УСКОРО ЛИСТА 26 НОВИХ ЛЕКОВА: Онколошки пацијенти чекају најсавременију терапију о трошку државе

Novosti online

22. 04. 2022. у 12:01

У ПРЕТХОДНОМ периоду борба против короне била је приоритет, али је захваљујући рендген и скенер дијагностици због вируса код многих пацијената на време откривен један од најчешћих карцинома - рак плућа.

УСКОРО ЛИСТА 26 НОВИХ ЛЕКОВА: Онколошки пацијенти чекају најсавременију терапију о трошку државе

Фото: Принтскрин РТС

Даворин Радосављевић, директор Медикалне онкологије у Институту за онкологију и радиологију Србије, рекао је да је то мала срећа у великој невољи која се зове карцином плућа.

- Годишње оболи близу 5.000 људи у Србији, а готово исто толико и даље умире. Проблем у целом свету јесте што се та болест открива у поодмаклом стању. Оно што ми виђамо у нашој клиничкој пракси јесу такви одмакли стадијуми болести, да они лимитирају наше могућности лечења ове болести, које није оперативно, већ доминантно радиотерапијом и хемиотерапијом - каже Радосављевић.

Корона је, према статистици у свету, успорила дијагностику око 30 одсто.

- Ми ћемо још дуго виђати те последице, али морамо рећи да је потребно нешто што ће наше суграђане, потенцијалне или актуелне пацијенте, уверити у то да када осете тегобе реше да се јаве лекару. То није увек исти час, оклева се у томе. То је добро познато. У Србији је време које протекне од тегоба до дијагнозе и преко шест месеци. Изгубе се за то време многе терапијске могућности - напомиње Радосављевић.

Чека се да у мају пацијенти добију и најсавременију терапију о трошку државе - на листи је нових 26 лекова.

- Првог јуна ће доћи та листа у болнице. Доминантно су то лекови за туморе дојке, дебелог црева, за туморе јајника, штитњаче, за хематолошке болести. То су стотине и стотине пацијената, можда и 1.000 пацијената који ће ове године добити те лекове - истиче Радосављевић.

Што се тиче Института за онкологију, наводи да се ради редовно и да се сви пацијенти који су на терапији редовно позивају. Наглашава да се у тој установи прими скоро 40 одсто или можда више свих хемиотерапија у Србији.

- Ми би највише волели да можемо да лечимо пацијенте у раним стадијумима болести, мале туморе, али зато је потребно да пацијенти ослушкују свој организам, да верују да ће им се помоћи, да не избегавају помоћ лекара. Онколошки институт дневно посети преко 500 пацијената, тако да свако може добити и савет и помоћ - поручује Радосављевић.

(РТС)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Ово је најновији услов за Русе да би учествовали на Играма Париз 2024