ТРАГАЈУ ЗА РЕШЕЊЕМ ЗАГОНЕТКЕ ИМУНИТЕТА: Србија је у кругу земаља које спроводе истраживање ефеката вакцинације против вируса корона

Б. РАДИВОЈЕВИЋ

04. 05. 2022. у 11:00

МЕДИЦИНСКИ факултет у Београду имаће до јесени прве резултате о имунитету на ковид 19 стеченом вакцинацијом: колико брзо се развија и траје, када је најјачи, а кад почиње да слаби, као и која је од пет примењиваних вакцина била најефикаснија, и то на основу двоструког испитивања - антитела и ћелијског одговора.

ТРАГАЈУ ЗА РЕШЕЊЕМ ЗАГОНЕТКЕ ИМУНИТЕТА: Србија је у кругу земаља које спроводе истраживање ефеката вакцинације против вируса корона

Фото АП

Испитивање се спроводи у оквиру великог научног пројекта "Вакселерејт" из циклуса Horizon 2020, иза кога стоји Европска комисија, у којем учествују 22 земље.

Професорка др Љиљана Денић Марковић, руководилац студије и председник Националног стручног комитета за имунизацију (НИТАГ), каже да је Влада Србије донела одлуку да се и наша земља придружи овом подухвату.

Сваки од укључених појединаца знаће да ли је и колико заштићен од САРС-КоВ2 вируса, а научна заједница први пут од почетка пандемије добиће сазнања стечена на популацији Србије.

- Носилац пројекта је Медицински факултет у Београду са истраживачким тимовима Института за епидемиологију и Института за микробиологију и имунологију, а учествују и ИНЕП и "Батут" за мрежом завода и домова здравља - објашњава професорка Љиљана Марковић Денић. - Студија се ради на случајном узорку, а узима се серум за две врсте анализа: мерење нивоа антитела и ћелијског имунског одговора.

Предвиђено је, каже проф. Марковић Денић, да буде укупно 900 испитаника, који се сукцесивно укључују. Они ће током студије бити четири пута "тестирани": први пут се узорак крви узима пре прве дозе, затим 15 дана касније, као и шест, односно 12 месеци после прве дозе вакцине. Провераваће се и ефекти бустер доза - треће и четврте.

- Сада је затишје, мало људи долази на вакцинацију, али очекујемо да ће их због предстојећих летњих путовања, а поготово на јесен, јер са пандемијом дефинитивно нисмо завршили, бити више - објашњава наша саговорница. - Надамо се зато и већем броју оних који ће се укључити у ову "Вакселерејт" студију, у којој, поред земаља ЕУ, учествују и Турска, Швајцарска...

Сазнања до којих истраживачи буду дошли биће применљива на целу земљу, јер се узорци узимају из четири географска региона: западне Србије (Шабац, Краљево, Крагујевац), источне и јужне (Зајечар, Лесковац и Врање), Војводине (Панчево, Зрењанин и Сремска Митровица) и Београда, где је укључено пет домова здравља - Палилула, Вождовац, Нови Београд, Земун и Стари град.

- Ћелијски имунитет испитиваће се, ипак, на мањем броју учесника јер је то скупа метода, која се не ради рутински, и то само у Београду. Због специфичности транспорта крви до ИНЕП, односно Института за микробиологију и имунологију Медицинског факултета, где се одређивање ћелијског имунитета ради, само за испитанике којима се крв узме у Институту за јавно здравље Србије "Батут", радиће се ове анализе - наводи проф. Љиљана Марковић Денић. - То не значи да неко, рецимо из Ниша, ако то жели, не може да дође у Београд и у "Батуту" да узорак и за ову анализу. И анализе на антитела и ћелијски имунитет раде се из истог серума, али различитим техникама.

За студију се циљају две узрасне групе: до 60 година и старији, а биће укључен подједнак број особа оба пола. Трошкови извођења студије, уз одобрење Владе Србије, финансирају се из два министарства: здравља и просвете и науке.

ДРАГОЦЕНО ИСКУСТВО НАШЕ ЗЕМЉЕ

МЕЂУ 22 земље укључене у "Вакселерејт" студију, Србија према речима проф. др Љиљане Денић Марковић има специфичну предност:

- Ми смо једина земља у којој је примењивано толико различитих вакцина, чак пет, тако да ће бити драгоцена и наша сазнања о томе какав је ефекат сваке од тих вакцина, прављених различитом технологијом, од тзв. мртве, каква је "Синофармова" до РНА "Фајзерове" или векторске каква је "спутњик V" - каже др Динић Марковић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!