ПРВИ КОРАК КА ЗАШТИТИ ЋИРИЛИЦЕ: Лингвисти се надају доследној примени закона јер је било довољно времена за припреме

Љ. Бегенишић

08. 02. 2023. у 12:00

ПРИМЕНА Закона о заштити ћирилице коначно је покренута с мртве тачке, и то годину дана након што је требало да овај пропис заживи у пракси. Тако ће први корак бити формирање Савета за језик, тела које треба да прати и анализира стање у области употребе српског језика у јавном животу, и спровођења мера заштите и очувања ћириличког писма.

ПРВИ КОРАК КА ЗАШТИТИ ЋИРИЛИЦЕ: Лингвисти се надају доследној примени закона јер је било довољно времена за припреме

Фото: М. Анђела/Архива Новости

Министарство културе је, наиме, затражило од Одбора за стандардизацију српског језика да достави предлоге за чланове савета, што су представници Одбора и урадили крајем прошле недеље. Савет ће бројати девет чланова, а натполовичну већину чиниће представници језичке струке. Одбор је предложио петоро еминентних стручњака, а четворо чланова предложиће Влада. Очекује се да савет буде формиран на некој од наредних седница Владе Србије, а свакако пре 15. марта, када истиче годину дана од дана почетка примене прописа.

- Ово је први корак после дуго времена и улива нам оптимизам да ће држава заштитити наше писмо - каже др Софија Милорадовић, директорка Института за српски језик САНУ.

Она се нада да ће након овога уследити и други кораци како би закон у потпуности заживео.

Да би овај пропис заиста био потпуно испоштован у свим сегментима, треба много посла да се обави. Јер обавезу да употребљавају српски језик и ћириличко писмо имају сви државни и локални органи у Србији, јавна предузећа, школе и факултети, као и привредна друштва са већински јавним капиталом и удружења која делују на националном и међународном нивоу. Исто то важи и за јавне медијске установе РТС и РТВ, а обавезна употреба  српског језика и ћирилице обухвата и правни промет и укључује и исписивање назива, седишта, делатности, назива робе и услуга, упутстава за употребу, информација о својствима робе и услуга, гаранцијских услова, понуда, фактура, рачуна и потврда. Такође, културне и друге манифестације које се финансирају или суфинасирају из јавних средстава мораће да имају лого исписан на ћирилици.

ЗА НЕПОШТОВАЊЕ ДО МИЛИОН ДИНАРА

По Закону о заштити ћирилице, уколико институције које имају обавезу да користе ћирилицу прекрше ову одредбу, одговорно лице биће кажњено од 5.000 до 100.000 динара. Казна за предузеће које латиницом испише назив робе и услуга, упутство за употребу, декларацију или гаратни лист, биће од 500.000 до милион динара.

Лингвисти се надају да ће све ово бити доследно примењено, јер, сматрају они, не постоји ниједан разлог да тако не буде, а сви на које се односи имали су довољно времена да се припреме.

- Закон би морао да заживи, јер ако изгубимо писмо, изгубили смо себе - кратко је за "Новости" рекао проф. Виктор Савић.

БОНУС ВИДЕО - АНКЕТА: Шта мислите о иницијативи Данице Грујичић да се забрани пушење у затвореном простору

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

НА САМО ДВА САТА АВИОНОМ ОД БЕОГРАДА: Одлична дестинација за летовање - сви детаљи резервације и аранжмана