ЂИНЂИЋЕВА СТРЕЛА 2023? Споменик убијеном премијеру завршен, али нема условa за постављање на Студентском тргу

Д. Б. М.

11. 05. 2022. у 10:00

СПОМЕНИК убијеном премијеру Зорану Ђинђићу (1952-2003) коначно је завршен. Питање је колико дуго ће чамити у фабрици у Новом Саду или на неком другом скровитом месту, док се не створе услови за постављање на Студентском тргу у Београду. Прогнозе када ће то бити, нису оптимистичне. Рад вајара Мрђана Бајића и драматурга Биљане Србљановић, по свему судећи, сачекаће да протекне 20 година од убиства премијера да буде постављен.

ЂИНЂИЋЕВА СТРЕЛА 2023? Споменик убијеном премијеру завршен, али нема условa за постављање на Студентском тргу

Фото Н. Фифић

- Очекујем да ће се крајем следеће године створити услови да се на Студентском тргу постави споменик Ђинђићу - каже Марко Стојчић, главни урбаниста Београда, за "Новости". - Пре тога, потребно је да се заврши реконструкције Васине улице и Студентског парка и да се измести саобраћај. Томе претходе археолошка истраживања која морају да се спроведу пре почетка реконструкције, јер се сматра да се испод Студентског трга налазе остаци античког града Сингидунума. Тај посао је добио Археолошки институт и очекујемо да ће ускоро почети истраживања.

Заменик градоначелника Горан Весић нам је рекао да ће Скупштина града поново преиспитати одлуку о постављању споменика.

- Срећан сам што је споменик завршен и што је Влада Србије финансирала овај подухват. Градска скупштина ће одлучити да ли ће бити постављен пре реконструкције Студентског трга или, како је планирано, након ње - каже Весић за наш лист. - Зоран Ђинђић је заслужио споменик у Београду и требало је да буде подигнут много раније. Очигледно је да се нико тога није сетио пре него што је садашњи председник Александар Вучић постао премијер. Споменик би требало да буде постављен на пола пута између Зорановог стана и Филозофског факултета, где се образовао и веома је атрактиван. Стрела која лети ка небу, на једном месту прекинута, али која наставља правац, симболизује његов живот, нагло прекинут атентатом. Заиста је необичан и неконвенционалан, као што је био и Зоран Ђинђић.

Одлука да споменик Ђинђићу буде подигнут донета је 2017. године, када је изабрано идејно решење. Тада се, уз много јавне пажње, говорило о привременом постављању 12. марта наредне године, на петнаестогодишњицу убиства. Позицију будућег споменика, у близини зграде где је Ђинђић живео и факултета на којем је студирао, одредио је аустријски архитекта Борис Подрека, аутор идејног решења Студентског трга, који ће са Васином улицом и Тргом републике бити претворен у пешачку зону.

Сасвим је извесно да ће споменик убијеном премијеру некад и негде бити постављен, али је питање да ли ће пројекат Бориса Подреке икада бити реализован. Можда ће остати као још једна његова нереализована идеја, попут пројекта за Народни и Музеј науке и технике у Београду.

СИМБОЛИКА ЈАСНА И ВИШЕЗНАЧНА

БИЉАНА Србљановић на "Твитеру" је објавила први снимак завршеног дела.

- Симболика стреле је истовремено и јасна и вишезначна - објаснила је раније Србљановићева. - Стрела је универзални симбол за правац и смер, глава стреле се препознаје као "симбол продора светлости, смрти, љубави или спознаје, повезана је са симболима сунца и оштрим убодима", док прекинута, јасно евоцира трауму која је само за тренутак омета, али је никада не зауставља. Звучна инсталација полази од основне идеје унутрашњих гласова пролазника, мисли које беже и које се мешају, које надгласавају и надјачавају једне друге, које збуњују и скрећу са стреловитог пута.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!