УНИВЕРЗИТЕТ АМИНОВАО БЛАГОСЛОВ: Промењен статут УБ, решен проблем на Православном богословском факултету

Љ. Б.

28. 10. 2022. у 09:14

СТАТУТ Универзитета у Београду усклађен је са Законом о високом образовању који је раније измењен у делу који се односи на давање благослова на Православном богословском факултету.

УНИВЕРЗИТЕТ АМИНОВАО БЛАГОСЛОВ: Промењен статут УБ, решен проблем на Православном богословском факултету

Православни богословски факултет, Фото П. Милошевић

Измене је претходно усвојио Сенат Универзитета, да би их пре два дана усвојио и Савет универзитета. За усвајање су гласали сви чланови Савета, док је против био председник овог тела проф. др Александар Поповић. Он је истакао да је решење којим се у закон уводи институт благослова дубоко погрешно и противуставно.

Усклађивањем универзитетских прописа са законским изменама окончан је случај који је више од две године потресао Универзитет у Београду. Камен спотицања био је то што је Богословски факултет захтевао да у свом статуту задржи право давања благослова на упис студената и запошљавање наставника, што се косило са статутом Универзитета. Део академске заједнице томе се оштро противио, сматрајући да се тиме крши аутономија Универзитета.

Решење је пронађено тако што је измењен Закон о високом образовању у који је уведен институт благослова Светог архијерејског синода СПЦ за упис на студије, заснивање радног односа и престанак радног односа који би важио за Богословски факултет.

- Високошколске установе које остварују академске студијске програме у области теологије једне од традиционалних цркава и верских заједница овлашћене су да општим актом пропишу као неопходан услов сагласност надлежног органа те цркве или верске заједнице за учешће у конкурсу за избор наставника и сарадника, као и сагласност надлежног органа те цркве или верске заједнице за избор у звање наставника - наведнео је у закону.

Према поменутом предлогу, да би неко уопште постао професор обавезно мора да добије сагласност Цркве или верске заједнице.

- Наставнику коме је повучена сагласност за службу учења на основу овог закона престаје радни однос - стоји у закону.

ДЕЛУ САВЕТА ИСТИЧЕ МАНДАТ

МАНДАТ члановима Савета који долазе са Универзитета истиче у новембру, а 26. новембра ово тело би требало да добије нове чланове и новог председника који ће заменити актуелног проф. др Александра Поповића. Савет има 41 члана, од којих је 23 представника Универзитета, 12 чланова именује Влада Србије, а шест бира Студентски парламент УБ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
БИВШИ ДРЖАВНИ СЕКРЕТАР НЕМАЧКЕ О РЕЗОЛУЦИЈИ: Па ми смо бомбардовали Србе уранијумом, зашто се питање геноцида не покрене против држава НАТО?

БИВШИ ДРЖАВНИ СЕКРЕТАР НЕМАЧКЕ О РЕЗОЛУЦИЈИ: Па ми смо бомбардовали Србе уранијумом, зашто се питање геноцида не покрене против држава НАТО?

НЕКАДАШЊИ државни секретар Министарства одбране Немачке и потпредседник Парламентарне скупштине ОЕБСА Вили Вимер, оценио је да инсистирање Немачке на Резолуцији о Сребреници пред Генералном скупштином УН оставља горак укус.

22. 05. 2024. у 13:58

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

ИСТОРИЈА Совјетског Савеза, светске суперсиле 20. века, упамтила је бројне хероје, борце, официре који су својим јунаштвом и резултатима задивили свет. У периоду када се СССР тек стварао и уздизао, значајан помена био је и допринос једног Србина, Данила Срдића (1896-1937), првог и јединог Србина који је био генерал Црвене армије. Ово је његова прича.

20. 05. 2024. у 11:53

Коментари (2)

ЛЕТОВАЊЕ У ХУРГАДИ: Ово су цене и повољности за ту дестинацију (ФОТО)