ТРИ КОРОНА СЦЕНАРИЈА ПРЕД СРБИЈОМ: Стручњаци сагласни - Бројке незаустављиво расту, следи експлозија ако нешто не променимо

Novosti online

26. 07. 2022. у 20:35

БРОЈ заражених корона вирусом расте већ девет недеља, ове седмице можемо очекивати и 7.000 оболелих на дневном нивоу, а сви се питају да ли нам поново, као у јануару, прети по скоро 20.000 позитивних, пуњење болница и, евентуално, неке нове мере.

ТРИ КОРОНА СЦЕНАРИЈА ПРЕД СРБИЈОМ: Стручњаци сагласни - Бројке незаустављиво расту, следи експлозија ако нешто не променимо

Фото З. Јовановић

Када су почетком јуна стидљиво почеле да расту бројке, већина наших угледних епидемиолога је тврдила да је реч о “тренутним осцилацијама”, те да можемо да очекујемо 300-500 нових случајева на дан, у најгорој варијанти до 2.000. Баш као и да новог таласа неће бити пре јесени. Корона их је, међутим, као и много пута од почетка пандемије демантовала и показала колико је овај вирус непредвидив.

ије тајна да је за овај нови талас крива нова подваријанта омикрона БА.5 која је знатно заразнија од свих претходних, која избегава имунитет стечен вакцином или прележаном болешћу, која се знатно лакше преноси чак и на отвореном. И која је заплуснула не само наше просторе, већ и већи део Европе и света, а посебно атарктивне туристичке дестинације попут Италије, Грчке, Кипра, Португала, Француске, Аустрије, Немачке...

ПРЕТИ (ОПЕТ) ПУЊЕЊЕ БОЛНИЦА

Др Зоран Бекић, директор Дома здравља “Савски венац” и координатор за вакцинацију, рекао је да се у наредних недељу дана може очекивати по 6.000 новозаражних на дневном нивоу.

- Сојеви омикрона се сада далеко више шире, постоји велики број контаката и путовања, што утиче на заражавање. Уколико не учинимо нешто по том питању, а то је придржавање епидемиолошких мера, доћи ће до још већих бројева, који се могу очекивати не само на јесен, већ и у идућем периоду - упозорава Бекић.

Пре неколико дана др Предраг Кон је рекао “да већ имамо 500 хоспитализованих пацијената, а да се за десетак дана очекује више од 1.000”.

На пуњење болница упозорава и командант Војне болнице Карабурма др Иво Удовичић.

- Брине ме да ли ће болнице Карабурма и Батајница бити довољне да збринемо пацијенте из Београда у овом летњем периоду, а сигуран сам да на јесен нећемо и да ће неки већи клиничко-болнички центри морати да уђу у ковид систем. У болници су искључиво угрожене категорије - старији и с придруженим болестима који нису примили четврту дозу вакцине иако им је јасно препоручена. Имунитет траје око три месеца, па иако имају три дозе, сада као да нису ни вакцинисани - рекао је Удовичић.

Тренутно су три корона варијанте у игри. Оптимистична, реална и песимистична. Зато кренимо редом.

1. ОПТИМИСТИЧНА ВАРИЈАНТА

Број заражених би наставио да расте још ове недеље, али знатно успорено. За седам до десет дана бисмо достигли пик, а онда би кренуло лагано опадање оболелих. По овој опцији, не бисмо имали више од 6.000-7.000 позитивних на дневном нивоу.

Оптимизам може да се заснива на бројкама које стижу из појединих европских земаља. Наиме, у Португалу који је први искусио удар омикрона БА.5, раст је трајао свеукупно два месеца, а број заражених последњих дана почео је да опада и у Италији (25% мање заражених на недељном нивоу), Шпанији, на Малти.

2. РЕАЛНА ВАРИЈАНТА

Број заражених, по овој варијанти, наставиће да расте још неколико недеља, брже или спорије. Према подацима Европског центра за контролу и превенцију болести (ЕЦДЦ) Србија тренутно има око 600 заражених на 100.000 људи, а неке европске земље догурале су до 1.500-2.000 оболелих на 100.000 грађана. У нашем случају то би значило да Србија у периоду од две недеље има просечно по 7.500-10.000 позитивних на дневном нивоу.

Такав је случај био са Португалом, Италијом, Малтом, Кипром, Аустријом, Немачком, Француском, док је тренутно црни рекордер Грчка која има скоро 4.000 оболелих на 100.000 грађана.

У тренутку када бисмо достигли тај пик од 10.000 оболелих, бројке би почеле лагано да опадају и то без обзира на повратак људи са летовања, почетак школске године...

Фото З. Јовановић

3. ПЕСИМИСТИЧНА ВАРИЈАНТА

Шта би могло да буде горе од 10.000 заражених на дан? Па, 20.000-30.000. Међутим, ово ипак није реално, али постоји друга песимистична опција. А то би значило да овај талас не крене да се гаси до септембра, да бројке наставе да осцилирају између 5.000 и 10.000, а да тек онда, као прошле године, у септембру крене нови удар са повратком ђака у школе и запослених у радне колективе. Практично да дође до спајања два у један мега-талас.

Подсетимо, слична ситуација виђена је у лето 2021. и, што је посебно интересантно, била је специфична за просторе Балкана, односно екс Југославије.

УДОВИЧИЋ: ТАЛАС ДО НОВЕ ГОДИНЕ

Ову опцију не искључује ни др Иво Удовичић.

- Мислили смо да ће овај талас кренути у другој половини августа, а поранио је месец дана у целом свету, па и код нас. Пик ће се осетити када будемо имали између 10.000 и 15.000 заражених на дневном нивоу. Стићи ће и јесен, услови погодују вирусу, па можда нећемо ни имати заравњење и пад броја заражених. Можда ће овај талас практично да се настави на јесењи, па тамо до Нове године, када ће бројеви да падају, па у јануару поново да расту - рекао је Удовичић.

Није тајна да грађане највише брине евентуално враћање одређених рестриктивних мера. Било да се ради о обавезним маскама у затвореним просторима, које су тренутно на нивоу препоруке, до увођења обавезних ковид пасоша за путовања у поједине земље од септембра, када се заврши главна туристичка сезона.

МАСКЕ, ЗАБРАНЕ, КОВИД ПРОПУСНИЦЕ

- Када улазимо у јавни превоз, треба да понесемо маску, као и да се трудимо да избегавамо гужве. То је прва и основна ствар. Треба и да размислимо и одлучимо о вакцинацији. То је кључна ствар у овом периоду - истиче др Зоран Бекић.

Ипак, неке веће рестрикције дефинитивно не треба очекивати.

- Забране и ковид пропуснице више немају никаквог смисла јер омикрон БА.5 заобилази имунитет, било да је створен вакцинацијом или инфекцијом. И БА.5 може да се добије јако брзо, поново. Ми не знамо зашто је тако. И не знамо зашто нема очекујућег имунитета који смо научили да имамо - истакао је др Предраг Кон.

Све више и заражене деце

Др Зоран Бекић из ДЗ Савски венац је обелоданио за РТС да је више и заражене деце на дневном нивоу, али и да расте број најмлађих са тежим клиничким сликама.

- Вакцинација се убрзала у односу на јун, у претходних двадесетак дана имунизовано је око 16.500 особа, највише четвртом дозом - 10.800.

КРИЗНИ ШТАБ (НЕ) ПОСТОЈИ

Са порастом бројки многи поново спомињу Кризни штаб који се није састао већ три-четири месеца.

- Кризни штаб постоји, дуго се не састаје, али постоји. Епидемиолози Кризног штаба су међусобно у комуникацији - рекао је др Предраг Кон.

О будућности Кризног штаба одлучиваће нова Влада Србије.

По недељама

17-23. јул 25.762 (+79,0%)

10-16. јул 14.409 (+59,8%)

3-9. јул 9.016 (+61,1%)

26. јун-2. јул 5.597 (+68,3%)

19-25. јун 3.325 (+56,9%)

12-18. јун 2.119 (+22,1%)

5-11. јун 1.736 (+8,8%)

28. мај - 4. јун 1.596 (-17,0%)

(Информер)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ПОЛИЦИЈА БЛОКИРА ПРИЛАЗ: Стигао багер у двориште куће где је нестала мала Данка (ФОТО/ВИДЕО)