ДУПЛЕ КАЗНЕ ЗА ГАЗДЕ: Ако је радник угрожен, катанац на градилиште - Закон о заштити на раду ускоро пред посланицима

Ј. Ж. Скендерија

07. 02. 2023. у 08:49

КАДА се усвоји нови закон о безбедности и здрављу на раду, чији нацрт је јуче усвојио Социјално-економски савет, послодавци у Србији мораће да обезбеде много већи ниво безбедности на раду, а радници ће бити дужни да све прописане мере заштите примењују.

ДУПЛЕ КАЗНЕ ЗА ГАЗДЕ: Ако је радник угрожен,  катанац на градилиште - Закон о заштити на раду ускоро пред посланицима

Кривицу сносе и радник и послодавац, Фото П. Милошевић

Како би се све ово спровело у дело, после усвајања следи доношење подзаконских аката у чију израду ће бити укључени сви социјални партнери.

Колики је значај овог прописа потврђује и то што је седници Социјално-економског савета присуствовала председница Владе Ана Брнабић и министри чланови СЕС. Предлог закона ће вероватно бити утврђен на седници Владе ове недеље, а планирано је да се врло брзо нађе пред посланицима.

У тексту Нацрта постоје неки нови изрази, као што су: радна средина, радилиште, рад на висини, у дубини, озбиљна, неизбежна и непосредна опасност, радно место са повећаним ризиком, рад од куће, на даљину...

- Уводи се већи ниво компетенција стручњака за безбедност и здравље на раду, као и лиценцирање свих оних који раде на пословима безбедности и здравља на раду и њихово континуирано усавршавање знања - каже Дуња Цицмил, директорка Управе за безбедност и здравље на раду и председница радне групе за израду закона.

Прецизиране су, тврди она, и обавезе послодавца у области грађевинарства, као једне од најризичнијих делатности. Сваки од извођача је дужан да изради прописан елаборат о уређењу градилишта, ако они трају дуже од три дана у континуитету и да надлежној инспекцији пријави почетак обављања послова.

- Поред обавезе послодавца да запосленом изда на употребу личну заштитну опрему у складу са актом о процени ризика, прописана је и обавеза да му исту обезбеди у исправном стању и обучи га за њено правилно коришћење - наводи Цицмил.

Наша саговорница истиче да ће у случају тешке или смртне повреде на раду газда бити дужан да у року од осам дана запослене додатно обучи на тим радним местима. Новина у односу на важећи пропис је прописивање обавезе послодавца да запосленог на његов захтев упути на лекарски преглед који одговара ризицима на радном месту у редовним интервалима, а најкасније у року пет година од претходног прегледа.

- Уводи се и преглед и испитивање електричних и громобранских инсталација, а битне новине се односе на обавезе послодавца да изда дозволу за рад код одређених високоризичних послова. Ту се мисли на радове на висини, у дубини, скученом простору, или у простору са потенцијално експлозивним атмосферама - објашњава директорка Управе за БЗР.

Прописана је и већа надлежност инспектора рада када је у питању забрана рада на привременим или покретним градилиштима од три, односно 15 или 30 дана у зависности колико пута су утврђене околности које доводе до угрожавања безбедности и здравља на раду на градилишту, односно када се утврди да је радник непосредно угрожен. Инспектор је дужан да ту забрану јавно истакне, а градилиште видно обележи.

Према мишљењу Чеданке Андрић из УГС "Независност" нови пропис у сваком случају подиже ниво безбедности на раду и повећава казне за кршење законских одредаба.

- Успели смо да део наших сугестија унесемо у Нацрт, али посао није завршен већ ћемо одмах кренути у израду подзаконских аката - рекла је она. - Залажемо се и за формирање одбора за безбедност у фирмама са више од 50 запослених као и увођење координатора за безбедност на националном и регионалном нивоу.

И Савез самосталних синдиката Србије дао је позитивно мишљење на Нацрт закона, а заменик председника ове синдикалне централе Горан Милић је оценио да је Нацрт корак напред.

- До сада је владало мишљење да су за повреде на раду криве обе стране, али се више указивало на кривицу радника у смислу да они не поштују постојеће мере заштите, а сада се инсистира на томе да и послодавци сносе део кривице - каже Милић. - Међутим, са друге стране имамо послодавце који улагање у безбедност схватају као додатни трошак. Некако често заборављамо да је живот најважнији и да морамо да урадимо све да би предупредили повреду.

ДУПЛЕ КАЗНЕ ЗА ГАЗДЕ

Закон о безбедности и заштити на раду једини је из претходног владиног мандата који се неће радити из почетка, како то обично бива када се промени министар у чијој је надлежности. Пошто социјални партнери нису имали примедбе, процедура је настављена без нове радне групе.

Пооштрена је казнена политика, па су сада максималне казне повећане са милион на два милиона динара. Према предлогу, послодавцима се оставља рок од две године од ступања на снагу овог закона да организују своје пословање у складу са законом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (1)

УКРАЈИНА ПОВЛАЧИ РАДИКАЛНИ ПОТЕЗ: Ово многи нису очекивали, чак су и Руси збуњени пред Олимпијске игре Париз 2024