ГРОБОВИ УМОРЕНЕ СРПСКЕ ДЕЦЕ И У НОРВЕШКОЈ: Снимаће се документарац о страдању наших најмлађих сународника у нацистичким логорима

Ј. Стојковић

27. 12. 2022. у 09:01

ПОСЛЕ великог успеха документарног филма "Логор смрти у Карашјоку" о страдању Срба у норвешким логорима, следеће године почеће снимање новог, посвећеног страдању српске деце у нацистичким фабрикама смрти на тлу ове скандинавске земље.

ГРОБОВИ УМОРЕНЕ СРПСКЕ ДЕЦЕ И У НОРВЕШКОЈ: Снимаће се документарац о страдању наших најмлађих сународника у нацистичким логорима

Фото Хрватски институт за повијест

Како за "Новости" каже продуцент Бранко Димовић Димески, филм ће бити рађен у копродукцији Србије и Норвешке.

- Када смо припремали први филм, био сам шокиран бројем деце чија сам имена видео на списку страдалих, а током разговора са потомцима страдалих логораша, истраживање је употпуњено и још тада смо знали да умореној српској деци у Норвешкој не можемо посветити неколико минута првог филма. То завређује много већу пажњу - каже Димовић.

Ова истраживања показују да је у Норвешку "на рад у логоре" послато више од стотину српске деце. Еминентни историчари из Србије и Норвешке који ће сарађивати на овом пројекту, после 80 година од страдања, приказаће и да су страдала и деца млађа од 16 година, као и да ти млади животи нису само број на тужном списку.

Бранко Димески, Фото Приватна архива

 

- Постоји велико интересовање потомака да се истина о страдању њихових предака не препусти забораву. Врло прецизно усташке и нацистичке власти извршиле су геноцид над недужним народом у тадашњој НДХ. Злогласни логор у Земуну налазио се на територији тадашње НДХ, под командом немачких војних структура, надлежних за окупирану Србију - каже Димовић.

Карл Петерсен из немачке команде за радну снагу у НДХ, у свом извештају од 20. јула 1942. наводи да је издвојио 3.935 мушкараца, 3.255 жена и више од 400 деце, који су затим послати на рад у Немачу и Норвешку. Били су то Срби, одведени из својих кућа. У Норвешку је послато 102 деце од којих је 32 уморено, а најмлађи међу њима имао је само 12 година.

Фото Норвешки музеј "крвавог пута"

Нацистички логор Карашјок на северу Скандинавије

ПЕТАР ЈЕ ИМАО САМО 12 ГОДИНА

ОД 32 деце страдале у норвешким логорима током Другог светског рата, нови документарни филм говориће о 31. Према званичним подацима, најмлађи логораш био је Петар Малбаша из села Млака у општини Јасеновац. Он је једини којег нема на списку страдалих јер је према неким изворима, ипак, преживео, али тренутно нема детаљнијих података о томе где је наставио живот после ослобођења.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

ШОКАНТНЕ ПРОМЕНЕ: Заборавите тенис какав сте знали, биће дибидус другачији! Ево како ће се убудуће одвијати