ХИТНА ПОМОЋ ИМА ПРОБЛЕМ СА НАПЛАТОМ УСЛУГА НЕОСИГУРАНИМА: Газа по газа и оде 165 милиона динара

Ј. Ж. Скендерија

28. 02. 2023. у 09:55

ОД 56 установа које пружају услуге хитне медицинске помоћи чак 31 није наплатила потраживања од особа непознатог пребивалишта, и оних које немају регулисано здравствено осигурање. Укупан износ ових ненаплаћених потраживања од 2019. до 2021. је око 165 милиона, од којих према Министарству здравља 120 милиона динара.

ХИТНА ПОМОЋ ИМА ПРОБЛЕМ СА НАПЛАТОМ УСЛУГА НЕОСИГУРАНИМА: Газа по газа и оде 165 милиона динара

FOTO:S.Babović, Privatna arhiva

Ово је показао извештај Државне ревизорске институције. Највећи проблем са наплатом, ипак, није због странаца, за чије збрињавање у хитним службама Министарство здравља није успело да наплати за две године 50 милиона динара. У већем износу ненаплаћени новац потрошен је за домаће становништво.

Жељана Ивановић, из новосадске Хитне помоћи, каже да проблем настаје, кад пацијент нема здравствено осигурање, па онда може да се потражује само санитетски материјал и лекови.

- То је у просеку по особи око 100 динара, а постоје они код којих интервенишемо, али не дајемо никакав лек - каже наша саговорница. - С друге стране, лекарска услуга и транспорт не улазе у трошкове, а они су значајно скупљи. Када су у питању осигурани пацијенти онда Републичком фонду за здравствено осигурање фактуришемо комплетну услугу и потрошени материјал.

НЕОПХОДНА САРАДЊА СА ПОЛИЦИЈОМ

ПРИЈЕМ и адекватно збрињавање пацијената често захтева сарадњу више различитих органа, на пример министарства унутрашњих, спољних послова и просвете, како би се обавестила родбина пацијента. Такође, сарадња са полицијом неминовна је код особа које нелегално бораве у нашој земљи, када се утврђује идентитет оних који немају документе, када пацијенти дају лажно име и презиме, или дођу са туђом здравственом књижицом, јер немају здравствено осигурање.

Лекари Хитне помоћи свакодневно наилазе на овакве случајеве када особе имају неважећу здравствену легитимацију, или уопште немају документе. То су углавном амбулантни пацијенти и то бескућници, посетиоци музичких и спортских догађаја, особе са простора бивше Југославије, повређени у саобраћајним несрећама. Најмање је странаца, тврде у Новом Саду, и кажу да су они врло одговорни када је у питању здравствено осигурање.

Право на здравствену заштиту имају сви грађани Србије, странци и особе без држављанства које су стално настањене или привремено бораве у нашој земљи. То значи да се хитна медицинска помоћ пружа свим акутно оболелим и повређеним особама и то је приоритетна обавеза лекара.

У извештају ДРИ стоји, међутим, да се због неусаглашености ставова Министарства здравља, АП Војводине и РФЗО, здравствене установе из покрајине нису наплатиле своја потраживања, неке су их књижиле по погрешној економској класификацији, док су код појединих та потраживања застарела и наплата је потпуно неизвесна. Они наводе да неке установе престају да фактуришу наведене услуге Министарству здравља, чиме се потраживања гомилају, што отежава њихово пословање и ствара ризик од тога да се за финансирање трошкова користе средства РФЗО.

Доктор Ивана Стефановић, из београдске Хитне помоћи, наглашава да лекари када изађу на терен не знају да ли пацијент има осигурање или не, да ли поседује пасош и друга документа:

- Не претресамо ми никоме џепове. Наше је да укажемо помоћ и спасемо живот. О томе касније брину друге службе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)