ЛЕК СТИЖЕ ИЗ ИНОСТРАНСТВА: Иако се у Србији повећава број давалаца матичних ћелија, још увек их нема довољно

Б.Р.

19. 09. 2022. у 12:18

У СРБИЈИ је од почетка ове године урађено 25 трансплантација матичних ћелија хематопоезе од несродних давалаца, а у највећем броју случајева матичне ћелије су добијене од давалаца из светског регистра, јер немамо довољно потенцијалних давалаца, иако се њихов број повећава.

ЛЕК СТИЖЕ ИЗ ИНОСТРАНСТВА: Иако се у Србији повећава број давалаца матичних ћелија, још увек их нема довољно

Фото. Принтскрин Youtube

Слична ситуација је била и прошле године, када је у нашој земљи обављено 28 трансплантација.

Према последњим подацима Регистра давалаца матичних ћелија хематопоезе Србије, у Регистру је уписано нешто више од 12.000 потенцијалних давалаца. Да би се за што већи број оболелих пронашао одговарајући давалац из националног регистра, потребно је око 100.000 пријављених давалаца. Трансплантација матичних ћелија хематопоезе је понекада једина шанса болесницима за излечење, када су у питању болести као што је акутна леукемија, апластична анемија, неке урођене имунодефицијенције, урођени поремећаја метаболизма.

Са порастом броја давалаца у Регистру, расте и могућност проналаска одговарајућег даваоца за већи број наших болесника.

- Само од почетка године уписано је више од 2.000 нових давалаца, што је доскоро био неки наш четворогодишњи просек пријављених. Успех се не мери бројкама, осим кад те бројке значе шансу за живот. Иначе, матичне ћелије хематопоезе се могу прикупити на два начина, из периферне крви и из бедрене кости. Обе процедуре су у потпуности безбедне за даваоца и не постоји ризик од инфекција која се преносе путем крви. Давалац је тај који бира начин на који ће дати матичне ћелије - објашњава др Глорија Благојевић, испред Регистра давалаца матичних ћелија хематопоезе Србије.

Када је у питању прикупљање матичних ћелија из периферне крви, најболнији тренутак је убацивање браунила у обе руке. Мала количина крви улази у машину која се зове сепаратор, како би се обрадила. Током тог процеса, одвајају се само матичне ћелије које су важне за трансплантацију, док се све остало враћа преко друге вене даваоцу. Цео процес временски може да траје од два до шест сати, али то зависи од телесне масе болесника и броја ћелија које би требало прикупити. Давалац истог дана иде кући. Други начин је прикупљање матичних ћелија из бедрене кости, ова процедура се изводи у општој краткотрајној анестезији и давалац остаје један до два дана у болници - објашњава др Глорија Благојевић, испред Регистра давалаца матичних ћелија хематопоезе Србије.

Регистру могу да приступе здраве особе које имају између 18 и 45 година, које не болују од тешких обољења срца, плућа и бубрега, малигних и аутоимуних обољења. Када се једном пријави, подаци о тој особи остају у Регистру док не напуни 60 година.

У случају да се подударни давалац не пронађе у националном регистру, за наше болеснике се давалац тражи у бази светског регистра, што успорава процес лечења. Нажалост, за један број оболелих давалац се никада не пронађе, па самим тим, шансе за њихово преживљавање не постоје. Шанса за успешност трансплантације матичних ћелија повећава се за 30 одсто уколико је давалац са истог географског подручја.

У току је национална кампања под називом "Ослони се на мене", Регистра давалаца матичних ћелија хематопоезе Србије у оквиру Института за трансфузију крви Србије, са циљем да се повећа број уписаних давалаца у Регистар и подигне свест јавности о значају трансплантације матичних ћелија хематопоезе и постојања самог Регистра.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

СЕСТРА УБИЈЕНОГ ДАЛИБОРА НАПИСАЛА ПЕСМУ БРАТУ: Проклињем му руку из које је сваки метак испалио (ВИДЕО)