СТАРОСТ ЈЕ БОЛЕСТ И МОЖЕ ДА СЕ ЛЕЧИ: Научници тврде да би човек могао да живи можда чак и бесконачно, али још нису докучили како

В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ

20. 10. 2022. у 07:00

КРАЉИЦА Елизабета умрла је од - старости, објавили су британски медији, позивајући се на извод из матичне књиге умрлих.

СТАРОСТ ЈЕ БОЛЕСТ И МОЖЕ ДА СЕ ЛЕЧИ: Научници тврде да би човек могао да живи можда чак и бесконачно, али још нису докучили како

Фото Shutterstock

У свакодневном говору ова синтагма често се користи, али у медицини готово никад. Може ли се заиста умрети од старости?

Водећи узроци смрти старије популације су деменција и Алцхајмерова болест, болест срца, цереброваскуларне болести (нпр. мождани удар), рак и ковид, хронична обољења доњих респираторних органа, грип и упала плућа. Британски медији наводе да се и "старост" налази међу 10 најчешћих узрока, али она потпада под исту категорију као "симптоми, знаци и лоше дефинисана стања". Иза "старости" се, у ствари, крије непознат узрок човековог краја.

Фото Shutterstock

Као почетак старости, према генској теорији коју су дали Јапанци, данас се узима период између 65. и 90. године. Права старост следи тек после 90 лета, каже професор Медицинског факултета, стручњак за молекуларну биологију и хуману клиничку генетику др Мирсанда Станић.

- Болест је губитак функције. Старост започиње већ од 20. године живота губитком неких функција. Према томе, она је болест и треба да се лечи - каже наша саговорница, и додаје да људи увек умиру од оштећења које ћелије трпе током живота, па постају "старе ћелије", подложне канцерогенези и сл.

- Старе ћелије умиру у младости углавном апоптозом (самоуништење), а у старости некрозом (уз расипање гнојних ћелија). Оне су подложне трансформацијама, мутацијама и слично, па се зато лакше развијају болести старости - каже др Станић.

- Механизми који контролишу биолошке функције почињу убрзано да пропадају већ од 32. године, а после 50. половина је пропала.

Занимљиво је да је брзина старења већа код мушкараца. Жене су подложније аутоимуним болестима, али спорије старе и дуже живе. Неке особине се преносе једним геном, а друге са више њих. У регулацију старења укључено је чак 10.000 гена!

- До рођења, на фетус 75 одсто утичу гени, а 25 процената спољна средина. Од момента рађања до 85. године, проценат је обрнут и утицај средине повећава се на 75 одсто. Након навршених 85, тај утицај пада на свега 20 одсто, док утицај гена опет расте - каже др Станић.

То да ли ће неко после 85. живети 94 или 104 лета зависи да ли је наследио дуговечност од предака, али и од случајности. Увек су могуће непредвиђене ситуације и да човеку нпр. угрушак крви из пете заврши у мозгу или да га згазе кола.

Ипак, код стогодишњака су утврђене и неке заједничке карактеристике: током живота имали су релативно низак ниво шећера у крви, низак инсулин и кортизол. Високе вредности инсулина у крви дефинитивно убрзавају процес старења.

Др Мирсанда Станић, Фото П. Милошевић

Хипотетички, човек би могао да живи бесконачно дуго, а наука покушава да докучи и како. Будући да у Италији има више стогодишњака него у осталим земљама (један на 5.000), проучавани су њихов начин живота, генетика, метаболизам... Испоставило се са су сви имали заштитни ген који их штити од сенилности и да су отпорни на токсине који изазивају болести. Заштитни гени се наслеђују и повезани су са дуговечношћу предака. Међутим, ови људи су имали и посебне бактерије у цревима, њихова микрофлора је била другачија и садржала микробе који помажу организму да се подмлади.

Даља истраживања требало би да покажу да ли је могуће ову бактерију пресадити осталим људима. У међувремену, кажу, правилна исхрана може довести до идеалне микрофлоре.

Проф. др Станић додаје да ћелије не треба "затрпавати" храном јер се тако убрзавају ћелијска деоба и - старење.

ЂУРЂА СЛАВИ 109. РОЂЕНДАН

ПРЕ тачно годину дана умро је најстарији мушкарац на свету, Натабај Тинсијев, из Еритреје, у 127. години. Његова породица верује да је преминуо са 137 година. Пре тога за најстарију особу сматрана је Жана Калман, која је живела 122 лета и 164 дана, а преминула 1997. Најстарија жива особа у Србији је Ђурђа Стојковић из Радовнице, према "Википедији", рођена 20. октобра 1913, иако незванични подаци говоре да је можда рођена 1908.

ЛЕЧЕЊЕ ГОДИНА

ЛЕЧЕЊЕ старости, тј. антиејџинг, каже др Станић, подразумева и старе и нове методе, попут активације и деактивације циљаних гена (генска терапија и РНК лекови), нанотехнологије у фармацаутској и медицинској струци, стем ћелијске терапије (матичне ћелије), квантне медицине, трансплантације људских органа одраслих у животињама (свиње), култивације органа у лабораторијама...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (3)

ЊЕГОВА СМРТ СЛОМИЛА ГЛУМЦА: У сузама сваки дан, плаче од маја - показао како на мобилном чува његову слику (ВИДЕО)