СВИРАО САМ С РАЈКА И ЛЕПОГ ЦАНЕТА, БУРДУШ ЈЕ БИО СТАРИЈИ: Новости са грађанима села Луга пола века после легендарне серије Жике Лазића

Јелена Илић

01. 05. 2022. у 17:00

ГРАЂАНИ села Луга нису тек ликови хомористичке серије из прошлог века, креације сценаристе Живорада Жике Лазића, већ стварни људи који су са њим живели у селу Лугавчина, надомак Смедерева.

СВИРАО САМ С РАЈКА И ЛЕПОГ ЦАНЕТА, БУРДУШ ЈЕ БИО СТАРИЈИ: Новости са грађанима села Луга пола века после легендарне серије Жике Лазића

Мирко Стојановић са дугметаром старом 80 година, Фото Н. Живановић

Нису ни Бурдуш, Лепи Цане и Рајко, као што многи мисле, имагинарни јунаци Лазићеве серије која је пустошила и булеваре и ливаде. Сва тројица су Лугавчани које је највиђенији житељ села екранизовао, а глумцима дао и постхумну и славу за живота.

Епохални ликови, три сиромашна вашарска музиканта из серије "Музиканти" - трио Ла кампанела, у чијим су ликовима бриљирали Јован Јанићијевић-Јаначко као Бурдуш (басаџија), Милан Срдоч као Рајко Животић (виолиниста) и Драган Зарић у улози Лепог Цанета (хармоникаш) за многе су измишљене телевизијске звезде. Али, ако то кажете сељанима Лугавчине, описаним у ТВ серијама, слатко ће вам се смејати.

- Бурдуш, Лепи Цане и Рајко су наши Лугавчани. Нису плод маште Жике Лазића. Ти људи су живели овде, свирали исте инструменте, имали иста имена и надимке као глумци у серији.

Гроб виолиниста Рајка Животића, Фото Н. Живановић

Жика је седео испред кафане и продавнице, пио пиво са својим сељацима, и на основу њих правио је легендарне ликове, па им је чак и имена оставио - прича наш домаћин, грађанин села Луга Горан Дабић.

Бурдуш, Лепи Цане и Рајко - чувена тројка која је са лугавчанских сокака доспела на телевизију, преселила се богу на истину давно.

Уместо њих, у сеоској кафани "Стари друг" дочекује нас тројка која себе зове ентузијастима, јер су чврсто намерили да оживе село.

Чекају у истој кафани где је свирала и легендарна тројка. Није легенда, ни виц. Чека нас главом и брадом деда Мирко, који је са њима музицирао.

- Свирао сам с Рајка и Лепог Цанета. Бурдуш је био старији - сећа се хармоникаш Мирко Стојановић (73) који, зачудо, надимак нема, попут популарних колега.

Осим Драгољубов, да се зна од које је чуке.

- Мој отац водио је њихов оркестар три деценије. Лепи Цане ми је кум, рођени, крстио ме - каже љупки старац који је живот посветио и оставио у кафани, са супругом Ружом коју је упознао, а где другде него у кафани, где је певала. Живели су од хармонике и микрофона све док се Ружа није "одселила" да пева анђелима.

Фото Архива

Наравно, свирали су и Жики Лазићу, његовим Београђанима. Тих ноћи, присећа се дека, испред кафане, мрвица са карираних столњака није имала где да падне од народа.

- Жика је био велики боем - казује Мирко. С Бурдуша је највише терао теревенке. Куповао му цигаре, пиће, ишли заједно на пецање, само да му Бурдуш препричава анегдоте које је Жика записивао и преточио у серије и књиге - сведочи Мирко који много зна.

Само не зна одакле надимак Бурдуш и шта значи.

- Нешто на ромском, од речи бурда - сматра хармоникаш.

Музиканте о којима причамо налазимо све на истом месту - сеоском гробљу.

- Овде почива Јован Јанићијевић Бурдуш. Не глумац, него прави Бурдуш. Како је то живот наместио, да се и глумац зове исто Јован Јанићијевић - каже Мирко док нас води до места где су сахрањени Лепи Цане и Рајко. Цане нема слику на споменику, а Рајка су у вечност послали с виолином.

А сведоци да је све било баш овако и данас живе у ромској мали, преко пруге, где нас води "ентузијаста" Милорад Јовановић.

- Овде живи деда Љуба Чврга, Бурдушев братанац - каже пред капијом Јанићијевића.

Љуба замандалио капију, не чека госте, иако је обећао. Жуљају га године, као нове ципеле. Разумемо, и жалимо што није могао да нам прича о деди Бурдушу.

Надомак његове је кућа сина Рајка Животића.

Његов син, који је пензију и голему кућу зарадио у Немачкој, где је и оца одвео, није спреман да говори за новине. Има нерашчишћених рачуна са сценаристом Жиком. Све због једне виолине. Рачун остао, нису га појеле деценије. Поштујемо и жалимо што нећемо чути од Рајковог јединца какав је музикант био. А причају да је био врхунски.

Да не прође без хармонике толика прича, деда Мирко на прагу старе очеве куће свира за нашу душу, не за бакшиш. Показује очеву хармонику, има 80 година и жива је, а отац није.

Лепи Цане први слева, Фото Н. Живановић

И док нас сокацима "села Луга" спроводи тројка домаћина, одакле год да наиђемо, ето је кућа Жике Лазића. На њој спомен-табла. Подигли је захвални Лугавчани. Лепо пише. У њој нема никога од када је Жика преминуо, пре њега његова супруга и пре њих кћерка Марија. Син је у Београду, не долази често, нема ко да га дочека, каже комшиница.

Обрнули смо круг који нас враћа опет у кафану где је све почело. Нови власник, после више година, поново је оживео најважнију сеоску институицију.

- Купљена 2000, "прорађена" 2002. године - одсечно нас обавештава газда Мирче док служи црну кафу с ратлуком.

Само што сада у кафани "Стари друг" музике ни музиканата нема. Нема свадби ни крштења.

Овде гости долазе с гробља, а не иде с музиком кад се сахрањују Лугавчани. Мада, могло би и да се заплаче када би однекуд, с онога света, да могу, засвирали Бурдуш, Лепи Цане и Рајко Животић.

Милорад Јовановић, Горан Дабић и Мирко Стојанопвић на Бурдушевом гробу, Фото Н. Живановић

"ГРАЂАНИ СЕЛА ЛУГА" ЗАБРАЊИВАНИ

Прича се да су припадници политичке врхушке, док су на Брионима писали Устав из 1974, нашли времена и за разговоре о серијама.

- Мерили су њихову идеолошку и политичку чистоту и одлучили да "Грађане села Луга" ставе на тапет, а идеолошки контролори закључили су да је серија либералистичка - говорио је својевремено Лазић.

Због серије Лазић је чак завршио и на оптуженичкој клупи, а неки сведоче да је ослобођен помало захваљујући пријатељским везама Тита и Бате Живојиновића - који је глумио Булиџу у серији.

САБОР

- Лугавчина је село хармонике и хармоникаша. Раније су хармонике свирали фамилијарно.

У последњих више од пола века, село је изродило 86 хармоникаша - прича Горан Дабић, аутор и оснивач Сабора хармоникаша, манифестације која у јуну слави пунолетство.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ! Ево шта је Рафаел Надал управо рекао о Нолету у Мадриду