ГРЕЈАЋЕ СЕ И НА СУНЦЕ: Кула убрзано прелази на већу производњу јефтинијих, еколошких киловата из обновљивих извора енергије

З. Рајић

09. 06. 2022. у 10:15

У ОПШТИНИ Кула тренутно се монтира 11 котларница на гас, чиме ће практично све школе, дечји вртићи и јавне установе "прећи" на економичнији и еколошки прихватљивији енергент него што је мазут.

ГРЕЈАЋЕ СЕ И НА СУНЦЕ: Кула убрзано прелази на већу производњу јефтинијих, еколошких киловата из обновљивих извора енергије

Примат су котларнице на гас, Фото С. Паравина

Истовремено, завршава се и пројекат соларне електране, првенац у плану да све јавне установе имају своју енергију од сунца. А, осим што је прва локална самоуправа у Србији у којој је, 2016. године, изграђен ветропарк, прошлог месеца је почело подизање и другог таквог објекта, који производи јефтинију струју.

- У Основној школи "Иса Бајић" завршава се и пројекат израде соларне електране. Циљ је да све школе и остале јавне институције у општини имају своју соларну електрану, којом ће производити тачно онолико струје колико им је потребно - рекао је Дамјан Миљанић, председник општине.

Соларни панели, Фото АП

Он је напоменуо да је у Средњој техничкој школи "Михајло Пупин" у Кули давно постављена експериментална соларна електрана, која је и данас у функцији, али је нагласио да ће нове електране бити знатно савременије.

- Бићемо јединствени и на Балкану, по пројекту "Агросолар", којим ће соларни панели служити и за производњу органског воћа и поврћа. То је такође приватна инвестиција, за коју је Кула обезбедила све услове да буде реализована - нагласио је Миљанић.

У овом граду у срцу Бачке ускоро ће бити расписан конкурс за пројекте енергетске ефикасности намењен домаћинствима.

- За побољшање енергетске ефикасности ове године је у општинском буџету издвојено двоструко више новца него лане. Осим за замену столарије и изолације, грађани ће моћи да се пријаве и за суфинансирање набавке и уградње котлова на природни гас, као и котлова или етажних пећи и шпорета на дрвени пелет - навео је Миљанић.

За набавку котлова на гас локална самоуправа је определила четири милиона динара, а за грејна тела на пелет милион. Општина ће грађанима, појединачно, покрити половину вредности котлова, пећи и шпорета, у максималном износу до 125.000 динара.

Дамјан Миљанић, Фото С. Паравина

Каналске хидроелектране

МИЉАНИЋ је најавио да ће Кула учествовати и у пројекту ЈВП "Воде Војводине" за активирање каналске хидроелектране, што ће, како је рекао, бити још један корак ка већој енергетској ефикасности.

- Реч је о коришћењу Великог и Малог бачког канала, који протичу кроз нашу општину, за наводњавање 15.000 хектара ораница - казао је Миљанић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НА САМО ДВА САТА АВИОНОМ ОД БЕОГРАДА: Одлична дестинација за летовање - сви детаљи резервације и аранжмана