ОД ИЗАСЛАНИКА СУЛТАНА ДО СИ ЂИНПИНГА: Летњи двор династије Обреновић крај Смедерева, спреман за инаугурацију председника Србије

Јелена Илић

01. 05. 2022. у 12:00

ЛЕТЊИ двор династије Обреновић - вила "Златни брег" кроз историју, место је где су се одиграли неки од најбитнијих догађаја за државу. У одајама бившег краљевског двора, одржаће се ускоро и једна од најважнијих националних церемонија - инаугурација председникa Србије.

ОД ИЗАСЛАНИКА СУЛТАНА ДО СИ ЂИНПИНГА: Летњи двор династије Обреновић крај Смедерева, спреман за инаугурацију председника Србије

Фото Н. Живановић

Краљевска вила на падини Плавинац изнад Дунава, репрезентативни објекат Владе Србије и споменик културе, ових дана ужурбано се припрема за дочек високих званица, на свечаност инаугурације председника Александра Вучића.

Сличних свечаности било је кроз историју у последњем веку, али се, баш из ових одаја, често водила и државна политика, доношене неке од најбитнијих одлука. Државни послови нису смели да чекају ни у време краља Александра, Тита и Слободана Милошевића, па су се у вили одржавале министарске седнице.

Међу првим високим гостима смедеревског двора били су изасланици султана, паше, бегови, посланици и делегације страних земаља.

- Први су у вилу крочили изасланици султана Абдул-Хамида са свадбеним поклонима за краљевски пар Обреновић. Долазили су паше, европски посланици, генерали, али и шеф руске тајне полиције Александар Јосипович Грабо који је био посредник између краља Александра Обреновића и руског императора Николаја - прича историчарка уметности, кустос смедеревског музеја, Снежана Цветковић.

Забележено је да је краљ Александар, први пут након крунисања, у летњи двор дошао јашући на коњу из Београда до Смедерева. Краљица Наталија, после проглашења Србије за краљевину, организовала је за званице излет бродом од Београда до смедеревског летњег двора.

Овде су доношени укази о одликовањима умних Срба - Лазе Костића, Стевана Сремца, Милована Глишића, Јована Јовановића Змаја. Главни уметник двора био је Бранислав Нушић и овде је приређивао представе.

Убрзо по завршетку Другог светског рата, нови власник постала је држава, а вила добија име "Златни брег" које је задржала до данашњих дана. Најчешћи гости били су Тито, Дража Марковић, Стане Доланц...

- Јосип Броз Тито, доживотни председник Југославије, долази овде на одмор у новембру 1953. године. Међу првим значајним посетама иностраних званичника, био је долазак председника Индонезије, Ахмета Сукарна 1956. године - наводи кустос Снежана Цветковић.

Уочи Прве конференције Самита несврстаних земаља у Београду 1961. године, урађена је опсежна реконструкција некадашњег двора за потребе репрезентације Извршног већа Социјалистичке Републике Србије.

Реконструисана и новоопремљена вила више пута је угостила брачни пар Броз са најближим политичким сарадницима.

- Тако је, након посете железари 1970. Тито одсео у вили са председником Скупштине Србије Драгославом Марковићем, председником ЦК СКС Марком Никезићем, председником Републичког извршног већа Миленком Бојанићем, председником Републичке конференције ССРН-а Драгијем Стаменковићем и секретаром ЦК СК Латинком Перовић. Овом приликом

Тито и Сукарно, Фото Музеј

Тито је добио Повељу првог почасног грађанина Смедерева.

Последњи пут Тито је био у вили 1977, три године пре смрти.

Последња, можда и најважнија посета у новијој историји резиденције, јесте долазак председника НР Кине Си Ђинпинга у чију част је, након обиласка кинеске железаре, овде приређен ручак.

Султан Абудл-Хамид, Фото Архива

Си Ђинпинг, Фото АП

ПАЈА ЈОВАНОВИЋ СПАСАО ТЕПИХ

ЕНТЕРИЈЕР виле је поставка Историјског музеја Србије. У приземљу су салон, трпезарија, кухиња, а на спрату два апартмана, радни кабинет. У Салону су портрети два српска кнеза, Милоша и Михаила и два краља, Милана и Александра. Вилу красе гарнитуре из 1780. године, теписи с краја 19. века из Азије, иконе из 18. века. Најупечатљивији је радни кабинет краља Милана, у коме је персијски тепих од 500.000 чворова камиље длаке стар три века. Приликом повлачења Немци су однели и овај тепих, а у одаје Обреновића враћен је захваљујући сликару Паји Јовановићу, који га је откупио на једној аукцији у Паризу.

КУПИО МИЛОШ

ВИНОГРАД са воћњаком и кућом кнез Милош Обреновић купио је 1827-1829. године од турског спахије, да би на имању подигао подрум са конаком. Кнез Михаило је 1865. године изградио летњиковац, такозвани Салон, којим започиње успостављање владарске летње резиденције у Смедереву.

Многе серије и ТВ драме снимане у вили, Фото Н. Живановић

УТОЧИШТЕ КРАЉЕВСКОГ ПАРА

ВИЛА је била омиљено и најинтимније место краља Александра и краљице Драге. Они су овде славили рођендане, прву годишњицу брака са 400 званица, крили се од завереника. Одавде је у свет отишла вест о краљичиној лажној трудноћи, а краљицу је, наводно, у вили прегледао француски лекар Мале за хонорар од 6.000 франака.

КАО 2017.

Тачан датум званично није обелодањен, али има најава да ће се инаугурација уприличити 31. маја. На овај датум, иначе, председник је инаугурисан и 2017. године у Београду.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ТРАМПА: Трећи светски рат би могао избити пре председничких избора у САД

ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ТРАМПА: Трећи светски рат би могао избити пре председничких избора у САД

БИВШИ амерички председник Доналд Трамп изјавио је да би за пет месеци преосталих до избора у САД могао да избије трећи светски рат због неспособности актуелног америчког руководства.

18. 05. 2024. у 09:45

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КОСОВО и Метохија веома су значајан део српске историје и традиције, али ретки су они који знају како је тако важно поднебље нашег постанка и идентитета добило име. Обе речи у називу нађе јужне покрајине имају различито порекло и велику симболику.

18. 05. 2024. у 11:47

Коментари (0)

ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ РХМЗ-А: Стиже олујно невреме са градом и пљусковима, ево где се очекују падавине