ОВАКО СЕ ЧУВА СРБИЈА - ДАЈТЕ ДЕЦИ ДОБАР ПРИМЕР И ПОСТИЋИ ЋЕТЕ НЕОЧЕКИВАНИ ЕФЕКАТ: За чистију Србију вреди се потрудити!

Промо

10. 06. 2022. у 10:00

У ДАНАШЊЕ време свест о рециклажи у Србији је на прилично ниском нивоу, мада полако идемо напред.

ОВАКО СЕ ЧУВА СРБИЈА - ДАЈТЕ ДЕЦИ ДОБАР ПРИМЕР И ПОСТИЋИ ЋЕТЕ НЕОЧЕКИВАНИ ЕФЕКАТ: За чистију Србију вреди се потрудити!

Фото: Shutterstock

Према подацима наведеним у Програму управљања отпадом у Србији за период од 2022. до 2031. године Министарства заштитне животне средине, број компанија које учествују у систему сакупљања амбалаже повећао се од 2010. до 2020. године.

Дозволу за управљање амбалажним отпадом сада има седам оператера. Од 226.020 тона амбалажног отпада предатог на поновно искоришћење, 216.711 тона је рециклирано. Према подацима Агенције за заштиту животне средине, количине комуналног амбалажног отпада пријављене као прикупљене кроз колективне шеме повећале су се са око 3.000 тона у 2010. години на приближно 54.151 тону у 2020. години.

Иако подаци показују напредак у области прикупљања и рециклаже амбалажног отпада, ипак размислите колико сте пута прошли поред канти за сортирање отпада, нисте обраћали пажњу на ознаке на њима и свој отпад бацили у прву на коју сте нашили. То је велика грешка. Управо ту све почиње.

Раздвајање отпада је први корак ка рециклажи. Све што бацимо мора да се разврста како би се правилно рециклирало, односно да би амбалажни материјали могли да се прераде и поново искористе. Стакло мора да се одвоји од папира и картона, конзерве од стаклених боца, пластика од метала.

Да би вам било јасније зашто је то важно, треба разумети да амбалажни отпад заправо и није отпад, већ група нових ресурса, односно секундарних сировина, које се или могу поново употребити или искористити за креирање нечег новог.

На пример, пре него што баците пластичну боцу од јогурта у контејнер за ПЕТ амбалажу, неопходно је да је најпре у потпуности испразните, скинете чеп и спљескате је како би из ње изашао сав ваздух. Чепове такође можете одлагати у контејнере предвиђене за ПЕТ амбалажу, али их можете и сакупљати за хуманитарна удружења чије кутије ћете пронаћи у бројним јавним установама.

Стаклену теглу исперите и одбаците у контејнер предвиђен за стакло, док је њеном поклопцу, у зависности од ког је материјала, место или у контејнеру за ПЕТ амбалажу или у оном намењеном за конзерве и алуминијум.

Али постоје и ствари које никако не би требало одлагати у контејнере за рециклажу амбалажног отпада. У њих спадају храна, електрични уређаји и батерије, пелене и улошци, одећа и обућа, стиропор, медицински отпад.

Храна, рецимо, спада у комунални отпад, али је можете искористити и од ње направити компост. Пелене, улошке и сву амбалажу која је упрљана или влажна, такође треба третирати као обично смеће и бацити у контејнер за комунални отпад.

Што се осталих ствари тиче, распитајте се мало где можете да одложите овакав отпад, јер би на локалном нивоу требало да постоје специјализовани центри за управљање посебним и опасним врстама отпада.

Зато, будите пример својој деци, немојте да вас мрзи да убаците отпад у праву канту за смеће. Идите и корак даље и почните да отпад разврставате већ у вашој кући. Сада већ и комуналне службе у многим градовима обављају сакупљање отпада за рециклажу. Имаћете од тога и користи.

Ако живите у Београду, на пример, на уплатници за Инфостан биће вам обрачунат попуст, јер сте савесно прикупљали и одвајали отпад за рециклажу.

Овим поступком научићете и своју децу да воде рачуна о животној средини, а све то води ка чистијој и лепшој Србији. Вреди се потрудити.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (2)

ЗБОГ ОВОГА ЈЕ ЂОКОВИЋ ОТПУСТИО ИВАНИШЕВИЋА? Да ли је ово кап која је прелила чашу... (ВИДЕО)