Саду, док кревет у студентском дому прве категорије месечно стаје 2.790 динара, а друге 2.150.

Раде Рајковић, директор Студентског центра у Нишу каже да је деци на располагњу 948 кревата о трошку државе.

- У студентским домовима широм Србије борави око 18.000 студената, за шта држава на годишњем нивоу издваја скоро 3,4 милијарде динара - кажу за "Новости" у Министарству просвете. - Захваљујући томе, за услугу смештаја, на месечном нивоу, у студентском дому, студент плаћа регресирану цену.

Они појашњавају да је висина цене смештаја у студентским домовима за студенте који се финансирају из буџета од 9.880 до 12.450 динара, од тога студент-корисник учествује у месечном износу са 1.500 до 2.790 динара у зависности од категорије.

- Цена исхране студената у установама студентског стандарда који се финансирају из буџета утврђује се по кориснику у месечном износу до 14.880,00 динара, односно 496 динара дневно по оброцима. Студент плаћа доручак 56 динара, ручак 120 динара и вечеру 90 динара.

Најбољи студенти имају још и ту погодност што могу да добију кредит или стипендију, а месечни износ покрива трошкове сештаја и исхране. Износ кредита и стипендије које даје Министарство просвете на месечном нивоу је 13.000 динара. У овој школској години Министарство стипендира 8.282 студената, док њих 6.798 користи кредит.

Надарени студенти су у још бољој ситуацији, јер од пре пет година дуплиран је месечни износ за њихове стипендије и оне сада износе 24.000 динара за студенте основних и мастер студија, и 30.000 динара за студенте докторских студија.

И Град Нови Сад, као финансијску подршку Фонду за стипендирање и подстицање напредовања даровитих студената и младих научника

и уметника, додељује стипендије у износу од 22.000 динара и исплаћује се у периоду од 12 месеци. Ову стипендију добија 20 даровитих студената.

У Новом Саду стипендије студентима обезбеђују и разне фондације, попут "Др Милена Далмација", које на тај начин помажу младе студенте Природно-математичког факултета.

И Град Ниш додељује стипендије најбољим студентима у износу од 12.000 динара.

Све ово показује да се средњошколцима и те како исплати да добро уче и обезбеде упис на факултет, смештај и храну о трошку државе, јер сваки динар који њихови родитељи уштеде на школовању могу да им прелију у "џепарац". Истовремено, буџет је и једина шанса за многе младе да уопште студирају, јер њихови родитељи, нажалост, нису у могућности да им обезбеде школовање, па ни у Нишу, који је за академце најповољнији, али ипак изискује месечне трошкове од 400 евра, рачунајући школарину, смештај и храну.Како је Београдски универзитет најтраженеији, тако је и смештај у домовима Студентског центра "Београд" најтраженији. У овој школској години пријавило се за смештај рекордних 2.757 бруцоша, што је око 500 више него годину дана пре. Међу њима је било чак 579 вуковаца. Смештај је добило 1.209 бруцоша, од чега 794 девојке и 415 момака.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (0)

УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)