БОЛНА ИСПОВЕСТ УНУКЕ ЈУНАКА СТАНОЈА ГЛАВАША У КРУШЕВЦУ: Сва три сина сам дала сам у рат, зато добијам месечно 40 динара

С.Бабовић

05. 11. 2022. у 19:08

УНУКА војводе Станоја Главаша (1763-1815), једног од најистакнутијих старешина и јунака у Првом српском устанку старост је дочекала у Крушевцу, сама и у беди.

БОЛНА ИСПОВЕСТ УНУКЕ ЈУНАКА СТАНОЈА ГЛАВАША У КРУШЕВЦУ: Сва три сина сам дала сам у рат, зато добијам месечно 40 динара

Foto:Wikipedia,FB U Vremenu starog Kruševca

Према писаним изворима из 30-их година 20.века, Персида Радојковић-Главашевић је у својој 70.-ој години живела на периферији града у оронулој кућици.

Сва три сина погинула су јој у ратовима за ослобођење Србије.

-Најстарији мој син Милан удавио се у Дунаву, приликом одбране Београда - исповедала се унука Станоја Главаша. - Средњи, Миливоје, рањен је код Крупња и генерал Томић, претпостављени му, упутио га је са положаја кући, где је ускоро умро од задобијених рана. Најмлађи, Љубомир, умро је 1916. године на оствру Виду. Кажу да је бачен у море.

За та три њена сина, који су дали своје животе за ову земљу, добијала је “40 динара инвалиде и ни паре више”.

- Док сам могла ја сам радила и зарађивала себи хлеб - причала је Персида. - И сада радим, али се више не може, јер сам остарила. Доскора сам могла да перем рубље, а сада и тај посао који ми је доносио хлеба, не могу да радим, због болести.

Новинаре је позвала да јој погледају сиротињски дом.

-Ово за мене није оно, што се зове живот, него нешто страшно, ужасно, нешто штони понеко живинче не би могло да поднесе-посведочила је новинарима унука јунака.

Персидин деда Милосав, Станојев рођени брат био је обор-кнез у Бивољу, данас, делу Крушевца. Ту је одрасла и Персида. Како се наводи у рукопису Милоша Стојадиновића “Занимљива Чарапанија”, старица је испричала да је имала помоћ добрих људи, који нису били дужни да јој помогну.

Није познато како када и како је преминула. Оно што је сигурно познато су заслуге њеног деде. Станоје Стаматовић, познатији као Станоје Главаш, хајдук, војвода Смедеревске нахије био је ослонац Вожду Карађорђу током Првог српског устанка. Херојство, које је у драми опевао Ђура Јакшић, показао је у опсади Београда, Боју на Делиграду, ослобођењу Топличког округа.

Турци су га искасапили на Сретење 1815.године. Главу су му одсекли и окачили на ченгеле испред Стамбол капије. Касније је враћена и сахрањена са телом у порти Цркве Светог Архангела Гаврила у Баничини, код Смедеревске Паланке.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (0)

ШЕШЕЉ НИЈЕ ЗНАО О ЧЕМУ СЕ РАДИ: Круна у програму уживо устала и дошла до лидера радикала (ВИДЕО)