КОРАК ПО КОРАК: Како да на најбржи и најједноставнији начин поднесете захтев за издавање путне исправе

В. Н.

04. 06. 2022. у 11:21

ПАСОШ за разлику од личне карте не може да има карактер трајног документа и мора да се обнавља на сваких 10 година. Наиме, држављани Србије старији од 65 лета могу да захтевају издавање личне карте без ограниченог рока важења на обрасцу који нема чип.

КОРАК ПО КОРАК: Како да на најбржи и најједноставнији начин поднесете захтев за издавање путне исправе

Фото М. Лабудовић

Међутим, таква могућност, када је у питању путна исправа не постоји и по њеном истеку неопходно је, уколико пензионери желе да путују ван граница наше земље, да је продуже.

Корак 1

Захтев за издавање путне исправе у складу са важећим прописима подноси се личним доласком у полицијску станицу, према месту пријављеног пребивалишта односно боравишта. За Београђане постоји могућност да се захтев поднесе у било којој станици у Београду, укључујући и Полицијску управу за град Београд у Љермонтовљевој улици 12а.

Корак 2

За грађане којима је једноставније да термин закажу електронски, то могу да ураде путем портала е-управа до 30 дана унапред. Приликом заказивања, а пре подношења захтева за издавање пасоша, грађани могу да генеришу уплатницу на порталу е-управе или то могу да учине овлашћени полицијски службеници надлежне полицијске управе приликом подношења самог захтева. На тај начин измириће и све неопходне трошкове издавања.

Корак 3

Ради утврђивања идентитета, као и фотографисања и узимања отиска прста и потписа, приликом подношења захтева обавезно је присуство особе којој се издаје путна исправа. Захтев за издавање надлежни су дужни да реше у року од 30 дана од тренутка подношења захтева. У пракси се то завршава у знатно краћем року од прописаног, чак и у периодима повећаног интересовања грађана за издавање пасоша.

Корак 4

За све оне који су у последњем тренутку схватили да им је пасош неважећи, он се може издати и по хитном поступку, најкасније у року од 48 сати од тренутка подношења захтева. У тим случајевима неопходно је приложити доказе који потврђују оправдане разлоге хитности (потреба за хитним лечењем у иностранству, обавештење о смрти или тешкој болести члана уже породице, неодложан службени пут).

Корак 5

Када подносилац захтева нема доказ о разлогу хитности, он може да тражи издавање пасоша "преко реда", али уз уплату таксе у износу од 5.000, уз основну накнаду за издавање пасоша у износу од 3.600 динара. После одговарајућих провера, уколико су испуњени услови прописани Законом о путним исправама, документ се израђује и грађанин може да преузме израђени документ доласком у надлежну организациону јединицу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДАНАС ЈЕ ДОБАР ДАН ЗА СРБИЈУ: Вучић се огласио са важним вестима (ФОТО)