СВАКА ТРЕЋА ОПЕРАЦИЈА АОРТЕ ХИТНА: Зашто је Србији неопходан скрининг на анеуризматске болести

Б. Радивојевић

29. 10. 2022. у 08:44

ОД свих пацијената којима се оперише проширење аорте, готово сваки трећи, односно 30 одсто, на операциони сто мора по хитној процедури због пуцања анеуризме, па иако се хируршки захват успешно изведе, смртност је у току месец дана од операције - 30 одсто!

СВАКА ТРЕЋА ОПЕРАЦИЈА АОРТЕ ХИТНА: Зашто је Србији неопходан скрининг на анеуризматске болести

Проф. др Лазар Давидовић, Фото П. Митић

Тако је и у највећим светским центрима, и код нас, а озбиљну разлику између живота и смрти прави чињеница да се у свету тек кад пукне анеуризма аорте оперише испод 10 одсто пацијената, значи бар три пута мање него код нас.

Да је статистика прилично депримирајућа, васкуларни хирурзи у Србији су знали, али сада је њихов утисак и егзактно потврђен на основу података из првог васкуларног регистра. Он се, од пре три године, на иницијативу доцента Игора Кончара, води како у великим центрима, тако и на одељењима општих болница.

- Прелиминарни податак на основу регистра показао је да је проценат оперисаних анеуризми трбушне аорте на број становника код нас мали, што значи да се још поткрадају неоткривени случајеви и да чешће долази до пуцања аорте - каже професор др Лазар Давидовић, васкуларни хирург и декан Медицинског факултета Универзитета у Београду.

Фото М. Анђела

Са највећом појединачном серијом операција руптура аорте Клиника за васкуларну хирургију УКЦС је место где васкуларни хирурзи из целог света желе да уче: сада су ту по један Португалац и Шпанац, а распоред за обуку је већ попуњен до краја следеће године.

Али, колико је то добро за хирургију и едукацију, толико није за пацијенте, и здравствени систем.

- Када се ради елективна операција, пацијент је претходно добро испитан и припремљен, а смртни исход после таквог захвата у току месец дана је испод један одсто - објашњава професор Давидовић.

- Не треба више објашњавати зашто је за пацијента важно да се оперише пре него што се повећа ризик од руптуре. И за здравствени систем је рачуница јасна: трошкови хитног, а ризичног захвата, су значајно већи него када се пацијент оперише по плану.

Да би се пракса померила ка ефикаснијем збрињавању анеуризми аорте, требало би урадити скрининг. Васкуларни хирурзи одавно заговарају ову врсту превентивних прегледа, али су сада, како каже професор Давидовић, ближи реализацији него икад.

- Скрининг на анеуризматску болест би био изузетно важан, чекамо да видимо да ли ће наш пројекат подржати Фонд за науку - каже професор Давидовић.

- Идеја је да се раде прегледи у различитим срединама, што би требало да да реалнију слику каква је ситуација код нас. Мушкарци старији од 55 и жене старије од 65 година, које имају породичну историју анеуризматске болести, грубо речено су две категорије које би требало да буду подвргнуте скринингу. То подразумева комфоран, безболан, брз и релативно јефтин преглед ултразвуком.

АНАЛИЗА ПОЈЕДИНАЧНИХ СЛУЧАЈЕВА

О ПОДАЦИМА добијеним из васкуларног регистра дискутоваће се у понедељак и уторак на интернационалном састанку васкуларних хирурга у Београду, са око 30 најеминентнијих предача из целог света.

- Ефекти вођења регистра биће видљивији за пар година, јер очекујемо да ће смернице из регистра, дате на основу обраде случајева, много конкретније омогућити лечење и да ће то бити боље за пацијенте - сматра проф. Давидовић.

- Без обзира колики експерт неко био, одлука о лечењу више неће бити појединачна. Истина је да се не могу сви случајеви болести "ушемити", али регистар ће везано за сваки од њих дати бар генералне смернице шта је узрок болести, шта доприноси њеном развоју, како се дијагностикује, лечи... Велика предност скупа је што ће бити интерактиван, и млади лекари ће кроз дискусије, после предавања моћи да сазнају оно за шта би морали да ишчитају 500 или 1.000 страница.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)

ДРАГУЉ СА ОБАЛЕ ДРИНЕ: Мали Зворник нуди посетиоцима свестрану туристичку понуду