ВИШЕ ХИВ ЗАРАЖЕНИХ: Светски дан борбе против AIDS дочекали смо са неповољнијом статистиком

И. Ковачић

01. 12. 2022. у 09:30

КОД 152 особе од почетка године откривена је ХИВ инфекција, то је за четвртину више новозаражених него прошле године до почетка децембра.

ВИШЕ ХИВ ЗАРАЖЕНИХ: Светски дан борбе против AIDS дочекали смо са неповољнијом статистиком

Међу регистрованима је све више младих од 15 до 29 година, Фото В. Данилов

Лане је било 120 особа новозаражених, односно за 13 одсто мање у поређењу са истим периодом 2019. године, када је регистровано 175 инфицираних особа, саопштили су из Института "Батут" поводом 1. децембра, Светског дана борбе против сиде.

Из "Батута" наводе да је опет доминантан сексуални пут преноса заразе, и прецизирају да се 98 одсто инфицираних заразило на овај начин. Најризичнији је, показало се, незаштићени анални сексуални однос међу мушкарцима, како међу новооткривеним особама инфицираним ХИВ тако и међу оболелима. С тога, не чуди и податак да је међу новоинфицираним било 18 пута више мушкараца.

Овогодишњи слоган Међународног дана борбе против ХИВ/АИДС је "изједначимо".

- Четири деценије откако је ХИВ откривен и након што је почело да се ради на превенцији, али и уклањању стигме и дискриминације особа које живе са ХИВ-ом, неједнакост је и даље присутна свуда у свету, а поготову када причамо о неједнаким могућностима за тестирање, лечење, као и добијање основних превентивних средстава, попут кондома - рекла је примаријус др Данијела Симић, епидемиолог из Института "Батут".

Епидемиолошкиња Симић је навела и да само трећина ризичне популације, у коју се сврставају геј мушкарци, трансродне особе, зависници од дрога, сексуални радници и затвореници, имају редован приступ превенцији, али да се и поред тога свакодневно суочавају се са великим правним препрекама, укључујући криминализацију, дискриминацију и стигму.

Подаци "Батута" указују да је највећи број инфицираних узраста 20 до 49 година, а од 2002. године региструје се веће учешће младих старости од 15 до 29 година.

- ХИВ позитивне особе имају могућност да одмах по дијагностиковању започну лечење, које даје одличне резултате, како у свету тако и у нашој земљи - рекао је професор др Јован Ранин са Клинике за инфективне и тропске болести УКЦС.

- Захваљујући терапији ХИВ инфекција је сада хронично стање са којим се може квалитетно и дуго живети, али само уколико се правовременим и адекватним лечењем контролише умножавање вируса.

У Србији у периоду од 2005. до 2021. године регистровано 16 деце млађе од 14 година којима су ХИВ пренеле мајке које нису знале да су инфициране током трудноће, порођаја или у периоду дојења. До краја новембра 2022. године није регистровано ниједно новозаражено дете.

Дијагностика бар 95 одсто оболелих

ПРОГРАМ Уједињених нација за борбу против сиде, како би се елиминисала или бар обуздала ова болест, предвиђа да у свакој земљи до 2025. године, бар 95 одсто свих инфицираних буде дијагностиковано и на терапији антиретровирусним лековима, којом би се постигла немерљива количина вируса у крви.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

СКАНДАЛ У СРБИЈИ: Потукли се родитељи фудбалера из Црне Горе и Русије, повређена и деца (ВИДЕО)