ДО ОВИХ БУКВИ СЕКИРЕ НЕ СТИЖУ: Природни резерват простире се на 37 хектара, забрањено је било какво коришћење дрвета (ФОТО)

З. Глигоријевић

30. 10. 2022. у 10:37

У САМОМ срцу Кучајских планина, у прашуми Винатовача, "пуним плућима" дишу букве старе више од 360 година.

ДО ОВИХ БУКВИ СЕКИРЕ НЕ СТИЖУ: Природни резерват простире се на 37 хектара, забрањено је било какво коришћење дрвета (ФОТО)

Фото З. Глигоријевић

Стабла су висока преко 45 метара, а пречник им је већи од два метра. Овај специфични природни резерват, који се простире на преко 37 хектара, налази се на надморској висини од 640 до 800 метара. У њему је установљен режим заштите првог степена, па је забрањено било какво коришћење дрвета, његова сеча или изношење, као и брање лековитог биља и шумског воћа. Када неко стабло падне од старости, нико не сме да га дира, па оно "умире" на месту на коме је и рођено.

- Ова букова шума има статус прашуме, јер њоме никада није организовано газдовање, нити је човек икада користио дрвеће из ње. Иако у Србији има неколико шума прашумског типа, само у овом крају букве умиру потпуно природно. Функционише самостално, без утицаја човека. У њу нико не сме да уђе без дозволе Министарства за заштиту животне средине - каже за "Новости" Златко Јовановић из Деспотовца.

Али, до овог бисера природе у Горњој Ресави није лако ни доћи. Од Деспотовца, преко излетишта "Лисине", треба прећи 15 километара макадама, који је на појединим деловима испресецан дубоким рупама или камењем, сраслим са земљом.

Горан Стојановић, који са Јовановићем и добрим пријатељима често истражује Кучајске планине, додаје да је буква дуго сматрана за дрвенасти коров, што ју је, пре него што је држава заштитила прашуму, вероватно сачувало од прекомерне употребе. Кроз Винатовачу пролази лева притока Ресаве, поток Винатовац, који је природна баријера између резервата и пута. Заштићена природна добра су и клисура реке Ресаве и Суваје, а кањон реке Ресаве као да посетиоце уводи у неки сасвим другачији свет.

- У сливу Ресаве на југу, на око 960 метара надморске висине, налази се планина Бељаница. Она је једна од највећих кречњачких планина источне Србије, а позната је као крашки предео са преко хиљаду пећина, па је крај веома популаран за спелеологију. На врху Бељанице налази се бела стена, која сјаји и по којој се, како се верује, планина зове Бељаница - вели Стојановић.

ИМПРЕСИВНИ ВОДОПАД ПРСКАЛО

ЈОШ један драгуљ Горње Ресаве је водопад Прскало, који се налази на надморској висини од 769 метара и на само 30 километара од Деспотовца. До њега води земљани, шумски пут. Прскало је јединствен водопад у Србији јер подсећа на камену скулптуру у облику мамута или слона и представља најнеобичнију природну појава на Кучају. Висок је 15 метара.

- Стену чине бигрене наслаге које је током векова наталожила вода која тече уским каналом, а при крају се нагло спушта ка земљи, односно последњих петнаестак метара спушта се правом линијом. Вода никада не пресушује, а када се заледи, подсећа на ледену скулптуру из зимске бајке - описује Јовановић.

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (2)

ШЕШЕЉ О ЧУДНОЈ ИЗЈАВИ ПРЕДСЕДНИКА УКРАЈИНЕ: Нико не схвата озбиљно то што Зеленски говори